Fotó: Veres Nándor
A tavalyi kilónkénti negyven banis árhoz képest jelenleg 75-85 baniért értékesíthetik termésüket a megyei pityókatermesztők. Hiába a jó ár, az idei forró, csapadékmentes nyár miatt 30-35 százalékos terméskieséssel kell számolniuk a gazdáknak, illetve azzal, hogy jelentősen kevesebb lesz az eladható méretű nagy pityóka.
2015. szeptember 03., 20:082015. szeptember 03., 20:08
2015. szeptember 03., 20:222015. szeptember 03., 20:22
Két hete fogott hozzá a pityókaszedéshez a Hargita megyei gazdák többsége, de volt, aki korábban, közel egy hónapja látott munkához pityókaparcelláin. Az elmúlt hetekben a megyei 9050 hektárnyi burgonyaföld mintegy 1400 hektárjáról takarították be a termést – ismertette Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője hozzátette, habár jól haladnak a begyűjtéssel, nehéz a munka, hiszen a szedőknek nagy melegben, a száraz föld miatt pedig nagy porban kell dolgozniuk. Elsősorban a közepes és nagytermelők szedik, szedetik a pityókájukat, a kisebb – egy hektár alatti parcellák tulajdonosai – azonban még kivárnak.
Jól alakul az idei pityóka ára, a sokéves átlaghoz képest ugyan nem nagy az áremelkedés mértéke, de a tavalyi mélyponthoz viszonyítva sokat javult: egy éve mindössze 35-40 banit adtak a pityóka kilójáért, most viszont annak kétszereséért, 75-85 baniért is tudják értékesíteni ugyanazt a mennyiséget – avatott be az illetékes.
A terméssel kapcsolatban arról számolt be Török, hogy a tavalyi rekordterméshez képest idén átlagosan 30-35 százalékkal – 7-8 tonnával – kevesebbet gyűjthetnek be a pityókatermesztők. A termésátlagok azonban nagyon eltérők lehetnek, akár parcellánként is változhatnak az ott lehullott csapadék, az elültetett fajta és az alkalmazott technológia függvényében. „A korai fajták idejében kifejlődtek, azok esetében elég jó termés várható. Össztermés is van, de kevés lesz az eladható méretű nagy pityóka. A korábbi években olyan is volt, hogy a termés 60-65 százalékát lehetett értékesíteni nagy pityókaként, idén azonban sok helyen felét sem lehet majd. De van olyan parcella is, ahol csak egyharmadát, vagy még annál is kevesebbet” – részletezte a szakember. Kiemelte ugyanakkor, hogy a fogyasztók meg kellene értsék, hogy a pityóka minőségét tekintve a közepes méretű jobb, ízletesebb, mint a nagyon nagy méretű, és ez más gyümölcsök, zöldségek esetében is hasonlóan alakul.
A gazdák az idei forró, csapadékmentes nyár során elszenvedett minden aszálykárukról – a későbbi kártérítés reményében – bejelentést tehettek a helyi önkormányzatoknál. Mint ismeretes, a bejelentéseket péntekenként összesítik a megyei mezőgazdasági szakemberek, így a legfrissebb adatok hiányában a múlt heti, pityókaparcellákat érintő számokról érdeklődtünk az intézményvezetőtől. Mint megtudtuk, Hargita megyében mintegy 600 pityókatermesztő gazda élt ezzel a lehetősséggel, az általuk bejelentett adatok szerint az összterület 15 százalékát, közel 1400 hektárnyi burgonyaföldet sújtott aszálykár.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!