Fotó: Veres Nándor
A Bibliát olvasni kell – hangzott el a Katolikus Magyar Bibliatársulat szombaton, Csíkszeredában megtartott jubileumi ünnepségén. Immár két évtizede, hogy a négy romániai magyar egyházmegye közös társulata azon fáradozik, hogy minél szélesebb körben terjessze a Szentírás üzenetét.
2014. október 25., 14:252014. október 25., 14:25
„Az ünnepség önmagában egy rövid program, és hamar lejár. A húsz év alatt felgyűlt lelki gazdagság azonban korántsem kevés” – fogalmazott az egész napos programot bevezető ünnepi szentmise elején Csont Ede. A nagytusnádi plébános, aki egyben a társulat vezetője is ez év augusztusától, kiemelte: a jubileum kapcsán nem árt elgondolkodni azon, mit jelent az eltelt húsz esztendő főleg azok számára, akik már a kezdetektől részt vesznek a bibliatársulat munkájában. „Mivel én csak augusztustól vezetem a társulatot, nincsenek személyes élményeim ezzel kapcsolatban. Ám ma én is kívánok részesedni abból a gazdagságból, amit ti megosztotok velünk\" – hangsúlyozta az atya a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium bentlakásának dísztermében lezajlott rendezvényen. A társulat vezetője egyúttal köszönetet mondott mindazoknak, akik fontosnak tartották, hogy kivegyék részüket az elmúlt évek munkájából. Illetve azoknak is, akik szívügyüknek tartják, hogy életüket a Szentírás szerint alakítsák.
A Szentírás a hit egyik alapja
Számunkra a szentírás és a szent hagyományok a hitünk alapjai – ezt már Jakubinyi György gyulafehérvári érsek mondta az ünnepi szentmise prédikációjában. Az egyházi méltóság kiemelte, többféle Biblia van forgalomban, a „hittérítők\" pedig előszeretettel ragadnak ki részleteket ezekből, megtévesztés céljából. „Számomra az én katolikus egyházam adja a Bibliát, az egyház mondja meg, mi a Szentírás. Ami nem egyéb, mint Isten igéjének a megtestesülése” – magyarázta az egyházfő. Az érsek kiemelte, a Biblia a statisztikák szerint a legnagyobb példányszámban kiadott és eladott nyomtatvány. Ám azt már nem lehet elmondani, hogy a legolvasottabb könyv is. Véleménye szerint ezért is áldásos a bibliatársulat tevékenysége, hiszen tagjai a Szentírás élővé tételét, és minél szélesebb körben való terjesztését tűzték ki maguk elé.
A jubileumi nap további része előadásoknak, visszaemlékezésnek, az elmúlt húsz esztendő értékelésének, kiscsoportos beszélgetésnek volt fenntartva.
Két évtizedes múlt
A Katolikus Magyar Bibliatársulatot 1994. június 14-én hozták létre. Alapítói Magos Gyöngyvér hittanár és Nagy József lelkipásztor, a gyulafehérvári teológiai főiskola néhai tanára voltak. Azzal a céllal jött létre, hogy előmozdítsa a biblikus műveltséget és az apostolkodást a katolikus egyház szellemisége szerint. Mint azt tagjai vallják, a társulat célja továbbra is az, hogy mélyebb kapcsolatba kerüljön a már meglévő közösségekkel, amelyek körében már élő a Szentírás, tapasztalatukkal, valamint szakanyaggal segítsék munkájukat. A munkatársi csoport folyamatos képzésére is figyelmet fordítanak. A szellemi képzés mellett a lelkiekre is figyelnek, lehetőségeikhez képest mindent megtesznek annak érdekében, hogy Erdély-szerte minél többen szívják magukba a Szentírás üzenetét, hogy ezáltal életük kiteljesedjen.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!