Elkészült az önkormányzati kutyamenhely Csíkszeredában, a Pro Animalia Alapítvány csíktaplocai telephelyének közvetlen szomszédságában, így már egy ideje a város önkormányzata veszi át és helyezi karanténba a frissen befogott kóbor kutyákat. A menhelyen jelenleg 324 kutyát gondoznak, közülük húsznak még az önkormányzat úgymond a tulajdonosa, amíg lejár a karanténba helyezésük két-három hetes határideje.
2014. október 21., 19:332014. október 21., 19:33
A tizennégy napos határidő lejárta után az ebek az alapítványhoz kerülnek át gondozásra. A három új és három jó állapotú, de régi kennelben jelenleg húsz, nemrég befogott ebet gondoznak.
„A törvény megjelenése óta csak annyi változott, hogy most már az önkormányzat felelős a frissen befogott kóbor kutyákért, amelyeket húsz-harminc nap letelte után az alapítvány fogad úgymond örökbe” – részletezte Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere. Hozzátette, az sem változott, hogy két alkalmazottat fizet az önkormányzat, viszont a törvény előírásának megfelelően egy állatorvossal is szerződést kellett kötniük.
Orvos teli papírmunkával
Nagy Tibor állatorvos, akivel szerződése van az önkormányzatnak, érdeklődésünkre arról beszélt, hogy az új törvény nagyon sok adminisztrációs feladat elvégzésére kötelezi. Mint részletezte, a kutyák országos nyilvántartásba vétele mellett kivizsgálja őket és ellátja a beteg állatokat, továbbá gondoskodik az oltásukról, a mikrochippel való ellátásukról, illetve a féregtelenítésükről is. Tőle tudjuk, hogy az ebeket két hétig tartják karanténban, majd gondozásba veszi azokat a Pro Animalia Alapítvány.
Több mint háromszáz kutya a menhelyen
Miután elkészült az önkormányzati kutyamenhely, már hivatalosan is a város veszi át azokat a kutyákat, amelyeket a befogásukkal megbízott cég, az Eco-Csík Kft. szállít be a menhelyre. Ebben a hónapban eddig tizenhat kutyát fogott be a vállalkozás, a lakosság pedig öttel bővítette azok számát a létesítményben. „Adminisztrációs szemszögből nézve jobb lenne, ha a lakosság az Eco-Csík Kft.-t kérné meg, hogy hozzák be a gazdátlan kutyákat, de természetesen elfogadjuk a lakóktól is. Sajnos olyan eset is van, amikor szó nélkül bedobják a kutyákat a kerítésen” – meséli Buslig Johanna, a Pro Animalia Alapítvány, valamint az önkormányzati menhely kapcsolattartója.
Jelenleg 324 kutyát gondoznak, közülük húsznak még az önkormányzat úgymond a tulajdonosa, amíg lejár a karanténba helyezésük két-három hetes határideje. Voloncs Csaba, az Eco-Csík Kft. sajtófelelőse a téma kapcsán kifejtette, hogy a nyár folyamán viszonylag kevesebb kutyát találtak Csíkszereda utcáin, de ősszel újra megnőtt a kóbor ebek száma a városban. Júliusban húsz kutyát, szeptemberben pedig 32 négylábút fogtak be a cég munkatársai.
Kevés a helyi örökbefogadó
A csíktaplocai kutyamenhelyen reggel tíz és este hat óra között várják az érdeklődőket, azokat, akik örökbe fogadnának kutyákat. Buslig Johanna elmondása szerint a helyiek közül csak nagyon kevesen vállalják a gazdátlan kutyák eltartását, szeptemberben és októberben csupán egy-egy csíki személy fogadott örökbe négylábút a menhelyről. Legtöbbjüket a németországi Bruno Pet Alapítványon keresztül adják örökbe, az elmúlt két hónapban több mint ötven kutya talált így német gazdára. Buslig ugyanakkor kiemelte, láncra nem adnak örökbe, és megnézik, hogy milyen helyre, milyen családhoz kerül a kutya.
Melyik törvény szabályozza?
A 2001-ből származó 155-ös sürgősségi kormányrendeletet módosító, 258-as törvény tavaly szeptember 23-án jelent meg a Hivatalos Közlönyben, az alkalmazási rendeletet pedig 2013 december 23-án tették közzé. A jogszabályt többek között a kóbor kutyák elszaporodásának visszaszorítására hozták meg.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!