Száznál több csatornafedelet és víznyelőrácsot lopnak el a csíkszeredai utcákról, útszélekről, egyéb közterületekről évente. A fedeleket összetörve egyéb fémhulladék közé rejtve próbálják értékesíteni.
2012. november 08., 16:372012. november 08., 16:37
2012. november 08., 16:402012. november 08., 16:40
Száznál több csatornafedelet és víznyelőrácsot lopnak el a csíkszeredai utcákról, útszélekről, egyéb közterületekről évente. A fedeleket összetörve egyéb fémhulladék közé rejtve próbálják értékesíteni. A hiányzó darabokat a közszolgáltató vállalatok sok esetben csak fából készített, ideiglenes fedelekkel tudják pótolni. Megtörtént, hogy a fafedeleket is ellopták.
Alig említettük az újságírói megkeresés apropóját, az érintett intézmények vezetői, alkalmazottai máris sorolták azokat a helyszíneket, ahonnan az utóbbi napokban, hetekben tűntek el csatornafedelek.
„Csak az elmúlt napokban hat taplocai mélységi fúrt kút zárólapját lopták el, de úgy, hogy közben a betonteknőket is összetörték, amelyeket újra kell öntenünk. E kár rendbetétele több mint hatezer lejbe fog kerülni” – számolja össze a céget ért legutóbbi károkat Zólya László, a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató vállalat igazgatója. Tapasztalatai szerint Csíkszeredában nem az utcán lévő fedeleket, hanem a mezőkben, zöldövezetekben, lévőket lopják el. „Évente amúgy legalább száz darab hozzánk tartozó csatornatető tűnik el, egy-egy új fémfedő legkevesebb 450 lejbe kerül. Érdemes lenne megkérdezni a többi szolgáltatót is, hogy tőlük mennyit lopnak el” – javasolja Zólya.
Az ellopott csatornafedelek egy részét a Harvíz munkatársai fából készült fedővel helyettesítik. „A kevésbé forgalmas helyeken megoldható a deszkafedő, de sajnos azt tapasztaltuk, hogy ősszel ezeket is ellopják. Talán eltüzelik azokat” – mondja Zólya, aki emlékszik egy sikeres akcióra, amikor a rendőrség egyszerre nyolc aknatetőt talált meg és szolgáltatott vissza nekik.
A víznyelőrácsok is eltűnnek
Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának ügykezelésébe tartozik a városi esővíz-elvezető rendszer. „Folyamatosan értesítjük a rendőrséget a lopásokról. Volt olyan eset is, hogy a rendőrök tetten érték a tolvajokat, mi pedig visszakaptuk a csatornafedeleket, és ezzel le is zárult a lopási eset. Sajnos a keletkezett anyagi kár mellett balesetveszélyt jelentenek a fedő nélküli csatornák” – mondja Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere.
A városi esővízhálózat karbantartásáért Kövér György, a polgármesterei hivatal alkalmazottja felelős. Tőle megtudjuk, hogy évente több tucatnyi ellopott esővíz-elvezető aknatetőt kell pótoljanak. „A Hajnal, Hóvirág, Baromtér utcák környékén most is több fedő nélküli esővíz-elvezető van. Képzelje el, hogy egy darab víznyelőrács ötven kiló, amiért legalább 35 lejt lehet kapni ócskavasként” – magyarázza Kövér György.
Ködbe vesző ócskavas
Mivel törvénysértő az ellopott csatornatetők, illetve víznyelőrácsok piaci értékesítése, ezért a tolvajok információink szerint azt az országosan bejáratott módszert alkalmazzák, hogy az értékes vasat összetörve, egyéb fémhulladék közé rejtve adják le a vasbegyűjtő központoknál.
„Hála az Istennek, hozzánk nem hoznak ilyen árut, mert mi fizetjük a legkevesebbet az ócskavas kilójáért. Mi egy kiló vasért 0,62 lejt adunk, máshol viszont úgy tudom, hogy 0,82 lejt is fizetnek. Egyébként sem mernénk átvenni lopott csatornafedeleket, mert a rendőrség gyakran végez ellenőrzést nálunk” – tudatja lapunkkal Bíró József, a Remat Hargita vasbegyűjtő vállalat csíkszeredai igazgatója.
Felkerestük Csíkszereda másik két vasbegyűjtő telephelyét is. A Hargita utca Székelyudvarhely felőli kijáratánál lévő begyűjtőnél határozottan cáfolták, hogy érkezett volna hozzuk csatornafedő, ott egyébként 0,75 lejt adnak egy kiló ócskavasért.
A taplocai telephelyen sem vesznek át ismeretlen származású csatornafedeleket. „Valóban hoztak hozzánk ilyeneket, de nem vettük át. Csak abban az esetben fizetünk ilyen vasért, ha hivatalosan, cégen keresztül hoznak meghibásodott csatornafedeleket” – fűzi hozzá a taplocai gyűjtőpont munkatársa.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!