Ízelítőt kaphattak a kulturális központban zajló tevékenységekről

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A Hargita Megyei Kulturális Központ a magyar kultúra napja alkalmából nyílt napot tartott pénteken. Délelőtt baráti találkozóra várták az érdeklődőket a központ alagsori termében, ahol bemutatták az intézmény szerteágazó tevékenységét.

Péter Beáta

2016. január 25., 11:432016. január 25., 11:43

A találkozón részt vettek a térség kulturális szakemberei, az intézmény partnerei, civil szervezetek képviselői, valamint a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola XI. C. építészeti osztálya is. Az esemény egyik meghívottja Lázár Csilla, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum alapítója volt, aki a Márton Áron emlékév tartalmát ismertette. Az emlékévet hivatalosan február 12-én nyitják meg, ennek kapcsán számos programot terveznek. Többek között egy, fiataloknak szóló helyismereti tábort Csíkszentdomokoson augusztus végén, de hirdetnek majd fotó- és kisfilmpályázatot, a múzeum anyagát Csíkszeredában is bemutatják, és készül egy kültéri kiállítás is, amelyet különböző fesztiválokon mutatnak be.

A Kájoni János Megyei Könyvtár részéről jelen levő Kelemen Katalin elmondta, az intézményük is a maga eszközeivel hozzájárul az emlékév programjaihoz, diákoknak vetélkedőket szerveznek, valamint Márton Áronhoz kapcsolódó kiállításokat terveznek.

A kulturális központ munkatársa, Botár László hangsúlyozta, sok mindennel foglalkoznak az intézményben, ezek közé tartozik a képzőművészet és vizuális művészetek bemutatása, és igyekeznek olyan kapcsolatrendszert kiépíteni, hogy a helyi értékeket tudják népszerűsíteni.

Kiállításokat hoznak el, évente megszervezik többek között a Free Camp nemzetközi alkotótábort, a Hargitai Szalon megyei tárlatot. „Minden rendezvénynek, amit szervezünk, van egy arculata, és  fel lehet ismerni, hogy a kulturális központban készült.”

Ádám Gyula grafikusként és fotográfusként tevékenykedik a kulturális központban. Ez utóbbi tevékenysége nem csak abból áll, hogy megörökíti az intézmény rendezvényeit, hanem fotótáborokat szervez, és fotókurzusokat tart, amelyre évről évre egyre nagyobb az igény.

András Jolán a Néptánc, színház, komolyzene Hargita megyének elnevezésű programokról számolt be, melynek keretében a színház, a néptáncegyüttes és a kamarazenekar vidéken való fellépéseit támogatják. Az intézmény társszervezőként több programban is részt vesz, ilyen a Csángó Fesztivál, a gyimesi tánctábor, és évente megszervezik a Csángó Napot is.

Fazakas Gabriella a központ filmes programjait ismertette. Ennek három pillére van: filmek létrehozásának támogatása, dokumentumfilmek népszerűsítése, és digitális archívum létrehozása. Bemutatta ugyanakkor a központ által szervezett Csíkszeredai Régizene Fesztivált is. A központ két legújabb munkatársa, Mészáros Zsófia és Luka Szabó Katalin, a rendezvények szervezésével, koordinálásával foglalkozik, ők a Hargitai Megyenapokról, Székelyföld Napokról is beszéltek a jelenlevőknek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei