Ritka az az eset, amikor modern, korszerű berendezéssel rendelkező tejcsarnoka van egy településnek, ám nem sikerül azt kihasználnia. Ebben a furcsa helyzetben van jelenleg Kászonaltíz, ahol közel egy év után sem sikerült működésbe hozni a 12 ezer eurós beruházás révén kialakított begyűjtő központot.
2009. december 03., 18:132009. december 03., 18:13
2009. december 03., 19:092009. december 03., 19:09
A faluban jelenleg működik egy csarnok, ahonnan a feldolgozó el is szállítja a terméket. A helyzet érdekessége, hogy csupán egy utcával arrébb egy korszerű minőség ellenőrző és hűtő berendezéssel ellátott létesítmény várja körülbelül egy éve működésbe helyezését. András Zoltán, Kászonaltíz község polgármestere elmondta, az altízi közbirtokosság tulajdonában levő épületben kapott helyet az említett létesítmény, amelynek kialakítására a szintén altízi Szarvasmarhatartók Egyesülete pályázott sikeresen. A kivitelezés után több feldolgozóval is voltak tárgyalások, ám sajnos senkivel nem sikerült egyességet kötni.
Bodó Imre, az altízi Szarvasmarhatartók Egyesületének vezetője szerint sok akadálya van a működtetésnek. Egyike ezeknek, hogy nincs igazán jövője ennek az értékesítési formának, hiszen a feldolgozók inkább a nagyobb állatlétszámmal rendelkező gazdákhoz orientálódnak. Másik ok pedig az emberek pesszimizmusa, bizalmatlansága. Volt olyan eset például, sikerült az egyik feldolgozóval egyességet kötni, ám amikor szállítani kellett volna a tejet, nem volt amit, hiszen egyetlen gazda sem adta le termékét az új csarnokba.
Van azonban remény a továbblépésre. Bodó Imre úgy tudja, január elsejétől megszűnik a faluközpontban jelenleg is működő tejcsarnok. Így felmerül annak a lehetősége, hogy a felújított létesítménnyel kössön szerződést a szállító. „Ám ha ezzel a céggel nem tudunk megállapodni, akkor más feldolgozót kell keresnünk és egyesületi szinten fogjuk értékesíteni a tejet” - magyarázta az egyesületi vezető.