Fotó: Veres Nándor
A jelenlegi tevékenység fenntartása mellett lehetetlen olyan arányú leépítést alkalmazni, mint amilyent kérnek tőlük – mondta több csíkszeredai tanintézet vezetője a nem oktatási tevékenységet végző kisegítő személyzet elrendelt csökkentése kapcsán. A leginkább érintettek a szakközépiskolák és napközik. Van, ahol több mint tíz állást kellene megszüntetni – írja pénteki címlapsztorijában a Csíki Hírlap.
2015. július 24., 13:082015. július 24., 13:08
2015. július 24., 13:452015. július 24., 13:45
Akkor már inkább lemondok és megyek én is – mondta több csíkszeredai iskolaigazgató azok közül, akiket a Csíki Hírlap a tervezett leépítésekről kérdezett. Amint azt hírül adtuk, az oktatási tárca rendelete szerint szeptember elsejétől a megyebeli oktatási rendszerben 161 állással lehet kevesebb, mint jelenleg, és mivel leginkább a nem oktatási tevékenységet végző kisegítő személyzet száma haladja meg a diáklétszámhoz viszonyított országos átlagot, a tanfelügyelőség ezen a téren tervezi állások megszüntetését. A tanintézetekkel egyeztetések zajlottak, a következő napokban pedig közlik majd velük, hogy hány állás fenntartását javasolják.
Csíkszeredában az egyik leginkább érintett a Kós Károly Szakközépiskola. Amint Szén János igazgató rámutatott, magas náluk a nem didaktikai kisegítő személyzet száma, hisz hozzájuk tartozik a négy iskola diákjait kiszolgáló bentlakás és étkezde, a három iskolát ellátó kazánház, sportterem, és a kapusszolgálatot is ők biztosítják a több iskolát csoportosító területen. Az előzetes egyeztetések alapján úgy tudják, 12-15 állást kellene megszüntetniük. Az igazgató megvalósíthatatlannak tartja ezt a leépítést, esetükben ésszerűtlen a diáklétszámhoz viszonyítani – mondta. Rámutatott, miközben arra is előírások vannak, hogy hány emberrel lehet működtetni egy kazánházat vagy egy főkaput, a diáklétszám szerint kiszámolt személyzet nem elegendő erre. Hogy mit tesznek, még nem tudják, várják, hogy a tanfelügyelőség közölje velük a végleges számokat.
Szintén ezekre a számokra várnak a Székely Károly Szakközépiskolában, amelynek igazgatója, Tankó István azt mondta, előrevetítették már az alkalmazottaknak, hogy leépítések várhatók. Hogy ezt miként oldják meg, még ő sem tudja, mint mondta, már így is minimális a személyzet ahhoz viszonyítva, hogy ők is bentlakást, étkezdét működtetnek, és összesen hat épületet tartanak fenn. Tény, hogy folyamatosan csökken a diáklétszám, ezt is el kell fogadni, de ugyanazon létesítményeket működtetni kell ugyanakkora felületen – mutatott rá. Hangsúlyozta, nincs megfelelő szabályozás a kisegítő személyzet alkalmazására, közben pedig olyan régebbi előírásokat, mint például a kétnemű bentlakásban az éjszakai felvigyázó biztosítása, már nem vesznek figyelembe.
Nem tartják megvalósíthatónak a számukra kilátásba helyezett 2,5 állás megszüntetését a csíkszeredai Xántus János Általános Iskolában. A városi peremvidéki iskolákat, ezek között a roma gyermekeket oktató somlyói osztályokat és a sérült gyermekeket befogadó zsögödi Manó Tanodát is magába foglaló tanintézet igazgatója szerint korábban már a minimálisra faragták le a személyzetet. Csobotfalván, Somlyón, Hargitafürdőn, Erdőalján, Taplocán és Zsögödben hét épületben 412 gyermek számára zajlik náluk az oktatás, a sérült gyermekeket pedig Felcsíkról több településről szállítják be a városba. Van, ahol a takarító már fél vagy háromnegyed állásban dolgozik, illetve a sofőr fél állásban karbantartói feladatkört lát el – ismertette Egri László, a Xántus János Általános Iskola igazgatója. Úgy véli, lehetetlen esetüket az országos átlaghoz viszonyítani, ebből a szerkezetből többet nem lehet leépíteni. Hozzátette, akkor talán már inkább át kellene szervezni az egészet.
A három nagy városi általános iskolát, a Nagy Imre, a József Attila és a Petőfi Sándor iskolákat úgy tudjuk, nem érinti a tervezett intézkedés. Amint az igazgatók elmondták, egyrészt már csökkentették a személyzetet, másrészt pedig egyszerű szerkezetű iskolákról van szó.
Nagymértékben érintettek viszont a csíkszeredai napközik, a városbeli hat óvodánál összesen 23,75 állást kell megszüntetni – ismertette Kedves Ildikó, a Kis Herceg Napközi vezetője. Tanintézetükben a nem oktatási tevékenységű személyzet negyven százalékát, 11 tisztség közül 4,5-öt kellene felszámoljanak – közölte. A csoportok és a gyermekek száma viszont nem változik – mutatott rá az igazgató, aki nem tudja, hogy lehet az eddiginél kevesebb alkalmazottal ellátni ugyanannyi gyermeket, szavatolni azok biztonságát. Kifejtette, egy korábbi szabály szerint a napközikben minden 15 gyermek után járna egy nem didaktikai kisegítő személy, Csíkszeredában pedig amúgy is 19 gyermek után volt egy ilyen állás, a tanfelügyelőség szerint viszont ez az előírás már nem létezik. Kedves Ildikó úgy véli, nem lehet a tíz órás programmal működő, szociális szerepet is ellátó napközik tevékenységét a teljes diáklétszám alapján kiszámolt arányokba belefoglalni, a napközik számára ettől eltérő kritériumrendszert kellene alkalmazni. Ha csak a napköziket nézzük, akkor benne is vagyunk a személyzetet illetően az országos átlagban – emelte ki. Hozzátette, alkalmazhatatlannak tartják ezt a leépítést, erről beadványt is benyújtott a városbeli összes, illetve a saját napközijük nevében is a tanfelügyelőségre.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!