Elkészült az önkormányzati kutyamenhely Csíkszeredában, a Pro Animalia Alapítvány csíktaplocai telephelyének közvetlen szomszédságában, így már egy ideje a város önkormányzata veszi át és helyezi karanténba a frissen befogott kóbor kutyákat. A menhelyen jelenleg 324 kutyát gondoznak, közülük húsznak még az önkormányzat úgymond a tulajdonosa, amíg lejár a karanténba helyezésük két-három hetes határideje.
2014. október 21., 19:332014. október 21., 19:33
A tizennégy napos határidő lejárta után az ebek az alapítványhoz kerülnek át gondozásra. A három új és három jó állapotú, de régi kennelben jelenleg húsz, nemrég befogott ebet gondoznak.
„A törvény megjelenése óta csak annyi változott, hogy most már az önkormányzat felelős a frissen befogott kóbor kutyákért, amelyeket húsz-harminc nap letelte után az alapítvány fogad úgymond örökbe” – részletezte Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere. Hozzátette, az sem változott, hogy két alkalmazottat fizet az önkormányzat, viszont a törvény előírásának megfelelően egy állatorvossal is szerződést kellett kötniük.
Orvos teli papírmunkával
Nagy Tibor állatorvos, akivel szerződése van az önkormányzatnak, érdeklődésünkre arról beszélt, hogy az új törvény nagyon sok adminisztrációs feladat elvégzésére kötelezi. Mint részletezte, a kutyák országos nyilvántartásba vétele mellett kivizsgálja őket és ellátja a beteg állatokat, továbbá gondoskodik az oltásukról, a mikrochippel való ellátásukról, illetve a féregtelenítésükről is. Tőle tudjuk, hogy az ebeket két hétig tartják karanténban, majd gondozásba veszi azokat a Pro Animalia Alapítvány.
Több mint háromszáz kutya a menhelyen
Miután elkészült az önkormányzati kutyamenhely, már hivatalosan is a város veszi át azokat a kutyákat, amelyeket a befogásukkal megbízott cég, az Eco-Csík Kft. szállít be a menhelyre. Ebben a hónapban eddig tizenhat kutyát fogott be a vállalkozás, a lakosság pedig öttel bővítette azok számát a létesítményben. „Adminisztrációs szemszögből nézve jobb lenne, ha a lakosság az Eco-Csík Kft.-t kérné meg, hogy hozzák be a gazdátlan kutyákat, de természetesen elfogadjuk a lakóktól is. Sajnos olyan eset is van, amikor szó nélkül bedobják a kutyákat a kerítésen” – meséli Buslig Johanna, a Pro Animalia Alapítvány, valamint az önkormányzati menhely kapcsolattartója.
Jelenleg 324 kutyát gondoznak, közülük húsznak még az önkormányzat úgymond a tulajdonosa, amíg lejár a karanténba helyezésük két-három hetes határideje. Voloncs Csaba, az Eco-Csík Kft. sajtófelelőse a téma kapcsán kifejtette, hogy a nyár folyamán viszonylag kevesebb kutyát találtak Csíkszereda utcáin, de ősszel újra megnőtt a kóbor ebek száma a városban. Júliusban húsz kutyát, szeptemberben pedig 32 négylábút fogtak be a cég munkatársai.
Kevés a helyi örökbefogadó
A csíktaplocai kutyamenhelyen reggel tíz és este hat óra között várják az érdeklődőket, azokat, akik örökbe fogadnának kutyákat. Buslig Johanna elmondása szerint a helyiek közül csak nagyon kevesen vállalják a gazdátlan kutyák eltartását, szeptemberben és októberben csupán egy-egy csíki személy fogadott örökbe négylábút a menhelyről. Legtöbbjüket a németországi Bruno Pet Alapítványon keresztül adják örökbe, az elmúlt két hónapban több mint ötven kutya talált így német gazdára. Buslig ugyanakkor kiemelte, láncra nem adnak örökbe, és megnézik, hogy milyen helyre, milyen családhoz kerül a kutya.
Melyik törvény szabályozza?
A 2001-ből származó 155-ös sürgősségi kormányrendeletet módosító, 258-as törvény tavaly szeptember 23-án jelent meg a Hivatalos Közlönyben, az alkalmazási rendeletet pedig 2013 december 23-án tették közzé. A jogszabályt többek között a kóbor kutyák elszaporodásának visszaszorítására hozták meg.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!