Kata miniatűr mesevilága

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Egy bögre tea a hozzá járó citromkarikával, teasütemény, torta – gyurmából készült miniatűr apróságok, melyeket igazából nagyítóval lehetne jól szemügyre venni. A csíkszeredai Luka Szabó Kata négy éve dolgozik süthető gyurmával: bögréket, evőeszközöket, fűszertartókat díszít, ékszereket készít. Ugyanakkor különleges, színes designtextíliákból táskákat, íróeszköztartókat varr. Saját mesés, színes világát lopja be a hétköznapokba.

D. Balázs Ildikó

2015. február 10., 11:022015. február 10., 11:02

„Harmadikos koromban kezdtem kézműveskedni, a Tanulók Klubjába jártam, ott tanultam meg például a bútorfestést, később Berényi Zsófiától a gyöngyfűzést. Öt-hat éven keresztül aktívan műveltem is a gyöngyfűzést, aztán amikor megszülettek a gyerekeink, és a nagyobbik fiam megtalálta a lakásban az első gyöngyszemet, rájöttem, hogy ezen változtatni kell. Ekkor kezdtem el gyurmázni, azóta elevenítem meg ezt a miniatűr világot” – mesélte a Mycreativeplace blog müködtetője.

Kata sok örömét leli a „gyurmázásban”, bár elismeri, első hallásra általában az emberek lekicsinylően viszonyulnak ehhez. „Megvan a művészi oldala is, mifelénk annyira nem, inkább Spanyolországban elterjedt a miniatűrök készítése. Bár sokan sok mindent készítenek gyurmából, miniatűr figurákat nem sokan képesek csinálni. Én például nagyban egyáltalán nem tudok dolgozni” – jegyzi meg. Az évek során Kata természetesen kialakította saját stílusát, hozzá inkább a mesevilág áll közel. „Mindenkinek megvan a saját világa. Én tündérkéket, kis pillangókat, virágokat, mesefigurákat szeretek készíteni, minden használati eszköznek, amit díszítek, megvan a története. Szeretem nagyon, mert kreatív munka.” Mint kiemeli, inkább használati tárgyakat készít. „Van egy érdekes történetem. Egy vásárban egy kisfiú a díszített bögréimből kért, és csak azzal a feltétellel kapott, hogy megígérte, többet nem használja a cumisüveget. Másnap az édesanyja elmondta, hogy gyermeke maga dobta el a cumisüveget, és a bögrét használja. Na, ezért is kell díszíteni. Nemcsak gyerekeknek készülnek ezek a használati eszközök, hanem felnőtteknek is, hiszen minden felnőttben ott van a gyermek.”

„Egy-egy vásáron kerülhetek közel azokhoz a kézművesekhez, iparművészekhez, akik számomra példaképek. Nehéz ebbe a világba belekerülni, ki kell harcold magadnak, hogy elismerjenek, elfogadjanak, befogadjanak. Négy évvel ezelőtt kezdtem járni vásárokba, az elején néztek ferde szemmel, most már azt mondják, jó, amit csinálok, és meghívásokat kapok. Ez elismerés számomra” – mondja. A vásárokon a vásárlóktól is visszajelzést kap, amire szintén szükség van a továbblépéshez.

Legszívesebben éjszaka dolgozik. „Csend van, nincs meg az élet zaja. Mindenki alszik, csak én vagyok és a gondolataim. Éjszaka kel életre a mesevilág, akkor egészen más gondolataim vannak.”

Katának sok álma, vágya van – árulja el. Először is talán egy kis, saját műhelyt szeretne, valamint egy online shopot, ahol jobban meg tudná ismertetni az általa használt designtextíliákat, a speciális, színes, Amerikából rendelt gombjait. „Legnagyobb álmom egy kiállítás a miniatűr dolgokból. Szeretném megmutatni az embereknek, hogy ez igenis kézművesség. Nagyon sok anyaggal dolgozom, ezért szeretem a kézműves foglalkozásokat, mert ezeket ott mind meg lehet mutatni. Jó lenne rádöbbenteni az embereket, hogy mindenki tud kézműveskedni, nincsenek kétbalkezes emberek.” Reméli, egyszer sikerül részt venni egy nagyobb – bécsi, budapesti – karácsonyi vásáron, de igazából arra lenne a legbüszkébb, ha eljutna a budapesti designvásárra, a WAMP-ra. „Lassan határozottan ki merem jelenteni, hogy megtaláltam az utam. Ha visszagondolok, egyfajta terápiaként indult a gyermeknevelési szabadság alatt, hobbimmá vált, és most már a visszajelzések megerősítenek, hogy jó úton járok. Nem szeretnék senkinek a konkurenciája lenni, ez az én világom, ez vagyok én.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei