Fotó: Kristó Róbert
Gyereknek és szülőnek egyaránt esemény az iskolakezdés, az erre való készülődés, a vakációs feladatok befejezése, tolltartó, iskolatáska, füzetek és még megannyi tanszer beszerzése már elkezdődött. Egy csíkszeredai háromgyerekes családnál jártunk megnézni, hogyan készül az iskolakezdésre, majd az üzletek kínálatát tekintettük át.
2014. szeptember 08., 12:392014. szeptember 08., 12:39
A csíkszeredai háromgyerekes János-Széll családban Dávid hetedik osztályba, Márk hatodikba megy, a legkisebb gyerek, Tímea az előkészítő osztályt kezdi, mindhárman a Nagy István művészeti iskolába járnak. Bár nem vesznek meg mindent egyszerre, a három gyereknek szükséges tanszerek, ruhák megvásárlására az egyik szülő teljes fizetése mindenképp szükséges – mutatott rá a házaspár.
Az iskolakezdést megelőzően együtt szokott a család bevásárolni. „Sok füzetet kell vennünk, már vettünk párat, olyanokat, amelyek biztosan kellenek. Mert mindig vannak speciális kérések, hogy ilyen, vagy olyan füzet kell, ezeket előre nem lehet megvenni, megvárjuk, hogy mit kérnek a tanítók” – mondta el a családapa, István.
„Mi nem követjük a trendet olyan szempontból, hogy most a legújabb őrületnek megfelelő filmhős legyen a táskán vagy tolltartón. Például Dávid a tavaly kisebb tolltartót kért, minél egyszerűbbet, hogy a táskában férjen el. Egyeztetünk mindig, ők választanak színt, vagy modellt, de inkább aszerint nézik, hogy mit kell beletenni. Sosem veszünk olyan tolltartót, ami belül be van rendezve. Egyszer vettünk jó drágán, viszont nem biztos, hogy az van benne, ami kell, vagy nem minőségi dolgokat tartalmaz. Nekünk, mivel a művészetibe járnak, nem mindegy, milyen írószereket, festékeket veszünk. Az év folyamán aztán pótoljuk, ami elhasználódik. Füzet- és könyvborítókból általában az átlátszót, műanyagot vesszük. A könyvborítókkal vagyunk mindig elakadva, mert nem találnak a könyvekre. Táskát nem veszünk az idén a fiúknak, mert a tavaly vettünk újakat, azok jók lesznek. Tréninget, cipőt mindenképp kell venni, mert kinövik. Persze, ha valamelyik cucc jó állapotban van, öröklik egymástól, vagy adjuk tovább másnak, ha nincs szükségünk rá” – fűzte hozzá Kinga, a felesége.
Változó napi program
Talán a legkisebb családtag várja most leginkább az iskolakezdést, de a nagyobbak is szívesen mennek. Szeptember tizenötödikétől megváltozik a család napi programja, a szülők is egy-két órával korábban kelnek reggel. „Megvettük a termoszokat, amelyben teát fognak vinni. Általában szendvicset pakolok nekik, este mondják, milyet kérnek, reggel én kenem” – meséli Kinga. „Timit én viszem reggelenként, majd veszem ki délben. Az elején felváltva szabadságon leszünk két-két hétig, utána édesanyámat kérjük meg, és ő fogja kivenni a suliból. Jövő tanévben már egyszerűbb lesz, mert egy épületbe fog járni a fiúkkal, és ők viszik” – avatott be István.
Táskát, tolltartót vesznek, a füzetekkel még várnak
A papírüzletekben és nagyáruházakban széles a választék az iskolába szükséges kellékekből, a vásárlási „láz” azonban még nem kezdődött el. „Nem veszek semmit iskolakezdésig, a tavaly megvettem előre a füzeteket, tanszereket, aztán kiderült, hogy közösen veszik meg a szülők, így dupla kiadás volt. Most megvárom az iskolakezdést” – mondja egy anyuka, aki az árak felől érdeklődött az egyik csíkszeredai papíráruboltban.
A5-ös, 48 lapos füzetet már egy lej tíz baniért is lehet kapni, a nyolcvanlapos két lej húsz bani, a százlapos két lej hatvan baniba kerül. A4-est találunk két lej hatvan baniért, hatvanlapost három lej húsz baniért. A tolltartók ára a méretüktől és attól is függ, hogy fel van-e töltve már írószerekkel. Ezek a legdrágábbak, a jobb minőségűek ötvenegy lejbe kerülnek, de huszonnégy lejért is lehet már feltöltöttet vásárolni. Üres tolltartót tíz és harminc lej között lehet beszerezni.
„Vásárolnak, de az előző évekhez viszonyítva gyengébben. Most még az iskolatáskákat veszik jobban, 22 lejbe kerül a legolcsóbb, aztán van százon felüli is, 172 lej nálunk a legdrágább. Kinek hogy engedi meg a zsebe, van, ahol a gyerekre bízzák, van, ahol a szülő választ. A hercegnős, rajzfilmfigurás táskák az idén nem annyira keresettek, most inkább az állatosokat vették. Van, aki vesz előre is füzetet, de többnyire az iskolakezdés napján vásárolnak, akkor mondják meg nagyrészt, hogy mi szükséges. Hétfőn dél fele elindul a lavina, akkorra megkapják a listát, és elindulnak beszerezni. Most előre azért nem veszik meg, nehogy többet vegyenek, nehogy ne olyat vegyenek, amilyenre szükség van” – osztotta meg velünk az eladónő.
Az egyik leglátogatottabb csíkszeredai papírüzletben elmondták, a tavalyhoz képest nincs áremelkedés a termékeknél. Itt átlagban napi háromszáz füzetet vásárolnak a kisebbekből, kétszázat a nagyobbakból, de egyelőre még a tolltartók, táskák fogynak leginkább. A szülők az anyagi forrásaiktól függően választanak táskát, a tanszerre minimálisan hatvan-száz lejt mindenképp elköltenek, de veszik a 200-300 lejes táskákat is – mondta el Szász Csaba. Hozzátette : „a tanévnyitót megelőző héten kezdődik a vásárlási láz. Az apróságokat megveszik, de a nagyját iskolakezdés utánra hagyják, mindig várják, hogy a tanítók, szaktanárok mit kérnek.”
Vaszi Alíz hetedik osztályba megy az idén. A Nagy Imre Általános Iskolába járó diáklány édesanyjával és a tizenkettedik osztályt kezdő nővérével vásárolt épp az üzletben. „A legfontosabbakat vesszük meg, tolltartót, ceruzákat, kariókákat, amelyekkel nagyobb címeket lehet megjelölni, füzeteket, borítókat. Aztán még a tanárok mondják, hogy mi kell. Én választok, és anyukám megmondja, hogy jó-e vagy nem, közösen döntünk.” Az édesanyja még elmondta mindenképp több a kiadás ilyenkor, mint más hónapokban.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!