Fotó: Iochom Zsolt
Június 13-án, Páduai Szent Antal ünnepén, az esti szentmise végén megszentelték a liliomokat és megáldották a gyermekeket a csíksomlyói kegytemplomban.
2012. június 14., 09:262012. június 14., 09:26
2012. június 14., 14:462012. június 14., 14:46
Páduai Szent Antal a katolikus egyház egyik legkedveltebb szentje. Alig létezik templom neki szentelt oltár, illetve őt ábrázoló szobor vagy kép nélkül.
„Páduai Szent Antalt a kis Jézussal szokták ábrázolni. E napon megáldjuk a liliomokat és a gyermekeket. Szent Antal a gyermekek és a tanuló ifjúság védőszentje. Mindannyiunknak vannak olyan gyerekei, akiket szeretünk, akik fontosak számunkra, akikért ezen a napon különösképpen is szeretnénk imádkozni” – mondta a szentmise kezdetén felajánlásában Böjte Csaba ferences szerzetes.
Az ünnepi szentmisén részt vettek a Csíki Anyák Egyesületének tagjai is, akik a Márton Áron Gimnáziumtól közösen vonultak a csíksomlyói kegytemplomhoz, ily módon népszerűsítve a gyermekvállalást, felhívva a figyelmet a család és a közösség egységének fontosságára.
A liliomszentelés páduai eredetű. A plébániák 13–13 elsőáldozó gyereket küldenek a Szent Antal-bazilikába, ahol ünnepélyesen kiosztják közöttük a megáldott liliomokat, s így vesznek részt a körmeneten, melyen a szent ereklyéit viszik. A liliom, amelynek nemessége a rózsáéval vetekedik, a keresztény művészetben a tisztaság, az ártatlanság és a szüzesség jelképe.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!