Fotó: Veres Nándor
Csíkszéki önkéntes tűzoltó-alakulatokat bemutató sorozatunk keretében Tusnádfürdőre látogattunk, ahol tizennégy önkéntes tűzoltó tevékenykedik. A meglévő alapfelszerelésük mellé szeretnének egy szertárt is, ahol tartályos tűzoltóautójukat tarthatnák, illetve ahol havonta két alkalommal összegyűlhetnének.
2014. december 17., 20:162014. december 17., 20:16
2014. december 17., 20:172014. december 17., 20:17
Jelenleg 32 önkéntes vállalja, hogy szükség esetén segít a bajbajutottakon, ebből 14-en a „vonulós tűzoltók”, a többiek pedig különböző speciális csoportok tagjai – tudtuk meg Imets Ferenctől. A helyi önkéntes tűzoltóparancsnok 1983 óta tagja az alakulatnak.
A bicskei tűzoltósággal való kapcsolatuknak köszönhetően kaptak egy szállító autót, amelyben ugyan nem volt tartály, viszont volt benne vízszivattyú, és a helyszínre lehetett szállítani a szükséges eszközöket. „Ez adott egy lendületet az akkori tűzoltóknak, hiszen már volt járművünk, amivel tudtunk mozogni, így azt követően komolyabban kezdtünk szerveződni” – osztotta meg a parancsnok. Megjegyezte, jó csapat verődött össze az évek során, s egyre inkább igényt tartottak egy tartályos autóra. Végül 2012-ben a többszöri ígéret után sikerült megvásárolni egyet, amelyet azóta is használnak.
A tartályos autójuk mellett rendelkeznek vízszivattyúval, generátorral, műszaki mentéshez szükséges feszítő-vágóval, láncfűrészekkel, tömlőkkel, sugárcsövekkel. Az önkormányzat által vásárolt díszruházat mellett eddig öt teljes védőruházattal rendelkezett az alakulat. December elején újabb öt teljes védőfelszereléssel bővül eszköztáruk, amelyeket Hargita Megye Önkormányzatának 20 ezer lejes és a helyi önkormányzat 15 ezer lejes támogatásával tudtak megvásárolni.
Habár több dologra lenne szükségük, a legfontosabb mégis egy megfelelő tűzoltószertár kialakítása, hiszen jelenleg az önkormányzat épületében lévő egyik irodában gyűlnek össze a megbeszélésekre – osztotta meg az illetékes. Hozzátette, autójuk a szabad ég alatt áll, ennek legnagyobb hátulütője pedig, hogy telente víz nélkül kell tartaniuk.
A 18 és 50 év közötti önkéntesek idén havonta két alkalommal találkoztak, korábban azonban hetente gyűltek össze, amikor pedig versenyekre készültek, heti két alkalommal is gyakoroltak. Ezeken a találkozókon elsősorban gyakorlatozni szoktak a tűzoltók, de az elméleti kérdések megbeszélésre is rendszeresen fordítanak időt.
Idén nem kellett a városban oltaniuk, de a szomszédos települések tűzeseteihez kivonultak, emellett volt nyolc útlezárásuk is.
Mivel minden tűzeset más, Imets nehezen tudott egy emlékezetes esetet kiválasztani, végül eszébe jutott a legnehezebb munkájuk, amely a pár évvel korábban kigyulladt 11-es villánál volt. A gerendás épületben a régi, meggyengült kémény gyulladt ki, a tűz a felpadolt gerendák között átjutva lobbantotta lángra a tetőteret. A hatalmas füstben alig láttak, reflektorokkal világítva oltották a látható tűzforrást, de a füst nem akart fogyni, és nem tudtak rájönni, hogy mitől gyullad újra a felső szint. Akkor a hivatásos tűzoltókkal együtt több mint 12 órát dolgoztak a helyszínen.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!