Fotó: Kristó Róbert
A csíkkarcfalvi László Zsolt fazekasmester kezdetben „kicsiben”, kézi munkával, mára már házilag összeszerelt gépekkel, nagyobb mennyiségben készít és értékesít kerámiaedényeket, káposztafőző fazekakat.
2014. június 19., 12:212014. június 19., 12:21
Fazekasműhelyében látogattuk meg László Zsoltot, aki tizenhat éves korától űzi ezt a mesterséget. „Több mint százszor fogjuk kézbe az edényt, amíg kész termék lesz belőle” – mondta érdekességként, miközben rámutatott a polcokon sorakozó, száradó agyagedényekre a fazekasmester. Szakmája alapjait a csíkdánfalvi fazekasműhelyben sajátította el, később Magyarországon bővítette tudását, ami főként a mesterség technológiai részét jelentette. Mint mesélte, 2008 környékén sikerült csíkkarcfalvi házában saját műhelyt kialakítania. „Éreztem, hogy itthon szeretnék dolgozni, saját koronggal.”
A kézi munkától a gépekig
A kerámiákat csíkdánfalvi sárga és vörös agyagból készíti, kezdetben 300-400 kilogrammnyi agyagot kellett meggyúrnia kézzel, amíg korongozható alapanyag lett belőle. Időközben a kézi munkafolyamatokat – kivéve a korongozást, az edények megformálását, illetve azok mázazását és díszítését – sikerült gépekkel helyettesítenie. Ezeket a házi készítésű gépeket tekintettük meg, mindegyik fontos kellékét jelenti a kerámiaedények gyártásának.
A kerámiakészítés lépései
Az agyagtól a kész termékig hosszú út vezet. Először szűrőberendezésekkel mossák és szitálják át a nyersanyagot. Az így keletkező agyagszeleteket egy vákuumos gyúrógépbe helyezik: a végeredmény egy képlékeny anyag, azaz a formázható fazekas agyag. Ebből az anyagból korongozzák ki, préselik formába igény szerint az edényeket. „Ezt követően az edények kiszárítása következik, ehhez több hétre van szükség, nagyobb a selejtes edények száma, ha hirtelen száradnak” – magyarázta a felcsíki vállalkozó. Utolsó fázisban következik az égetés: régen fatüzelésű kemencében történt, ma már elektromos, számítógép-vezérlésű kemencében égeti ki a kerámiákat. Az első égetésnél nyolc óra alatt kell felhevíteni a kemencét 850 Celsius-fokra, a másodiknál, a mázazást követően pedig közel 950 Celsius-fokon edződnek az edények egy órán keresztül, és csak ezután lesz kész a termék. László szerint a gépek segítségével jóval több terméket tudnak elkészíteni, sőt a jelenleginél kétszer nagyobb kapacitásra is képesek.
Virágcseréptől a káposztás fazekakig
Eleinte virágvázákat, virágcserepeket gyártott, később – a vásárlói igényekre reagálva – áttért a konyhai edények készítésére. „A négy literestől egészen a húsz literes edényekig, minden méretben formázok káposztafőző fazekakat.” Mint magyarázta, az edényekben nem ajánlott nyílt lángon főzni, hiszen a gázkályhára helyezett cserépfazék hirtelen intenzív hőt kap és emiatt elszakadhat. Ehelyett a lassú felmelegedést biztosító sütőben érdemes a kerámiaedényekben ételt készíteni.
„A káposztafőző fazekakon kívül mézes köcsögökre, tejesedényekre, pálinkáspoharakra, fedővel, füllel ellátott edényekre is egyre nagyobb az igény” – sorolta a fazekas. A felcsíki motívumokkal díszített termékeivel kézműves vásárokon is találkozhatunk. Jelenleg a székely termék védjegyet szeretné megszerezni kerámiaedényeire.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
szóljon hozzá!