Hetvenoldalas jelentést készített a Hargita megyei erdőirtásokról, illetve törvénytelen tulajdon-visszaszolgáltatásokról Hans Hedrich, a Fenntartható Segesvár Egyesület alelnöke. Tanulmányát minap tette közzé.
2013. június 27., 14:182013. június 27., 14:18
2013. június 27., 20:262013. június 27., 20:26
A magyarok segítségével akarjuk tönkretenni Székelyföldet – ezt a felcímet adta Hans Hedrich annak a terjedelmes jelentésnek, amelyben a 2012 augusztusa és 2013 májusa közötti időszakban vizsgált törvénytelen fakivágásokkal kapcsolatos nyomozások eredményeit összegzi.
Nem tűnhet ismeretlennek olvasóink számára a Fenntartható Segesvár Egyesület alelnökének, Hans Hedrichnek a kutakodása, hiszen múlt hónapban már beszámoltunk a májusban még zajló munka részleteiről. Akkor jeleztük, hogy a Fenntartható Segesvár Egyesület a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány által meghirdetett, Adj Hangot véleményednek! című adományi program keretében nyert 37,4 ezer lejt arra, hogy törvénytelen és környezetromboló tevékenységeket tárjon fel. A minap nyilvánosságra hozott jelentés ennek az oknyomozó tevékenységnek az eredményeit ismertette.
Megnevezett személyek
A civil szervezet munkatársa, Hans Hedrich Hargita megye öt településén – Kászonaltízen, Szentegyházán, Csíkrákoson, Gyergyóalfaluban és Maroshévízen – végzett oknyomozó tevékenységet. Mint összefoglalójában a programvezető írja, kivizsgálásai igazolják más újságírók és különböző állami szervek hasonló kutatások kapcsán elért eredményeket, azaz különböző intézmények szerepét a törvénytelen erdőkitermelésekben. „Kivizsgálásaink újdonságértéke, hogy rábukkantunk két olyan kulcsszemélyiségre, akik évek óta védelmezik a törvénytelenségek elkövetőit. Egyik közülük Radu Sandu Moldovan, Hargita megye jelenlegi rendőrparancsnoka, a másik személy Mircea Duşa, aki jelenleg Románia hadügyminisztere” – áll a jelentésben, amelyben a két személy mellett továbbiak is említve vannak. Mint olvasható, a „jelentés kritikai megjegyzéseket tesz” további személyek magatartására is.
A következtetésekről
A Hans Hedrich által jegyzett jelentés következtetésében az áll: ezen összetett és régóta tartó gazdasági és közigazgatási szempontból is káros tevékenységsorozat nemcsak a környezetre van káros hatással, hanem hátrányosan befolyásolja a jogállamiságot, a helyi közösségek sorsát és a társadalmi élet egészét Romániában. „Megoldásképpen javasoljuk a törvényesség megkövetelését és betartását a hatóságok képviselői által, anélkül hogy figyelembe vennék a törvénytelenségeket elkövetők társadalmi és politikai státuszát” – így zárja oknyomozó munkája összegzőjét a segesvári Hans Hedrich.
Bárki kutakodhat
Mivel elhangzott a neve, ezért már a kutatásról szóló első beszámolónk alkalmával megszólaltattuk Radu Sandu Moldovant, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság vezetőjét, aki Hans Hedrich állításaival kapcsolatosan csak annyit mondott, hogy mindenkinek jogában áll azt állítani és írni, amit csak akar, mindaddig, amíg az nem rágalom. Amennyiben erre sor kerül, ő is megteszi a szükséges lépéseket. Mircea Dușa védelmi minisztert nem sikerült elérnünk.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
szóljon hozzá!