Fotó: Kristó Róbert
Hiába szeretné a tantestület és a szülők, hogy az immár felújított egyházi épületben folytatódjon az elemi oktatás, a csíkmadarasi önkormányzat és az egyházközség mindeddig nem tudott megegyezni a bérleti feltételekkel kapcsolatban. Így egyelőre úgy néz ki, a diákok a tanintézmény főépületébe zsúfolva kezdik hétfőtől a tanévet.
2014. szeptember 10., 12:282014. szeptember 10., 12:28
Az utolsó simításoknál tartanak a csíkmadarasi Kiss Ferenc Általános Iskola elemi osztályainak eddig helyet adó épületben, amelyben teljes felújítást végeztek. A római katolikus egyház tulajdonában levő, ám a tanintézet által használt, jóval több, mint százéves ingatlanban a régi nyílászárókat újakra cserélték, a termek és folyosók falait kijavították és újrameszelték, az elektromos hálózatot is kicserélték. Az épületben mellékhelyiségeket alakítottak ki, információink szerint tanévkezdésre minden készen áll a diákok fogadására. Ennek ellenére úgy tűnik, egyelőre nem fogja gyerekzsivaj betölteni a patinás épületet, ugyanis az önkormányzat és az egyházközség még nem tudott megegyezni a bérleti szerződés feltételeiben.
Császár: kész tények elé állítottak
„Sajnos, egyelőre az elemi és a felső tagozatos osztályok ugyanabban az épületben kezdik az oktatást” – tájékoztatott Császár Sándor. A Kiss Ferenc Általános Iskola igazgatója elmondta, hétfőn kapta kézhez azt a polgármesteri átiratot, melyben arról értesítik, tanévkezdésig nem lesz döntés az egyházi épület bérlésével kapcsolatban. „Mivel nem fog döntés születni, ezért nem is kezdhetjük ott az oktatási évet. Kényszerítve vagyunk arra, hogy a mi épületeinkben, azaz az óvoda és iskola épületében összezsúfolva kezdjük el a tevékenységet. Az oktatási feltételeket a polgármesteri hivatalnak kell biztosítania, nekünk ezekhez kell alkalmazkodni” – magyarázta az intézményvezető.
Szülőértekezleten tájékoztatnak a fejleményekről
Az igazgatótól megtudtuk, a szülőket szerdán 18 órakor az iskola épületében megtartandó szülőértekezleten tájékoztatják a kialakult helyzetről. Az intézményvezető felvázolta, a legkönnyebb megoldás a délelőtti-délutáni oktatás bevezetése lenne. „Viszont ez a gyermekek számára nem megfelelő, a szülők pedig hallani sem akarnak délutáni oktatásról. Így új osztálytermek kialakításával próbáljuk megoldani a helyzetet, van egy könyvtárunk, amit kiköltöztetünk, a nagyobb termeket pedig kettéosztjuk. Mindezt két-három nap alatt meg kell tennünk, ha nem lesz más választásunk” – részletezte Császár.
Felkavarta a kedélyeket az átirat
„A polgármestertől kapott átirat felkavarta a kedélyeket, ám nincs más választásunk, meg kell felelni az ebben foglaltaknak” – említette az igazgató. Hozzátette, az átiratban az is szerepel, ha bármilyen nehézségbe ütköznek az új termek kialakítása során, értesítsék a polgármesteri hivatalt. „A nehézséget máris elmondhatom: nincsen osztálytermünk!”
Az igazgatónak nincsen beleszólása
A tanintézet vezetője kifejtette, nehezen lehet az iskola főépületébe egy több mint nyolcvan fős közösséget bevinni. „Az igazgatónak sajnos nincsen beleszólása ebbe. Meglátásom szerint bármilyen fejlesztések közepén is vagyunk a településen, az oktatás a községben prioritás kell legyen, és annak a megfelelő helyet kell biztosítani. Nem mehetünk neki átmeneti időszakoknak, oktatás szempontjából ilyenről nem is szabadna beszélni, hanem a tanácsnak, polgármesteri hivatalnak és az egyháznak a legnormálisabb feltételeket kellene biztosítani gyereknek, szülőnek egyaránt. Ez a normális feltétel az eddig használt egyházi épület lenne. Tétlenül kell szemléljük és elfogadjuk azt a helyzetet, amit a polgármesteri hivatal számunkra biztosít” – mondta Császár Sándor.
Bíró: összetett probléma az épület bérlése
„A község lakossága azt várja az önkormányzattól, hogy minél kedvezőbb bérleti szerződést kössön az épülettel kapcsolatban” – mondta a kialakult helyzettel kapcsolatban Bíró László. Csíkmadaras község polgármestere közölte, a napokban volt egy szakbizottsági ülés, amelyben az oktatással kapcsolatos kérdések kerültek napirendre. „Az önkormányzat, polgármesteri hivatal és az egyház közötti viszonyban három probléma merül fel, ami összefügg, és ami nehezíti az együttműködést, illetve egy egészséges bérleti szerződés megkötését: az úgynevezett iskolaerdő kérdése, a ravatalozó helyzete, illetve az egyházi épület bérleti szerződése. Minden eddigi tárgyaláson felmerültek ezek” – tájékoztatott az elöljáró. Kiemelte, mindehhez még hozzájárul az is, hogy a bérleti szerződés hét évvel ezelőtti lejárta után 2008-ban a polgármesteri hivatal kérte az egyházi épület koncesszióba vételét, hogy pénzt tudjanak fordítani annak felújítására. Erre a községvezető állítása szerint a mai napig nem kaptak választ. „Főleg azért döntöttünk úgy, hogy új iskolát építünk, hogy ne kelljen kolduljunk az épületekért. Az építkezésre a pénz egy része megvan, de várnunk kell egy pályázat elbírálására is, mielőtt nekilátunk a munkálatoknak” – szögezte le a polgármester.
Kétesélyes tárgyalások
A községvezető szerint, ha a napokban sikerül rendezni az ügyet az egyházközséggel, akkor lehet folytatni annak épületében az oktatást. Ha nem, akkor fel vannak készülve arra, hogy a főépületben kezdjék a tanévet az összes diákkal. „Nem mondom, hogy nem lehet egyezség. Ám, ha nem tudjuk a vitás kérdéseket lezárni, akkor nem hogy pénzért, de még ingyen sem kell az épület” – hangsúlyozta Bíró László.
Az ügyben érintett további felek, így a szülők és az egyházközség képviselői egyelőre nem kívántak nyilatkozni.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!