Fotó: Albert Orsolya
Az embereken való segítség motiválja leginkább a csíkcsicsói Kósa Johannát, aki idén a legjobb magyar érettségiző Hargita megyében. A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium végzőse orvosi egyetemen szeretné folytatni tanulmányait.
2016. július 14., 17:512016. július 14., 17:51
2016. július 14., 20:292016. július 14., 20:29
Kósa Johanna a Márton Áron Főgimnázium természettudományok osztályában végzett, és 9,75-ös átlaggal fejezte be az érettségit. A csíkcsicsói lány románból 9,25-ös, magyarból 10-es, matematikából 9,75-ös, biológiából pedig 10-es jegyeket kapott a nemrég véget ért érettségin. Hargita megyében a legjobban érettségizettek listáján az első hat helyet román tannyelvű iskolák diákjai foglalják el, a hetedik helyen pedig egy román diákkal azonos médiával szerepel Kósa Johanna, így ő a legjobb magyar érettségiző a megyében.
„Régi nagy álmom volt, hogy a Márton Áron Főgimnáziumban tanulhassak, így természetesen nagy öröm volt nyolcadik osztály után bejutni oda” – mesélte megkeresésünkkor a csicsói lány. Mint azt tőle megtudtuk, a középiskolában eltöltött négy évet is komolyan vette, hiszen 9,67-es átlaggal fejezte be tanulmányait. A végső megmérettetéstől, mint minden diák, ő is tartott, épp ezért nagy figyelmet szentelt a felkészülésre. Románból a tizenkettedik osztály második félévétől kezdett tudatosan készülni az érettségire, matematikából pedig már tizenegyediktől elkezdte a különböző érettségitételek megoldását. Bár magyar nyelv és irodalomból is készült, abból talán könnyebb dolga volt az előbb említett tantárgyaknál. A biológia sem okozott nehézséget, mivel mindig is érdekelte a tantárgy, azon belül pedig legjobban az emberi szervezet. De azért sokat készült, és számos jegyzetet készített az utóbbi tantárgyból is – fűzte hozzá.
A kérdésre, hogy mennyit tanult az érettségire, Kósa Johanna azt válaszolta, hogy folyamatosan az iskolai évek alatt, hiszen nem elég magolni, érteni is kell az anyagot. Bár vizsgák előtt természetesen koncentráltabban tanult, sokat számított a hozzáállása, a tantárgyak iránti érdeklődése, illetve az a tanulási rutin, ami kialakult az iskolai évek alatt. „Sosem gondoltam jónak például az irodalmi művek elemzésének bemagolását. A felkészülésnél mindig arra törekedtem, hogy a sok anyagot leegyszerűsítsem, és megjegyezzem a főbb gondolatokat, amelyekre majd tudok építkezni. Volt külön mappám is tantárgyanként, amelyeket többször is átolvastam a vizsgák előtt” – jegyezte meg Kósa Johanna. Hozzátette, az elért eredménye kellemes meglepetést okozott, és nagy önbizalmat ad a további tanulmányaihoz.
Johanna a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemre készül továbbtanulni, mivel motiválja, hogy majd orvosként is segíthet az embereken. „Nagyon humánus beállítottságú ember vagyok, szeretném az ott megszerzett tudást felhasználni később” – fogalmazott. Hogy egyetem közben mire szakosodik, és utána mihez kezd, még nem tudja, reméli, időközben rájön, hogy mi is foglalkoztatja igazán. A jövőjét itthon képzeli el, de szívesen megfordulna kisebb időszakokra külföldön is önképzés céljából – zárta Kósa Johanna.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!