Fotó: Pinti Attila
Az elmúlt hetekben összesen kilenc – három-négy éve ültetett – fát törtek ki a csíkszeredai Nagyrét utcában. A randalírozás általában hétvégente hág a tetőfokára, amikor a hajnalban, ittasan hazafelé tartó ifjak a fákon kívül a Nagyrét, Szék, Taploca és Márton Áron utcák kereszteződésénél álló ház melletti fakerítést is rendszeresen megrongálják.
2012. szeptember 18., 16:452012. szeptember 18., 16:45
2012. szeptember 18., 17:482012. szeptember 18., 17:48
„Egy darabig tűri az ember, néhány kitört kerítéslécet még visszaszegel – mivel ezek csak apróbb bosszúságok –, de legutóbb bedöntötték az útkereszteződés melletti kerítés egy részét és eltörték a hevedert. Ennek helyreállítása már komolyabb pénzösszegbe kerül” – panaszkodott a ház tulajdonosa, akinek ráadásul a kertjéből ismeretlenek a lucernát is elvitték.
A Tanorok utca egyik lakója elmondta, hogy a járda melletti fákat általában az iskolából hazafelé tartó, hangoskodó, lányoknak imponálni akaró fiatal fiúk törik ki. „Harsányan nevetnek, közben pedig civilizálatlanságra valló viselkedésmódot mutatva egymást nekilökik a fáknak, vagy egyszerűen kitörik, majd mintha mi sem történt volna haladnak tovább, a lombokat otthagyva a fák szárai mellett” – számolt be, hozzátéve, hogy hiába próbált rászólni a tettesekre, azok nyomdafestéket nem tűrő szavakkal replikáztak, sőt, olyanra is volt példa, hogy az úttesten átkelve megfenyegették.
A problémájával szerkesztőségünket felkereső olvasónk nem érti, hogy egy ennyire forgalmas helyen hogyan úszhatják meg a vandál cselekedeteket az elkövetők. „A rendőrségi feljelentésben nem bízok, nemrég szemtanúja voltam egy olyan esetnek, hogy egy rendőr a Taploca utcában megállított egy lucernával telerakott szekeret, a rajta ülőkkel lepakoltatta a takarmányt, majd elment. Percek múlva a szekér visszatért és a férfiak röhögve feldobálták rá a lopott növényeket” – mesélte a károsult.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!