Fotó: Veres Nándor
Sajtóértesülések nyomán még azelőtt kitűzték a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár bejárata fölé a román trikolórt, mielőtt az annak hiányára figyelmeztető felszólítást megkapta Hargita megye prefektusától az intézmény. A szintén felszólítást kapott Erdélyi Magyar Néppárt viszont nem tett eleget a „felkérésnek”, mivel szerintük nem történt jogsértés.
2013. október 23., 17:142013. október 23., 17:14
Jean Adrian Andrei, Hargita megye prefektusa október elején figyelmeztette a Néppártot és a könyvtárat, hogy a román zászló kitűzésére vonatkozó jogszabályok figyelmen kívül hagyása miatt 2500 és 5000 lej közötti pénzbírságot róhatnak ki, ugyanakkor bűncselekménynek minősül a lobogó kitűzésének megtagadása. A Kájoni János Megyei Könyvtárnál még a prefektus írott jelzésének kézhez kapása előtt felszerelték a zászlótartót, majd a trikolórt is kitűzték. „Először a román nyelvű sajtóból értesültünk a hiányosságról, másnap, október kilencedikén pedig már a helyén is volt a zászló” – közölte Kopacz Katalin könyvtárigazgató. A kormánybiztos október 7-én keltezett levele egyébként csak hét nappal később jutott el az intézményhez. Azon kérdésünkre, hogy a – közel egy éve új székhelyre költözött – megyei könyvtárnál eddig miért nem tűzték ki a román zászlót, az igazgató úgy válaszolt, mivel korábban soha nem volt saját épületük, „egyszerűen mulasztás történt, elkerülte a figyelmüket”.
Nem tűzik ki a román lobogót
Az EMNP vezetőségét a prefektus arra szólította fel, hogy vegyék le Magyarország lobogóját, és tűzzék ki a román zászlót. Sorbán Attila, a Néppárt Hargita megyei szervezetének elnöke elmondta, a párt betartja a törvényt, de ebben az esetben félreértésről volt szó, ugyanis a Petőfi Sándor utcai épület, amelyre a felszólítás vonatkozik, nem az EMNP székháza. Hozzátette, a polgármesteri hivataltól kaptak egy székhelyet a párt számára, kissé távolabb, de ott nincs tevékenység, nincsenek meg a körülmények. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal érvényben levő megállapodásuk alapján használhatnak bizonyos helyiségeket a jelzett épületben, amelynek homlokzatára a magyar nemzeti színű zászló is ki van tűzve. „Ez nem Magyarország zászlaja, hanem a magyar nemzeti lobogó, mert címer van rajta, amely az állami zászlón nincs” – pontosított korábban Sorbán. A fejleményekről érdeklődésünkre úgy nyilatkozott, már az október 18-i határidő előtt válaszlevelet küldtek Jean Adrian Andrei-nek, amelyben leszögezik, hogy – félreértésről lévén szó – nem történt jogsértés, így nem távolítják el a magyar lobogót, ugyanakkor a románt sem tűzik ki.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
szóljon hozzá!