Erdély huszárcsapata immár negyedik alkalommal tartott toborzót Csíkszéken. A különleges, látványos hétvégi rendezvény során a nyalka huszárok Csíkpálfalván, Csíkcsomortánban, Gyimesfelsőlokon és Gyimesközéplokon hívogatták soraikba a gyöngyéletre – ahogy a nóta mondja – vágyó legényeket.
2012. május 06., 13:442012. május 06., 13:44
2012. május 06., 17:312012. május 06., 17:31
A csíksomlyói Fodor-háztól szombat reggel indult kétnapos toborzóútjára a Szőcs Elek huszárkapitány vezette bandérium. Csíkpálfalva határában a község elöljárója, Ferencz Csaba – akit az „Erőt, tisztességet” huszárköszöntéssel üdvözöltek – fogadta a büszke sereget, engedélyt adva a rekrutáláshoz, melyre a falu főterén került sor. Az eseményre a település apraja-nagyja összesereglett.
Az állományjelentés után – negyvenöt huszár, négy szekér, egy rekruta – a kapitány engedélyt adott a toborzóra, őrmesterét megkérve, olvassa fel Kossuth Lajos Ceglédi beszédét, lelkesítendő a jelenlévőket: „Veszélyben a haza! Sorsdöntő órák előtt áll nemzetünk. A kérdés az, hogy: Veszni hagyjuk kivívott jogainkat, függetlenségünket? Odahajtjuk büszke magyar fejünket a császári sas karma alá? (…) Ha magyar vér folyik, folyjon a szabadságért, ne idegen célokért és ne idegen földön! Most, hogy titeket látlak, tudom, hogy oly hatalmas e nép, hogy ha fölkel és összetart, Magyarországon a pokol kapui sem vesznek erőt. Az összerogyó ég boltozatait is képes karjával fenntartani. Harcunkhoz adjon erőt a magyarok Istene, hitünk igazsága, népünk szabadság szeretete! Fegyverbe hát! Győzni fogunk!” A buzdító szavakat követően a zenekar húzta a talpalávalót, a legények verbunkot jártak, a hadizászlókat büszkén lengette a szél, még a daliás paripák is felvették a ritmust, táncoltatva a nyergükben ülőket. „Ki ebből a kulacsból iszik, babájától elbúcsúzik” – hangzott el a szédítő verbunk után, nyomatékosítva, hogy a fiatal legény most már a huszárok bajtársává vált.
„Örvendetes, hogy a huszártoborzó hagyománnyá fejlődött, ezáltal egy újabb motivációt adva a fiataloknak a lóval és a lovas életmóddal való megismerkedéshez, amit ha megtanulnak, akkor az életben is biztosan megállják helyüket” – fogalmazott a toborzó alkalmával Ferencz Csaba polgármester.
Szőcs Elek huszárkapitány hangsúlyozta: „Elsősorban hagyományainkra hívjuk fel a figyelmet, mert a globalizált világban nem létezik nagyobb érték, mint a gyökér, a nemzeti öntudat. Felkiáltó jel vagyunk a nemzet lelkiismeretén, és ezt próbáljuk a fiataloknak továbbadni, mert a huszárbecsület kivételes fogalom volt, és ha csak 50 százalékban a huszárbecsület szerint élnénk, nem ilyen világ volna”. A kapitány elmondta csíkban falvanként két-három rekruta áll soraikba, a Gyimesekben pedig négy-öt, akik népviseletbe öltözve várják a nagy pillanatot.
Csíkpálfalva népe a toborzó végeztével megvendégelte a huszárokat és az őket kísérő csíkszentimrei Zöld Fák fúvószenekar tagjait, akik az út során zenéjükkel adtak erőt a lónak és lovasnak egyaránt. A reggelit követően a nemzetet szolgáló lovassereg Csíkcsomortánba indult sorozásra, ahonnan a Csíki-havasokon keresztül a Gyimesekbe vették az irányt. Szállást Gyimesfelsőlokon kaptak.
Vasárnap reggel Gyimesközéplok központjában folytatódott a toborzás, amit ünnepi műsor követett a gyimesbükki Ezeréves határnál. A Deáky panziónál elfogyasztott ebédet követően a táborbontással ért véget a negyedik csíkszéki huszártoborzó.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!