Fotó: Boda L. Gergely
Egymást vádolják a csíkszeredai Szív utca egyik tömbházában lakók és a többek között a vízórák leolvasásával is megbízott adminisztrátor a magas közköltség miatt. Utóbbi szerint „mindig azok háborognak, akik a legrosszabb fizetők”, ezzel szemben a lakók arra panaszkodnak, hogy az illetékes „visszaél a hatalmával”.
2012. november 06., 17:522012. november 06., 17:52
2012. november 06., 20:222012. november 06., 20:22
A bennünekt felkereső, neve elhallgatását kérő panaszos elsősorban azt nehezményezte, hogy Tankó Imre, a szóban forgó adminisztrátor a „legalapvetőbb kötelességeit is elmulasztva” olyan értékeket ír be a vízórák állásáról vezetett űrlapra, „amilyet épp nem szégyell”. Az egyik garzonlakást egyedül bérlő hölgynek 382 lejes szeptemberi közös költséggel kellett „megbirkóznia”, de még az is eltörpül a tavaly télen kiszámlázott 602 lej mellett.
„Munkámból kifolyólag keveset, hetente két-három napot tartózkodom otthon, emiatt a vízfogyasztásom is alacsony. Az órák leolvasásakor nem mindig vagyok elérhető, ezért egy cetlire leírva hátra szoktam hagyni az értékeket” – mesélte olvasónk, aki szerint a probléma akkor kezdődött, amikor a hatalmas végösszegű számlán észrevette, hogy nem az általa lejelentett fogyasztás állt.
„Amikor megkerestem az adminisztrátort az üggyel kapcsolatban, éktelen haragra gerjedt, üvöltözött, pedig semmi mást nem akartam, csak tisztázni, hogy félreértésről van-e szó” – fűzte hozzá. A zsákutcába futott „beszélgetés” a szintén a tömbházban élő egyik kisnyugdíjas szerint „szinte mindennapos, mivel lehetetlen higgadtan, normálisan beszélni az illetővel”.
Légből kapott vádak?
„Megalapozatlan rágalom” – mondta felháborodva Tankó Imre. „A lakók kilencven százaléka albérlő, gyakran váltogatják egymást, az újonnan jöttek nem tesznek le papírt, sok esetben azt sem lehet tudni, hogy hol ki lakik. Én lelkiismeretesen végzem a dolgom, előfordul, hogy vízóra-leolvasási időszakban öt-hat különböző alkalommal is bekopogok egy lakrészbe, mindig igyekszem helyben megoldani a felmerülő problémákat” – magyarázta. Elmondása alapján, akit többszöri megkeresésre sem ér el, annak legfeljebb egy-két köbmétert ír be. „A magas számla okát a rossz, csöpögő csapokban, nem pedig bennem kell keresni. Különben mindig a legnagyobb tartozást felhalmozottak támadnak a legvehemensebben” – zárta a beszélgetést a férfi.
Az érintett lakástulajdonosi egyesület elnöke, Tankó Péter szintén meglepődött a felhozott vádakon, ő úgy véli, személyes nézeteltérés állhat az ügy hátterében. „Olyan nincs, hogy az adminisztrátor azt ír be, amit akar, neki az a feladata, hogy lakók által bediktált számokat tüntesse fel” – közölte. „Rendszerint magas a fogyasztás, erre akkor derül fény, amikor havonta összevetjük az egyéni vízórák összfogyasztását a tömbház főórájával. A szivárgó vécéken, rossz tömítésű vízcsapokon keresztül elfolyó mennyiséget a kisórák nem mérik, így a – sokszor jókora – eltérést a lakók száma szerint vissza kell osztanunk” – tette hozzá. „Mi minden tőlünk telhetőt megteszünk a lakókért, folyamatosan konzultálunk velük, mégis elégedetlenek” – nyugtázta az elnök.
Minden panaszt ellenőriz(tet)nek
Tamás Imre, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala lakástulajdonosi egyesületekkel kapcsolatot tartó irodájának vezetője megkeresésünkre elmondta, hogy minden reklamációt először az illetékes lakószövetség elnökénél kell jelenteni. Amennyiben ott a panaszt nem orvosolják, úgy egy átiratban a helyi városházára is be kell nyújtani az észrevételeket. A lakástulajdonosi egyesületekkel kapcsolatot tartó iroda munkatársai az iktatott panasszal visszatérnek a lakószövetség elnökéhez, kötelezve őt az ügy kivizsgálására.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!