Tanévnyitó szentmisével kezdődött hétfőn az iskola Csíkdánfalván. A templom zsúfolásig megtelt lelkes diákokkal, szülőkkel, tanárokkal, elöljárókkal. Az ünnepélyes megnyitó az iskola udvarán folytatódott, majd a tanítók, tanárok kíséretében a diákok elfoglalhatták osztályaikat.
2012. szeptember 17., 16:042012. szeptember 17., 16:04
2012. szeptember 17., 16:422012. szeptember 17., 16:42
„Iskolakezdéskor a tanárok, tanítók, nevelők a templomba hozzák a diákokat, akik számára egy felelősségteljes, komoly munka kezdődik el a tanulással, ezért elengedhetetlen Isten áldása, mert a székely ember mindig tudta, hogy az emberé a munka és az Istené az áldás” – hangzott Bara Ferenc plébános beszéde. Ugyanakkor nyomatékosította, hogy az Isten azokat segíti, akik rendszeresen jelen vannak és odafigyelnek az órákon, feladataikat otthon megoldják, megtanulják és figyelnek egymásra. „Az okos ember házát sziklára építi” – figyelmeztetett a plébános.
A tanévnyitó ünnepség a szentmisét követően a dánfalvi Petőfi Sándor iskolaközpont udvarán folytatódott, ahol Kajtár Csaba igazgató köszöntötte a tanulókat, külön kiemelve a szüleik kíséretében, nagy izgalomban lévő első osztályos kisdiákokat, mondván, az iskolakezdéssel számukra egy új és izgalmas világ tárul fel. „A felfedezés öröme egy életen keresztül kísérjen el benneteket és váltsátok valóra mindazt, amit szüleitek elvárnak tőletek. Legyen fontos számotokra a tudás” – üzente a legkisebbeknek a tanintézet vezetője. Hangsúlyozta: a tanárok, pedagógusok mindent megtesznek, hogy diákjaikat kellő módon felkészítsék, hogy az iskola minél több tanulója kiemelkedő eredményeket érjen el, de mindehhez a diákok és szülők részéről bizalom és segítség is szükségeltetik.
Dánfalva polgármestere, Böjte Csongor felszólalásában jókívánságait fejezte ki a jelenlévőknek, majd átadta a szót Aurel Toma rendőrparancsnoknak, akinek a biztonságról szóló románul elhangzott rövid beszédét Kajtár Csaba igazgató tolmácsolta.
Az ünnepi beszédeket követően a diákok tanítóik és osztályfőnökeik kíséretében elfoglalták a számukra kijelölt osztálytermeket.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!