Fotó: Kristó Róbert
Bár az egészségbiztosítás keretében a 18 év alattiak számára elméletileg van lehetőség ingyenes fogászati ellátásra, kevés kezelést tud elvégezni az erre a célra kiutalt pénzből az a néhány fogorvos, aki szerződést kötött az egészségbiztosítóval. Régebb az iskolai fogászatokon is részesülhettek ingyenes ellátásban a gyermekek, Csíkszeredában azonban már egy ilyen kabinet sem működik.
2014. október 28., 17:502014. október 28., 17:50
2014. október 28., 18:272014. október 28., 18:27
A kilencvenes években még működött Csíkszeredában iskolai fogászati rendelő, jelenleg azonban egyik iskolában sincs ilyen – mondta az iskolaorvosi hálózatot összefogó csíkszeredai önkormányzat részéről Antal Attila alpolgármester. Úgy tudja, három-négy csíkszeredai iskolában is működött valamikor ingyenes ellátást nyújtó iskolai fogászat, mióta azonban a fogorvosi szolgáltatás magánpraxisban zajlik, ezek megszűntek. Az iskolai fogászatok korábbi helyiségeit átalakították, más rendeltetést kaptak. Néhány éve is volt egy kezdeményezés iskolai fogászat létrehozásra, az egyik középiskola szeretett volna ilyen rendelőt, és egy fogászati széket is kaptak adományként, de nem akadt erre vállalkozó fogorvos – idézte fel az alpolgármester. Antal Attila úgy látja, bár fontos lenne a megelőzés, a szűrés és az időbeni fogászati kezelés a gyermekek számára, jelenleg nemigen van mód és eszköz iskolai fogászatok működtetésére.
Nagy szükség lenne iskolai fogászatokra – erősítette meg a Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója is. László Károly úgy látja, nincs sok elhanyagolt fogazatú gyermek, de mivel a fogászat nem egy olcsó mulatság, sokaknak jelentene segítséget, ha nem kellene fizetni érte.
„Nincs rá lehetőség”
Vajna Zsolt fogorvos, a Hargita Megyei Fogászati Kamara elnöke szerint jelenleg nem lehet iskolai fogászatokat működtetni. „Nincs lehetőség ilyen kabinetek fenntartására olyan körülmények között, hogy az állam nem támogatja ezt, és a fogászati tevékenység teljesen magánpraxisban működik\" – nyilatkozta.
Kevés pénz, kevés szerződött orvos
A 2014-2015-ös egészségügyi alapcsomagban fogászati szolgáltatások is vannak, a 18 év alatti gyermekek tehát elméletileg az egészségbiztosítás keretében ingyenesen is igénybe vehetnek fogászati szolgáltatásokat. Ezekre viszont kevés a kiutalt pénz és kevés az orvos is, aki szerződést kötött a biztosítóval. A Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár honlapján szereplő adatok szerint a megyéből 25 fogorvosi kabinet áll a pénztárral szerződésben, közülük három csíkszeredai. A térségben még Kászonaltízen, Csíkrákoson, Csíkszentdomokoson, Tusnádfürdőn kezel az egészségbiztosítóval szerződést kötött fogorvos. A pénztár honlapján elérhető adatok szerint ezek az orvosok ebben az évben 13 720 és 25 740 lej közötti összegre végezhetnek kezeléseket, a legutóbbi közzétett, júliusi elszámolások szerint pedig ez havonta 2278 és 6800 lej közötti összeget jelent. Vajna Zsolt rámutatott, ez távolról sem fedi a szükségleteket, a költségeik nagyon nagyok, így csupán az igények egyharmadát, egynegyedét lehet ebből a pénzből lefedni.
Ingyenes szűrés, kezelés évente kétszer
Hargita megyében évente kétszer, a tavaszi és őszi szűrővizsgálataik alkalmával rendszeresen végeznek ingyenes fogászati szűrést és kezeléseket a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkatársai. A mobil fogászati buszban az elmúlt években a csíkszentdomokosi cseralji iskola diákjait látták el, idén pedig a menasági gyermekek fogazatát is kezelésbe vették, közben ugyanakkor más településeken is tartottak előadásokat, szűréseket. A szervezet önkéntesei munkájukat összegezve többször kiemelték, hogy rossz állapotban van a gyermekek fogazata.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!