Fotó: Veres Nándor
Előreláthatólag tavasszal kezdődhet el a szennyvízhálózat bővítése Csíkszentkirály azon részén, ahol egyelőre nélkülözni kényszerülnek a lakók ezt a szolgáltatást. Ahhoz, hogy Kincseszeget hat kilométernyi vezeték lefektetésével, a már működő csatornarendszerre tudják csatlakoztatni, összesen 1,3 millió lejre van szüksége a településnek.
2014. február 18., 18:012014. február 18., 18:01
2014. február 18., 18:102014. február 18., 18:10
„A szükséges összeg közel fele áll rendelkezésünkre, így elkezdhetjük a munkálatokat” – számolt be a fejleményekről Székely Ernő. Csíkszentkirály polgármestere elmondta, Hargita Megye Önkormányzata 300 ezer lejt adott a községnek erre a célra, az önkormányzat pedig további 200 ezer lejjel veszi ki részét a projektből. Az elöljáró hangsúlyozta, az ideális az lenne, ha a közbeszerzési eljáráson nyertes cég még idén elvégezné a teljes munkálatot, és a költségek fennmaradó részét néhány hónap eltolódással kapná meg. Ha ez az elképzelés nem valósul meg, akkor legkorábban jövő őszre lenne működőképes szennyvízhálózatuk a kincseszegieknek.
Miért maradt ki Kincseszeg?
A csíkszentkirályi csatornahálózat kiépítése 2006-ban kezdődött el, a beruházást akkor négymillió lejjel finanszírozta a kormány, ehhez még hozzájött kétmillió lejes önrész. A teljes hálózat létrehozása azonban a rendelkezésre álló összegnél jóval többe került. Így el kellett dönteni, hogy a község melyik része marad ki a beruházásból. Végül az önkormányzat úgy határozott, hogy az európai út mentén található Kincseszeget hagyják ki, mert utólag azt a legkönnyebb rácsatlakoztatni a már meglévő hálózatra, hiszen az Olt ugyanazon partján van, mint a derítőállomás.
Ezer euró engedélyre
A kivitelezés viszont korántsem bizonyul olyan egyszerűnek – magyarázta a polgármester. Az a probléma, hogy az említett európai út mentén ásásokat és átfúrásokat, illetve a vasútvonal alatt is átfúrásokat kell végezni, ehhez az ezeket ügykezelő társaságok beleegyezését is meg kell szerezni. A községvezető szerint ez nehézkes és egyben költséges eljárás, hiszen például az európai utat ügykezelő Országos Útügyi Társaságnál (CNADNR) mintegy ezer eurót kell fizetni, hogy engedélyezzék az út menti munkálatokat.
szóljon hozzá!