Fotó: Veres Nándor
Több mint 9700 állattartó gazda töltötte ki az idéntől bevezetett egységes állattenyésztési támogatás kérelmét Hargita megyében. A megyei mezőgazdasági kifizetési és intervenciós ügynökséghez (APIA) június 20-ig leadott formanyomtatványokból kiderült, idén 253 ezer állat után számítanak támogatásra a gazdák.
2014. június 24., 16:362014. június 24., 16:36
2014. június 24., 16:522014. június 24., 16:52
„Június 20-án lejárt az úgynevezett egységes állattenyésztési támogatás kérelmeinek leadási határideje, amely az előző évekhez képest magába foglalja az összes állattenyésztési támogatást. Azaz a szarvasmarhák, a juhok és kecskék, valamint a hegyvidéki fejőstehén, bivaly és húsmarha utáni támogatást is egyszerre igényelhették az állattartó gazdák” – számolt be Haschi András. Az APIA megyei igazgatója kifejtette, ellentétben az előző évek gyakorlatával, idén nem tudnak kategóriánként leadott kérelemszámokról beszélni, hiszen ugyanazon formanyomtatványon volt igényelhető mindegyik támogatási forma. Azt viszont elárulta, hogy ezúttal összesen 9735 gazda 253 394 állat után számít a támogatások valamelyikére.
Növekedő állatállomány
Idén közel 54 ezer szarvasmarha szerepel a kérelmekben, több mint 147 500 juh, 12 700 kecske, közel 37 ezer fejőstehén, megközelítőleg 100 bivaly és hozzávetőleg 2300 húsmarha – sorolta az adatokat az intézményvezető. A tavalyi állatlétszámokhoz képest jelentős növekedést észleltek: ezerrel több szarvasmarha, húszezerrel több juh, ezerötszázzal több kecske, négyezerrel több fejőstehén, negyvennel több bivaly és közel ezerrel több húsmarha szerepel az idén leadott igénylésekben. Az emelkedéssel kapcsolatban Haschi kiemelte, évek óta hangsúlyozzák, hogy Székelyföld egy állattenyésztő vidék, ezért szerinte a gazdák is egyre komolyabban veszik az ezzel való foglalkozást.
Megsokszorozódó kérelemszám
A kérelemleadás két időszakban valósult meg, az első alkalommal a gazdák április 18. és május 31. között adhatták le kérelmeiket, ekkor hozzávetőlegesen mindössze 1500 állattenyésztő tette le igénylését. Az alacsony kérelemszám miatt június 20-ig meghosszabbították a támogatások kérelmezésének időszakát, amely alatt szinte meghatszorozódott az igénylések száma a megyében. A jelenlegi közel tízezres kérelemszámmal Hargita megye országos szinten a negyedik helyen áll – nyilatkozta az illetékes. Az országos mérleg elkészítését követően határozzák meg az egyedek utáni támogatások összegét, mivel az országos keretösszeget osztják vissza az állatállományra. Szintén ezt követően szögezik le az ellenőrzések időszakát is – avatott be Haschi András.
Kérelmezés nehézségekkel
Haschi bevallotta, az idei leadási időszak nehéznek bizonyult, mivel az állattartók minden állatra azonos kérésben igényelhették a támogatást. S habár többnyire a különálló támogatások feltételeit már ismerik az emberek, mégis nehézséget okozott, hogy mindegyik kritériumrendszerét észben tartsák, annak megfelelően igényeljenek. Megjegyezte, volt példa arra is, hogy egy-egy gazda hozta az összes rá és állataira vonatkozó iratot, és arra kérte az ügynökség dolgozóit, hogy ők válogassák ki azt, ami szükséges.
Megterhelő lenne a tervezett összevonás
A szakemberek szerint megterhelő lenne, ha a terület alapú támogatások leadási határideje azonos lenne az állattenyésztési támogatáséval, hiszen ugyanazok a segítők – önkormányzatok, állattartó egyesületek, állatorvosok – dolgoznak mindkettővel. Ezt szem előtt tartva mindent megtesznek azért, hogy a tervezett összevonás ne történjen meg, legalább egy napnyi szünet legyen a két kérelmezési időszak között.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
szóljon hozzá!