Fotó: Veres Nándor
A gyermekek egészségi állapotának javítását, a hoki népszerűsítését és versenyjátékosok nevelését is segítené a Csíkszentimrén épülő műjégpálya – vallják a kezdeményezők. Idén csak egy gyakorlópályát üzemelnének be, de már további bővítéseken törik a fejüket az alcsíki településen.
2016. november 29., 10:322016. november 29., 10:32
A jégkorong népszerűsítése érdekében fogtak hozzá Csíkszentimrén egy műjégpálya kialakításához az eddig is működő természetes jégpálya mellett. Felmérték a lehetőségeket is: mintegy négyezer alcsíki fiatal van, akik közül jövőbeli jégkorongjátékosok kerülhetnének ki, amennyiben megfelelő minőségű jégen, rendszeres edzésben részesülhetnének – avatott be Jakab Károly. A Csíkszentimrei Sasok Hokisportklub edzője, a munkálat kezdeményezője hozzátette, a természetes jégpálya működése óta egyre többen érdeklődnek e sport iránt, s látva a fiatalok eredményeit, megéri ezzel foglalkozni.
November közepén fogtak hozzá a műjégpálya alapozási munkálataihoz a helyi önkormányzat segítségével: idén egy kisebb méretű (40x20 méteres) jégpályát alakítanának ki, jövőben pedig folytatják a munkát, hogy szabványméretűvé alakítsák át az idén elkészülőt. A betonozás után a palánk- és hűtőrendszert kellene beszerezniük, amihez egyelőre nincs meg a szükséges anyagi keret, így várják minden segíteni akaró felajánlásait – avatott be az edző. Megjegyezte, olyan rendszereket vásárolnának, amelyek bővíthetők, ezáltal a szabványméretű pálya berendezésének részét is képezik majd.
Az önkormányzati területre tervezett műjégpálya – egyelőre gyakorlópálya – alapozási munkálatára a Hargita Megye Tanácsától költségvetés-kiegészítésként kapott 33 ezer lejt pótolta fel saját költségvetéséből a helyi önkormányzat, így foghattak hozzá a betonozáshoz – erről már Kencse Előd számolt be. A szentimrei polgármester azt is elmondta, hogy 130 ezer euróba (586 ezer lejbe) kerülne az edzőpályához szükséges hűtő- és palánkrendszer, egyelőre még gondolkodnak azon, hogy milyen forrásokból teremtsék elő a szükséges pénzt, de a gyűjtés lehetőségét sem zárják ki.
Mindenki arra vár, hogy legyen ahol rendszeresen edzést tartani, de a természetes jég használatát nagyon befolyásolja az időjárás, így ott nem lehet rendszeresíteni a gyakorlást – mutatott rá Jakab Károly, aki, ha van természetes jég minden nap edzést tart a fiataloknak. Kiemelte, ahol van műjégpálya, ott már négy hónapja edzenek a hokisok, ők viszont még mindig várják a kellő lehűlést. Részben megoldás, hogy Csíkszeredába, Csíkkarcfalvára viszik edzésre a gyermekeket, de az ezzel járó pluszköltséget nem minden szülő engedheti meg – érvelt az alcsíki műjégpálya szükségessége mellett.
A polgármester érdeklődésünkre kiemelte, azért is szükséges a jégpálya megépítése, mivel jelenleg nincs a településen tornaterem, amit a helyi diákok használhatnának. Mint fogalmazott, így az sem véletlen – amint a tavasszal megtartott orvosi szűrővizsgálatok során kiderült –, hogy sok testtartásproblémás gyermek, valamint elhízásos eset van. A műjégpálya hozzájárulna, hogy a gyermekek többet mozogjanak, egészségesebbek legyenek, mivel a jelenleg Jakab Károly területén működő természetes jégpálya az időjárástól függően üzemelhet – legjobb esetben is mindössze két hónapot.
Csíkszentimrére látogattak a Magyar Jégkorong Szövetség elnökségének tagjai a hétvégén, akik egyelőre ugyan nem tudják támogatni a jégpályaépítést, de a községvezetés számít rá, hogy esetleg felszerelésekkel, kapcsolataik által segíteni fogják az alcsíki kezdeményezést – jegyezte meg az elöljáró.
Munkás a pálya előkészítése
Nemcsak edzésekre, hanem délutánonként korcsolyázásra is használják a szentimrei természetes jégpályát: megfelelő időjárás esetén 70-80 személy is korcsolyázhat ott. A pálya használhatóvá tétele is jelentős munkával jár, Jakab Károly példaként megemlítette, hogy a természetes pálya előkészítéséhez tizenegy éve minden ősszel derékig érő hideg vízben, több mint két méter magas nádat vágnak le önkéntes helyiek. De a hó letakarítása, a jég előkészítése is rendszeres munkát jelent a helyi hokiszerető felnőtteknek.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!