Ifjú fúvósok hazai és nemzetközi elismerésekkel

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Egy község, hetvenegy fiatal zenész, rendszeres próbák, évi több tucatnyi fellépés, számos hazai és nemzetközi elismerés, fúvószenétől hangos utcák, előadótermek, sportpályák – röviden így lehetne összegezni a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar tevékenységét. Folytatjuk csíkszéki fúvószenekarokat bemutató sorozatunkat.

Szabó Kamilla-Mária

2016. július 07., 11:272016. július 07., 11:27

2016. július 09., 18:352016. július 09., 18:35

A Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar 2008 februárjában 30 taggal alakult újra a helyi önkormányzat kezdeményezésére. Júliusig Major László és Urszuly Árpád, valamint a népművészeti iskola tanárai oktatták a diákokat, ezt követően Sándor Árpád vette át a zenekar oktatását. 2011-ig Papp Levente volt a zenekar elnöke, azóta a karmester tölti be ezt a tisztséget is – ismertette Sándor Árpád. A fúvószenekar vezetője hozzátette, az ifjakat folyamatosan fejlesztik, 2009–2011 között a Rétyi Fúvóstáborban gazdagították tudásukat, 2012-től minden évben a Csíkszentsimoni Művésztáborban helyi és külföldi szaktanárok segítségével gyakorolnak, tanulnak. Az idei művésztábort július 27. és augusztus 5. között tartják. A kezdetben harminc fiatal zenésszel működő zenekarnak jelenleg 71 tagja van – az évek alatt új tagok jöttek vagy épp hagyták ott a zenekart. A legfiatalabb tagjuk – két éve – ötévesen jelentkezett a csapatba, a legidősebbek pedig huszadik életévüket töltötték.

Elsősorban a zenekar tagjainak szülei biztosítják a zenéléssel, fellépésekkel járó költségeket, de évente a helyi önkormányzat, időnként a helyi közbirtokosság, vállalkozók, illetve a Csík Terület Ifjúsági Tanácsa (CSTIT) is támogatja munkájukat. Indulásukkor harminc hangszert és kottatartót vásárolt a polgármesteri hivatal, s miután a jelenlegi karmester átvette a csapatot, évről évre cserélték, gyarapították a hangszerkészletüket. Jelenleg több mint kilencven hangszerük van, a szabad hangszerekre várják az érdeklődők jelentkezését. „Majdnem minden hangszerünk van, de a hangszín színesítéséért még szeretnénk bővíteni a hangszercsaládokat – például baritonszaxofonnal, üstdobbal, fagottal, oboával, pikolóval –, emellett vannak még kicserélésre váró darabok is” – avatott be a karmester.

A zenekar tagjai 
Furulya: Miklós Eszter. Fuvola: Márton Tamara, Péter Erzsébet, Veress Katalin, Varga Beáta, Csató Tünde, Rodé Elvira, Kozma Noémi, Veress Emese, Sánta Rita, Sánta Kinga, Bors Edina, Bartók Kinga, Czikó Tímea, Szőke Szende, Péter Ágnes. Klarinét: Bors Szabolcs, Bors Eszter, Téglás Hilda, Geréd Katalin, Geréd Ágnes, Kópi Réka, Jánosy Anna, Ferencz Zsolt, Szép Csanád, Szász Orsolya. Szopránszaxofon: Balázs Anna, Ferencz Norbert Ferdinánd. Altszaxofon: Kovács Tamás, Bors Előd, Csató Alpár, Jánosy Antal, Borbély Ádám, Szép Loránd. Tenorszaxofon: Sándor Cecília, Kovács Levente. Vadászkürt: Puha Adrian, Geréd Márk, Kanabé Szilárd, Kozma Szilárd. Tenorkürt: Dobre Alexandra, András Dalma, Kanabé Dávid, Kádár Zsolt, László Laura. Trombita: Geréd Gréta, Kanabé Ádám, Balázs Márton, Gergely Adrienn, Sándor Nóra, János József, Jánossy Tamás, Boga Brigitta, Péter Andor, Péter Rita, András Ákos, Bene Imre, Márton Richárd, Kovács Loránd, Tódor Botond. Harsona: Kanabé Áron, Sándor Gergő. Tuba: Ferencz Edvárd, Bálint István, Dobos Norbert, Sándor Csaba. Ütőhangszerek: Marton Loránd, Veress Miklós, Dobre Szabina, Varga Loretta, Geréd Richárd. 

A fellépőruháikat két alkalommal kapták Svájcból ismeretség által, jelenleg csak a legkisebbeknek kell nélkülözniük az egyenruhát. Szeretnék, ha fellépéseiken egységes öltözetben tudnának megjelenni, így bíznak abban, hogy rövidesen kapnak kellő támogatást, hogy elkészíthessék azokat. Terveik között szerepel továbbá egyenpóló készítése, de folyamatos költség a kottatartók beszerzése, mivel azok a sok utazás, fellépés miatt hamar elhasználódnak. Gondolkodnak egyesület létrehozásán is, hogy élni tudjanak a pályázati lehetőségekkel.

2011-ben vették át az új, hangszigetelt próbatermüket, ahol azóta is lelkesen készülnek a fellépésekre, versenyekre. Heti rendszerességgel csütörtökön és pénteken délután gyűlnek össze a szólampróbákra, pénteken hét órától pedig összpróbát tartanak. Fellépések előtt minden nap találkoznak, amelyek nem kötelező próbák, de az ifjak többsége mégis részt vesz azokon. A zenekarvezető nehézségnek nevezte, hogy ebben a rohanó világban, a számítógépek és okostelefonok mellett felnövő fiatalokat nagyon nehéz kimozdítani a zenélés felé. Akik, ha akadályba, nehézségbe botlanak, nagyon könnyen feladják. Meglátása szerint a fúvósmozgalomnak jót tenne, a fúvószene megszerettetéséhez hozzájárulna, ha például Csíkszeredában lenne egy felület, ahol a nyári hétvégenként megmutathatnák magukat a megyebeli fúvósok.

„Évente 35–45 fellépésünk van. Elsősorban a helyi kulturális, sport és iskolai rendezvényeken, egyházi ünnepek alkalmával, valamint kortárs és osztálytalálkozókon lépnek fel a fiatalok, rendszeres részvevői a fúvóstalálkozóknak is, de voltak már a csíkszeredai városnapok megnyitóján, hokimeccsen, oroszhegyi pálinkafesztiválon, Ezer Székely Leány Napján” – sorolta a fellépéseket a karvezető. Hozzátette, emellett több településen is megmutatták tudásukat, zenéltek már Csíkszentimrén, Csíkszentkirályon, Újtusnádon, Tusnádfürdőn, Madéfalván, Csíkmindszenten, Máréfalván, Gyergyóremetén, Kászonjakabfalván, Gyimesközéplokon, Sepsiszentgyörgyön, Kolozsváron és Nagyváradon. Ugyanakkor a határon túl is fújtak már: Ózdon, Ózdszentsimonban, Cegléden, Jászapátin, Jászdózsán, Ikladon, Debrecenben, Tápiószelén, Tápiószentmártonban, Miskolcon, Miskolctapolcán és Gmina Tarnowban (Lengyelország). Repertoárjukban szerepelnek magyar történelmi indulók, más nemzetiségű indulók, klasszikus művek, operett- és operafeldolgozások, egyházzenei átiratok, népdalfeldolgozások, magyar és külföldi könnyűzenei slágerek – részletezte Sándor Árpád.

Fontosabb fellépéseik között még megemlítette a helyi karácsonyi, illetve a csíkszeredai újévi hangversenyeket, a kolozsvári Mátyás-szoborcsoport újjáavatását (2011), a Gmina Tarnow-i aratóünnepséget, a lengyelországi függetlenség napi műsoraikat (2012–2015), a Debreceni Virágkarnevált (2014), a Tusnád-maratonokat. 2014–2016 között Marosvásárhelyen első helyezést értek el a iskolai fúvosok országos versenyén, 2015-ben részt vettek Cegléd város alapításának 650. évfordulója alkalmából megrendezett fúvószenekari találkozón, legutóbb pedig bemutatták tudásukat a a szerbiai Nagybecskereken (Zrenjanin) az ötödik nemzetközi fúvószenekari versenyen, amelyen hat ország zenekarai közül 85 ponttal első helyezést értek el – a gyermek fúvószenekari korcsoportban.

A karvezetőről
Sándor Árpád 2009-ben államvizsgázott a Nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem zenepedagógia szakán. 2010–2011-ben részt vett a rétyi karmesterképzőn. 2011-ben a Romániai Magyar Dalosszövetség Rónai Antal-díjjal tüntette ki. 2014-ben Csík Terület Ifjúsági Tanácsa – Fiatalok a közösségért díjat adott át neki, 2015-ben pedig a Csíki Területi RMDSZ Csíkszékért díjjal tüntette ki. Jelenleg négy zenekart vezet, a helyi zenekar mellett az újtusnádi, a csíkszenttamási és a csíkbánkfalvi zenekari tagokat oktatja hétről hétre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság

Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság
2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését
2025. május 13., kedd

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt

Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt
2025. május 13., kedd

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit

Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit
2025. május 13., kedd

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában

Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában

Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok

A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok
2025. május 12., hétfő

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában

Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában
2025. május 11., vasárnap

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik

Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik
2025. május 08., csütörtök

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is

Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is