Közel hét évszázad örökségére emlékeztek Csíkszentmiklóson

A csíkszentmiklósi faluközösség zsúfolásig telt kultúrotthonban emlékezett a település első írásos említésének 680. évfordulójára vasárnap este. A jeles eseményen sok helybéli népviseletben tette tiszteletét, többen pedig Magyarországról utaztak haza, ezzel is tanúbizonyságot téve példamutató összetartásukról.

Pinti Attila

2013. április 15., 10:462013. április 15., 10:46

2013. április 15., 11:152013. április 15., 11:15

Az elődökről való megemlékezés, illetve az ősök közösség- és templomépítő munkásságának fontosságára hívták fel a több száz jelenlévő figyelmét vasárnap. A kultúrotthon falai között először Wass Albert Üzenet haza című verse visszhangzott, majd Ferencz Tibor, Csíkszépvíz polgármestere lépett az emelvényre. „Hatszáznyolcvan év hagyatékának megidézése, hálaadás vagy megemlékezés a mai nap?” – tette fel a kérdést. „Én örökségnek nevezem, mert a környezet, a hit, a munka, a család és az Isten iránti szeretet őseinktől maradt ránk, így szállt és közben gyarapítódott nemzedékről nemzedékre. És így kell nekünk is kitartóan, meg nem szakítva továbbadnunk ezeket a kincseket” – adta is meg a választ az elöljáró.

A felszólalást Borboly Csaba köszöntője követte. Hargita Megye Tanácsának elnöke rövid beszédében megköszönte a polgármester, Lakatos István tanár, az önkormányzati képviselő-testület és az ifjúság töretlen közösségépítő munkáját, „akik segítségével és Csíkszentmiklós népének hozzájárulásával az itteniek példát mutathatnak”.

Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa részéről Csige Sándor Zoltán vezető konzul szólt a jelenlévőkhöz, kiemelve, hogy közel hét évszázad nemcsak emberi, hanem történelmi mércével is nagy idő, de a sok egymást követő, büszke, hagyományait öntudatosan továbbadó generációnak hála a 14. század székelysége is büszke lehetne a ma itt élőkre. „Ebben a közösségben minden megvan ahhoz, hogy bizakodva tekinthessünk a jövőbe, és okkal higgyünk abban, hogy újabb 680 esztendő múlva ugyanilyen büszkén ünnepelhetnek és emlékezhetnek a jövő magyarjai” – zárta beszédét Csige.

A világi elöljárók után Bíró Zsolt kántor vezetésével a csíkborzsovai férfikórus állt színpadra, majd az elmúlt évszázadok egy-egy fontosabb szeletét, a kiemelkedő egyházi és falutörténeti eseményeket elevenítette fel Gergely Géza esperes-plébános, Ambrus Tünde tanító, Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ igazgatója és Lakatos István tanár. Az előadókat a csíkszentmiklósi általános iskola diákjainak irodalmi összeállítása követte Péter Piroska tanárnő irányításával. A változatos esti programot a csíkszentmiklósi, valamint a szépvízi néptánccsoportok fellépése zárta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei