Fotó: Kristó Róbert
Még egy hétig, azaz szeptember 21-ig nyújthatják be támogatásra vonatkozó kérelmeiket a Hargita megyei fejőstehén-, illetve húsmarhatartó gazdák. Mint az illetékesektől megtudtuk, az előbbi kategóriának szánt támogatásra igencsak nagy az érdeklődés, húsmarhára viszont a letett kérések alig néhány százaléka vonatkozik.
2012. szeptember 13., 18:302012. szeptember 13., 18:30
2012. szeptember 13., 18:582012. szeptember 13., 18:58
Eddig 5500 kérelmet iktattunk, ez a tervezett kérésszámnak mintegy 80-85 százalékát jelenti – tájékoztatott Lázár István. A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Hargita megyei központjának tanácsosa kifejtette, az aktacsomók több mint 95 százalékát fejőstehén-támogatásra tették le a gazdák. „Kevés a húsmarha-támogatásra vonatkozó kérés. Ez részben azért van így, mert ebben az esetben több bizonyító okiratot kell letegyenek az érintettek” – magyarázta az illetékes. Kihangsúlyozta, aki húsmarha-támogatást szeretne igényelni, a szokványos dokumentáción kívül az állat törzskönyvét, illetve beondózási bizonylatát is csatolnia kell, ugyanakkor a megyei fajtanemesítő hivatalnál láttamoztatni kell a kéréseket. „A gazdák zöme nem rendelkezik ezekkel a dokumentumokkal, másrészt nagyon kevesen foglalkoznak húsmarhatartással” – vélte a tanácsos, aki szerint ez az ágazat még csak most van fejlődőben a környéken.
A 2012/796-os kormányhatározatban foglaltak szerint legtöbb kilencven húsmarha (növendékállatok, illetve tejelő marhák) után kérvényezhető ez a típusú szubvenció. A fejőstehén-támogatás egyébként 2–15 tehén után igényelhető, ha a kérelmezés pillanatában a gazda rendelkezik APIA azonosító számmal, és a farmnak van működő szabadeladási vagy feldolgozási tejkvótája. A tavalyhoz képest változást jelent viszont, hogy a kérelmezés pillanatában a gazdáknak fel kell mutatniuk, hogy naprakész farmfüzetet vezetnek a gazdaságban található összes állatra vonatkozóan.
Bivalyok esetében is kérhető támogatás, itt nem szükséges a tejkvótabizonylat, és legtöbb ötven bivalytehénre lehet igényelni azt. A kérelemhez csatolandó dokumentumok megegyeznek a fejőstehén-támogatás igénylése esetén szükségesekkel.
Az említett kormányhatározat a támogatások keretösszegeit is tartalmazza. Így fejőstehénre egyedenként legtöbb 250 euró utalható ki. Bivalyra ez az összeg 187,5 euró, míg húsmarhára 300 euró. Lázár István szerint az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondható, a fejőstehén után járó támogatás 90 euró körüli lesz. A másik két kategóriában viszont első alkalommal folyósítanak támogatást, így megjósolni sem lehet, mekkora lesz az egyedre kiszabott összeg. A rendelkezésre álló teljes keretösszeg kevéssel haladja meg a 30 millió eurót.
Fontos tudni, hogy a szóban forgó támogatásokban kizárólag a hegyvidéki, hátrányos helyzetű övezetben gazdálkodók részesülhetnek. Így a hatályos rendeletek értelmében nem tehetnek le Hargita megyében ez irányú igénylést azok, akiknek farmjaik Székelykeresztúr, Siménfalva, Bögöz, Etéd, Galambfalva és Újszékely területén találhatók.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!