Fotó: Pál Árpád
Két csíkszeredai magyar nyelvű középiskolában is kilencven százalék körüli az átmenési arány az érettségin, viszont a tanintézetek többségében a vizsgázók több mint fele megbukott. A Csíki-medence vidéki középiskoláiban is gyengén szerepeltek a diákok.
2016. július 13., 19:272016. július 13., 19:27
2016. július 13., 20:282016. július 13., 20:28
Bár idén a Hargita megyei végzősök 60 százaléka írt átmenőt az érettségi vizsgán – több mint öt százalékkal felülmúlva a tavalyi eredményeket –, Csíkszeredában és a környező településeken is akadnak iskolák, ahol igencsak kevés diák ment át. Az előző években jól szereplő tanintézetek diákjai idén sem hazudtolták meg magukat.
Az óvás előtti eredményeket figyelembe véve Csíkszeredában és Hargita megye-szinten is a Márton Áron Főgimnázium végzősei érték el a legjobb eredményt az idei érettségin: itt 92,52 százalékos az átmenési arány. A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium tanulóinak 89,88 százaléka vette sikeresen a megmérettetést. A Kájoni János Szakközépiskola végzőseinek 65,51 százaléka ért el hatos vagy afeletti átlagot. A Nagy István Művészeti Szakközépiskolában a tanulók 44 százaléka ment át. A Kós Károly Építőipari Szakközépiskolában 22,07 százalékos az átmenési arány. A Székely Károly Szakközépiskola végzőseinek 21,12 százaléka vizsgázott sikeresen. A Venczel József Szakközépiskolában pedig mindössze a végzősök 13,69 érte el az átmenő minősítést. A román nyelvű Octavian Goga Főgimnáziumban az érettségizők 82 százaléka ért el átmenőt.
A csíkszéki települések középiskolái közül a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumban teljesítettek a legjobban a tanulók, 43,75 százalékos az átmenési arány. A csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Iskolaközpontban a végzősök 35,29 százaléka örülhetett. A csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpontban pedig csak 24 százalékban vizsgáztak sikeresen a diákok. Balánbányán a Liviu Rebreanu iskolában a vizsgázók fele ért el átmenő jegyet.
Évek óta a diákok több mint kilencven százaléka veszi sikeresen az érettségi vizsgákat a Segítő Mária Gimnáziumban – nyilatkozta Tamás Levente iskolaigazgató. Hozzátette, reméli, hogy óvás után még javul a jelenleg közel 90 százalékos átmenési arány. „Ez az eredmény a következetes munkának a gyümölcse, mind a tanárok, mind a diákok részéről” – fogalmazott az igazgató. Ezzel szemben Kirmájer Enikő, a művészeti iskola igazgatója lesújtónak találta az általa irányított tanintézet – 44 százalékos – átmenési arányát. Mint mondta, előző években jobban teljesítettek az iskola diákjai, többször is jóval az országos átlag fölött voltak. „Gyengébb eredményekre számítottunk, mint az előző években, de nem ennyire. Remélem, a pótérettségi javít a helyzeten” – közölte Kirmájer.
„Falusi középiskola igazgatójaként úgy gondolom, hogy meg lehetünk elégedve az idei eredményekkel” – mondta érdeklődésünkre Bálint Gergely, a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet iskola igazgatója. „Bár nem feltétlenül rózsás a 43 százalékos átmenési arány, viszont kielégítő. Amelyik diákunk dolgozott és tanult egész évben, annak idén sikerült az érettségije” – tette hozzá. A csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpontban jobb eredményekre számítottak tanulók és tanárok egyaránt – nyilatkozta érdeklődésünkre Kajtár Csaba iskolaigazgató. Hozzátette, az idei 24 százalékos arány jócskán alul marad a tavalyihoz képest, amikor is a diákok több mint fele szerzett átmenőt. „A jegyeket elemezve azt láttam, hogy románból volt a legtöbb bukás. Most várom az óvások eredményeit, aztán pedig nyáron újabb felkészítőket szervezünk románból a pótérettségire készülőknek” – fejtette ki Kajtár.
Az óvások eredményeit egyébként szombaton teszik közzé, a pótérettségit pedig augusztus folyamán szervezik meg.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!