Fotó: Barabás Ákos
Két csíki Natura 2000-es terület gondnokságával kapcsolatos fél éves tevékenységükről számolt be a Pogány-havas Kistérségi Társulás, amelynek tagjai vallják, hogy a természetvédelem nem egy öncélú tevékenység, hanem elsősorban a helyi közösségek érdeke.
2017. január 03., 10:462017. január 03., 10:46
A Pogány-havas Kistérségi Társulás az alcsíki és felcsíki társulásokkal, valamint a Szépvízi Magánerdészettel együttműködve 2016 márciusától vállalta két csíki Natura 2000-es terület gondnokságát: a Csíki-medence két oldalára kiterjedő madárvédelmi területét (Csíki-medence és Csíki-havasok Madárvédelmi Terület – ROSPA0034) és a Csíki-havasok Gyimes környéki részét, valamint a Csíki-medence keleti részét magában foglaló élőhelyvédelmi területét (Csíki-havasok Természetmegőrzési Terület – ROSCI0323) – írják a szerkesztőségünkbe eljuttatott, gondnoksághoz kapcsolódó tevékenységeiket bemutató tájékoztatóban a kistérségi társulás munkatársai.
Mint arról beszámoltak, a gondnokság első hat hónapjában főként intézményépítés és tervezés zajlott. Létrehozták a törvény által előírt adminisztrációs struktúrát, valamint a gondnokság két „szárnyát” képező konzultatív tanácsot és tudományos tanácsot. Megtervezték az idéntől induló kutató és tájékoztató munkát, amelynek célja a területek kezelési tervének kidolgozása. Rámutattak, a gondnokság egyik feladata a területen folytatott emberi tevékenységek figyelemmel kísérése annak érdekében, hogy ezek természetkárosító hatása minimális legyen. Ennek a feladatnak a megvalósítására létrehoztak egy internetes felületet, amely átláthatóbbá teszi a területen zajló gazdasági tevékenységeket.
Mindezek mellett leírták, a törvényes előírásoknak megfelelően a gondnokság a gazdasági tevékenységek környezetvédelmi engedélyezési folyamatában is részt vesz a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökséggel együttműködve. Az engedélyeztetés folyamatát elősegítendő, kidolgoztak egy rövid útmutatót a befektetők számára, amely segítségével könnyen ellenőrizhető, hogy a munkálatok helyszíne Natura 2000-es területeken található-e. A tájékoztatóban kitérnek arra is, hogy egyeztetéseket szerveztek szakértők és a gondnokság, illetve a környék természetvédelmi gondnokságai között, továbbá bekapcsolódtak a gondnokságok országos hálózatának munkájába is.
Jelenleg a természetvédelmi területek szabályzatának első változatán dolgoznak, amely keretet és iránymutatást biztosít a területen zajló tevékenységek szabályozásához, illetve tömören összefoglalja a különböző törvényekben elszórtan megtalálható szabályokat – például a vadgazdálkodásra, erdeigyümölcs-gyűjtésre, legeltetésre, erdőgazdálkodásra, motorizált közlekedésre vonatkozóan. A kistérségi társulás munkatársai vallják, hogy a természetvédelem nem egy öncélú tevékenység, hanem elsősorban a helyi közösségek érdeke, az egészséges környezet, egészséges élet fontos része.
A Natura 2000-es területekről
A Natura 2000-es területek hálózatát az Európai Unió hozta létre, célja hatékony természetvédelmet és hosszú távon fenntartható emberi tevékenységeket biztosítani az érintett területeken. Ezeken a területeken az érvényben lévő törvényes előírásokon kívül nincs elvi korlátozás az ott folyó gazdasági tevékenységekre vonatkozóan, de minden esetben meg kell vizsgálni, hogy az adott tevékenységnek mekkora lesz a várható hatása a természeti értékekre, valamint a terület ökológiai épségére, és ezt a hatást a lehető legkisebbre kell csökkenteni. Emiatt érdemes egy tervezett új beavatkozás, például építkezés előtt egyeztetni a gondnokság munkatársaival, mert szinte biztos, hogy lehet olyan megoldást találni, hogy a természetvédelem és a beruházás szempontjai összeegyeztethetők legyenek.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!