Kiss Ernő: az igazgatónak az a dolga, hogy összhangot teremtsen

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Több mint harminc évig volt a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola tanára, majd igazgatója a két éve nyugdíjba vonult Kiss Ernő, aki azt vallja, az iskolát a gyermekek és a tanerők határozzák meg, nem az igazgató, akinek az a dolga, hogy az összhangot megteremtse.

Kovács Attila

2016. augusztus 18., 12:072016. augusztus 18., 12:07

2016. augusztus 18., 13:162016. augusztus 18., 13:16

Háromszéki, kommandói születésű Kiss Ernő, aki 1970-ben végzett a marosvásárhelyi pedagógiai főiskolán mint fizika-kémia szakos tanár. „A pedagógiai főiskola, azt gondolom, egy olyan szakmai, mesterségbeli és más felkészítést adott nekünk, akik ott végeztünk, hogy mostanig – mert most már többen elmentünk nyugdíjba – nemcsak a csíki, hanem az erdélyi magyar oktatás előrehaladását és felemelkedését tudtuk szolgálni. Most is hiányolom azt a felkészítési módot, ami ezeken a főiskolákon volt, ahol főleg módszertani, természetesen szakmai felkészítés folyt, amelyet bőkezűen tudtunk alkalmazni később, az egymáshoz való viszonyban, a kollégák közötti megbeszéléseken, illetve át tudtuk adni a gyermekeknek, és tovább tudtuk vinni az erdélyi magyar oktatást” – emlékezett.

Az egyetem után Háromszéken kezdte pályáját, majd, miután feleségét ide helyezték, ő is Csíkba jött, először Hargitafürdőn, később Csíkrákoson tanított. Utána került az akkori 1-es számú, ma Petőfi Sándor Általános Iskolába. „Az 1989 előtti időszakban egy ideig aligazgatóként dolgoztam. Nem akartam, de behívtak, s azt mondták: holnaptól kezdve aligazgatóként folytatom – nem volt lehetőség ellentmondani. Elfogadtam, és úgy érzem, nagyon sokat tudtam tenni azért, hogy ez az iskola megmaradjon annyira, amennyire lehetett, magyar iskolának. Kemény elrománosítás folyt – román anyanyelvű tanárokat helyeztek ide, a román diákokat az egész város területén szétosztották, míg a magyar diákok körzetesítve voltak. De fent tudtuk tartani a magyar oktatást és a színvonalas oktatást az iskolában” – elevenítette fel.

A város legrégebbi iskolája a változások után magyar tannyelvűvé vált, Kiss Ernő akkor a megyei tanfelügyelőségen folytatta a munkáját. „Megválasztottak az igazgató kollégák az első tanfelügyelőséget alkotó csapatba, és mi voltunk azok, akik a város és a megye új iskolahálózatát kialakítottuk. Hargita megyében majdnem száz százalékban sikerült szétválasztani a magyar iskolákat a román iskoláktól, és megvalósítani azt, amit 1989 előtt óhajtottunk” – említette. A tanfelügyelőségen közel négy évet dolgozott, utána került vissza az iskolához. Mint mondja, a sors fintora, hogy mindössze egy napig volt „nyugodt, szabad ember”, mert a következő nap igazgatóválasztás volt, és a kollégák igazgatónak választották. „Utána ezt a nyűgöt vittem \'93 őszétől 2014-ig” – tette hozzá.

A forradalmár költő, Petőfi Sándor nevét már 1990 márciusában felvette az iskola, Kiss Ernő szerint mindenképpen az iskola arculatának, hagyományainak megfelelő ez a név. „Ezt az eseményt máig minden évben megünnepeljük testvériskolákkal, a városvezetéssel karöltve, mert nagyszabású ünnepséggé nőtte ki magát” – mondta el. Nemcsak a tantestület, hanem a diáklétszám is sokkal nagyobb volt évtizedekkel ezelőtt. „A tantestületben meg kellett találni az egyensúlyt, úgyszintén a diákokkal, a szülőkkel, hogy minden normális kerékvágásba kerüljön. Mindig az volt az elvem, hogy nem kell járni a kollégák után, hogy menjenek és tanítsanak, mert mindenkinek lelkiismereti kérdés volt, hogy a legjobbat adja ki magából. Az igazgatónak tulajdonképpen az volt a feladata, hogy az összhangot megteremtse, az anyagi és más feltételeket biztosítsa az iskolában, hogy az oktató-nevelő tevékenység ki tudjon bontakozni” – foglalta össze.

Több testvériskolával építettek ki kapcsolatokat az évek során. „Voltak, amelyek objektív okokból megszakadtak, de sikerült megtartani a váci kapcsolatot, a jánoshalmit, felvettük a kapcsolatot a budakeszi iskolával. Jók ezek a kapcsolatok, mert a gyermekek előtt megnyílik a világ, megismerik a magyarországi körülményeket. Sosem felejtem el azt a felvidéki sofőrt, aki először járt itt, és amikor leszállt, azt mondja nekem: Igazgató úr, magyarázza meg, hogy minél beljebb jövünk Romániában, annál több magyar szót hallunk, hogy létezik ez?” – elevenítette fel.

A Petőfi Sándor Általános Iskolát nem csak a régi épület tette hagyománytisztelővé, hanem az oktatás is. Kiss Ernő szerint a magyarságtudat erősítése, a székely hagyományok továbbadása, a történelmi háttér ismerete hozzátartozik itt a neveléshez, a szülők és a város pedig elismerte és tudja, hogy ebben a szellemben folyik az oktatás. Számos rendezvényt szerveztek, felkéréseknek tettek eleget. „A magyarszakos tanárokat különösen kiemelném, de mellettük a zeneszakos kollégákat, illetve másokat is – mindenki magáévá tette ezt. Valahogy ez az iskola hagyományosabb, konzervatívabb a város többi iskoláihoz viszonyítva. Amikor a diák először bejött ide, és szembekerült a Petőfi-szoborral, a főlépcsővel, a boltíves folyosókkal, akkor egy kicsit megroggyan a lába, és önkéntelenül átveszi ezt a hangulatot. Tiszteletet követelő épület ez. Itt bizonyos elveket, hagyományokat betartunk, betartattunk, a mai napig is ezt teszik. Belső rendszabályzat van, követelmények a tanulók viseletével, viselkedésével kapcsolatban, amiből nem engedünk. Úgy érzem, jól csináltuk, mert ezzel tartottuk fenn az iskola színvonalát. A Petőfi-iskola nemcsak tanít, hanem nevel is, és a kettő valahol egyenlő arányban kell legyen, mert nagyon fontos a tanítás, hogy átadjuk a tudást, a technikát, amivel tanulhatnak a gyerekek, de mellette emberi értékeket kell adni, amit sokkal nehezebb. Voltak problémás gyerekeink, de soha sem volt olyan nagy ügy, ami rendőrséget igényelt volna – a hagyományos nevelés meghozta a gyümölcsét” – értékelt.

A név mellé szimbólumokat is választottak az iskolában. „Felkértük Ercsei Ferenc egykori kollégánkat és Nagy Ödönt, akik közösen vállalták el egy Petőfi-szobor megalkotását. Először a gipsz változat készült el, amely az épületben van, utána öt évvel később a bronz változat, amely kikerült az iskola elé. Azóta ott tisztelgünk Petőfi szobra előtt” – mesélte. Ezzel egy időben elkészítették az iskola zászlaját, a Petőfi-zászlót, előkeresték az iskola régi, hagyományos jelvényét, amelyet kinagyítottak és a vitrinben őriznek. Nagyszülők hozták be a régi sapkájukat, jelvényüket és az iskolának adományozták, de régi értesítők is vannak, amelyekben az iskola rendszabályzatától a követelményekig, a kapcsolattartás módjáig sok minden megtalálható. „Nagyon jók ezek a füzetecskék, jó volt átlapozni, és ihletet meríteni belőle, hogy mi volt régebb ebben az iskolában. Ez az embernek adott egy támpontot, egy alapot is, hogy valahogy így volt régebben. Ragaszkodtunk, hogy ezek a szimbólumok meglegyenek, az iskola hagyományait akartuk kifejezni azzal is, hogy kint a bejárat mellé kifüggesztettük a márványtáblát azzal a felirattal, hogy minden tisztelet a gyermeké, a főfolyosóra pedig tettük azt a baglyot, amely a mindenkori tanerőknek állít emléket. Mert tulajdonképpen az iskolát ez a két dolog határozza meg: gyermek és tanerő, nem az igazgató – fejtette ki Kiss Ernő.

A volt igazgató szerint jó látni, hogy olyan iskola maradt utána, amelyik jól működik. „Nem az igazgató személye a fontos, és ezt bizonyítja az, hogy az igazgató elment nyugdíjba, és az iskolában megy tovább az élet. Személyes elégtétel, hogy a gyermekek rám köszönnek az úton, megkérdezik, hogy van, igazgató bácsi. Ez egy jóleső érzés, akárcsak a volt tanítványok, szülők, nagyszülők, ismerősök érdeklődése. A kollégák hozzájárulása kellett ehhez az eredményes munkához, mindenki a maga területén biztosította azt a szakmai és emberi hozzáállást, ami szükséges egy iskolában” – zárta a beszélgetést Kiss Ernő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok

Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok
2025. július 15., kedd

Teljes egészében elkészült a város vázája

Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.

Teljes egészében elkészült a város vázája
2025. július 15., kedd

Egy korsó történelem: 50+1 éves a Csíkszeredai Sörgyár

A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.

Egy korsó történelem: 50+1 éves a Csíkszeredai Sörgyár
2025. július 15., kedd

Utolsó tanévére készül jelenlegi helyén a Márton Áron Tehetséggondozó Központ

A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.

Utolsó tanévére készül jelenlegi helyén a Márton Áron Tehetséggondozó Központ
2025. július 14., hétfő

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül

Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül
2025. július 14., hétfő

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon

Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon
2025. július 12., szombat

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján

A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján
2025. július 11., péntek

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt

Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt
2025. július 11., péntek

Fákat vágnak ki a csíkszeredai megyeháza környékén, útlezárásokra lehet számítani

Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.

Fákat vágnak ki a csíkszeredai megyeháza környékén, útlezárásokra lehet számítani
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon

Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon