Fotó: Kristó Róbert
A Csíkszentkirályi Polgármesteri Hivatal és a csíkszentkirályi Ezüsthajak Nyugdíjas Klub második alkalommal szervezte meg a faluban azt a kalákát, amelynek célja a hagyományos népi mesterségek felelevenítése, a fiatal generációnak való átadása. Idén a szövésre fektették a hangsúlyt.
2014. április 01., 19:442014. április 01., 19:44
2014. április 01., 20:032014. április 01., 20:03
Vidám hangulatban zajlott a Csíkszentkirályi Polgármesteri Hivatal egyik termében a munka, ahol a nyugdíjasklub női tagjai szorgoskodtak. Az asszonyok beszélgettek, nevetgéltek, volt, aki az elkészült darabokat vasalta, más fonalat tekert, varrt, vagy éppen a szövőszékben ült. Néhányan a konyhán készítették az aznapi ebédet.
Kalákázás hamvazószerda óta
A kalákázást hamvazószerdán kezdték el, azóta minden nap reggel kilenctől délután három óráig közös munkával töltötték az időt. Míg tavaly többféle népi mesterséget mutattak be a naponta odalátogató iskolásoknak, idén Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere ötlete nyomán a templomi padokra készítettek szőtteseket.
„Templomba járó ember vagyok, és sokszor látom, hogy a asszonyok viszik magukkal a párnájukat, amire ráülhetnek. Innen jött az ötlet, elmentem a plébánoshoz, elmondtam az elképzelést, megkerestem a nyugdíjasklub tagjait, akik fölvállalták, hogy megcsinálják. Az anyagi hátteret a csíkszentkirályi önkormányzati képviselők tiszteletdíjából biztosítottuk, és reméljük, hogy húsvétra a padokon lesznek a szőttesek” – magyarázta a csíkszentkirályi polgármester.
Munka önkéntes módon
A nyugdíjasklub tagjai elmondták, mindenki önkéntesen vett részt a közös munkában, naponta közösen adták össze az ebédhez való alapanyagokat. A három felállított szövőszéket a falu különböző portáiról kölcsönözték. „Maga az osztováta összeszerelése, a melyék felvetése stb. olyan tevékenység, amelyet, ha nem tanulunk meg az idősebb generációtól, akkor hiába lesz osztovátánk, nézhetjük” – véli a polgármester.
A munka végéhez közelednek
„Minden osztovátára 26 méter fonal volt feltéve. Két nap kellett, amíg felszereltük. Most már a vége felé közeledünk a munkának” – osztotta meg velünk Máté Rozália, aki épp az egyik szövőszékben szőtt. Mint mesélte, már gyerekkorában kezdte tanulgatni a szövést édesanyjától. Előre szőttek finomat, később durvábbat, utána szőnyeget. A leányoknak megszőtték az egész „stafírungot” – tette hozzá a mellette ülő Gál Lenke. A 73 éves asszony elmondta, a szekrényében még őriz a stafírungjából való kendertörölközőt, ezeket majd az unokái között osztja szét.
„Nagyanyám nyáron elment kenderért a tóhoz, utána megszárították, megtörték, megtilolták, kemencébe rakták, kihúzták az elsőt, ki a másodikot, össze kellett varrni. Igyekeztek, hogy karácsony előtt megfonják, hamulúgot csináltak, és egy nagy kádban felöntötték vagy három renddel. Elmentek a patakra, kisulykolták, és nézték, milyen szépen megfehéredett. Lecsőrölték egy csörlőkerékkel, majd feltették egy vetőfára, és utána került csak ide a szövőszékbe. Ügyes asszony volt az, aki márciusban nekifogott szőni, mert utána aztán jött a gazdálkodás. Három hetet szőtt és kész. Úgy mondták ezelőtt, hogy a fehérnépnek a háromheti szövés kotlás. Szép volt, mi ezt értük” – idézte fel Lenke néni, majd az éppen jelen levő iskolásokhoz fordult: „Aztán becsüljétek meg a templomban ezeket. Örökké arra gondoljatok, hogy azok az ősz hajú öregasszonyok sokat dolgoztak vele. És amelyik rossz és ki akarja vágni, szólítsátok meg. Ha kivágják, a szívünk szakad meg.”
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!