Fotó: Kristó Róbert
Elsőként szombattól kezdődően a hargitafürdői Csipike-sípályát nyitják meg a sízők számára Csíkszéken. Készen áll a téli szezonra a többi sípálya is, üzemeltetőik havazásra várnak, vagy éppen a megfelelő hóviszonyok kialakításán dolgoznak. Karácsonyig feltehetően minden sípályát megnyitnak a téli sportok kedvelői előtt.
2013. december 05., 19:382013. december 05., 19:38
2013. december 06., 09:482013. december 06., 09:48
Több mint egy hete megállás nélkül működik a hóágyú a hargitafürdői Csipike-sípályán – tudtuk meg Both Csaba ügyvezetőtől. Mint ígérte, legkésőbb szombat reggelre készen állnak majd a sízők fogadására, addigra legkevesebb húsz-harminc centiméteres hóréteget hoznak létre, folyamatosan dolgozik a hótaposó is, hogy sízésre alkalmassá tegyék a pályát.
„Az árak ugyanazok maradnak, mint tavaly: két lej egy felvonás, a napi bérlet ára 40 lej, gyermekeknek kedvezményesen 20 lej, az esti bérlet pedig, 19 órától 21 óráig, 30 lejbe kerül” – sorolta Both. Síkölcsönzőt is működtetnek, ahol szánkót ugyancsak lehet bérelni. A turistáknak ugyanakkor lehetőségük van a már 4-5 éve jól bevált webkamera képein keresztül megfigyelni, milyen hóviszonyok vannak a sípályánál, ezeket a Jurnalul.ro oldalon lehet elérni. A pálya 300 méter hosszú és 40 méter széles, leginkább kezdő és közepes sízők számára ajánlott.
Összekötött sípályák
Amint megfelelő mennyiségű hó esik, megnyitják a Kossuth és Miklós sípályákat is Hargitafürdőn, a felvonókkal felszerelt pályák az idei szezontól kezdődően teljes összeköttetésben állnak egymással. „Sílécen át lehet majd jutni a Csipikétől a Miklósig, ahonnan, ha felvonóval felmegy a síző a tetőre, hátra lehet csúszni egészen a Kossuth pályáig és vissza” – magyarázta Kósa Imre, a sípályát működtető csíkcsicsói közbirtokosság elnöke. Mint mondta, a régi sífutó utakat megszélesítették, rendbe tették és összekötötték egymással.
Mindkét pályára egy beléptetőrendszeren keresztül lehet majd bejutni. A Miklós-pálya főként a haladó sízők számára nyújthat élményt, a Kossuth pályának különböző részeit kezdők, közepes, illetve haladó szintű sízők használhatják. Az üzemeltetőtől megtudtuk, mindkét pályára a napijegy ára 50 lej, gyermekeknek kedvezményesen 32 lej, a félnapos belépő ára 38 lej, gyermeknek pedig 25 lejbe kerül.
Korcsolyázás és hópánkózás
Hargitafürdőn lehetőség van nemcsak sízésre, hanem korcsolyázásra is. „A jég megfelelő, várjuk a korcsolyázókat reggel 10 órától este 10 óráig” – mondta Bíró Albin. A hargitafürdői jégpálya tulajdonosától megtudtuk, a belépő ára ugyanannyi marad, mint tavaly, 10 lej napközben, 17 órától 15 lej, míg este nyolc óra után 20 lej. Korcsolyát 5 lejért lehet bérelni. Három éve indult el a hópánkózás Hargitafürdőn. Péter István, a 150 méteres pálya működtetője érdeklődésünkre elmondta, várják, hogy legalább tíz centiméteres legyen a hó, és akkor megnyitják a kisgyermekek számára ideális pályát. Öt csúszásra 10 lejt kell majd fizetni.
Havazásra várva
Hóágyú híján havazásra várnak a csíkszentmártoni Előd sípályán. „Elő van készítve a pálya, és reméljük, hamarosan lesz hó is” – mondta Ábrahám Előd, a sípálya üzemeltetője. Mint ismertette, a mintegy 320 méteres pálya kezdők és középhaladók számára alkalmas, síoktatásra ideális helyszín. Lehetőség van sí- és szánkókölcsönzésre.
A csíksomlyói sípályánál van hóágyú és hótaposó is, a felvonók üzemképesek, egyelőre pár centis hórétegre várnak, hogy elindíthassák a hóágyúkat – tudtuk meg a pálya egyik működtetőjétől. „Tavaly próbaüzemben nyitottuk meg a 950 méteres pályát, idén nyílna meg teljes üzemmódban, felvonókkal, teázóval és a snowparkkal (hóparkkal) együtt” – sorolta.
Tusnádfürdőn is megfelelő mennyiségű téli csapadékra és hosszan tartó hidegre várnak, mielőtt elindítanák a hóágyúkat. „Egyébként készen állunk a nyitásra, a felvonók is fel vannak újítva, világítás megoldva, a webkameránk felvételei is nemsokára láthatók lesznek a Jurnalul.ro oldalon” – fejtette ki Görbe Sándor a sípályafelelős. Az immár ötödik éve működő, 450 méteres pályát reményeik szerint legkésőbb december 20–24. között megnyitják.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!