Fotó: Veres Nándor
Csíkszéki önkéntes tűzoltó-alakulatokat bemutató sorozatunk keretében Tusnádfürdőre látogattunk, ahol tizennégy önkéntes tűzoltó tevékenykedik. A meglévő alapfelszerelésük mellé szeretnének egy szertárt is, ahol tartályos tűzoltóautójukat tarthatnák, illetve ahol havonta két alkalommal összegyűlhetnének.
2014. december 17., 20:162014. december 17., 20:16
2014. december 17., 20:172014. december 17., 20:17
Jelenleg 32 önkéntes vállalja, hogy szükség esetén segít a bajbajutottakon, ebből 14-en a „vonulós tűzoltók”, a többiek pedig különböző speciális csoportok tagjai – tudtuk meg Imets Ferenctől. A helyi önkéntes tűzoltóparancsnok 1983 óta tagja az alakulatnak.
A bicskei tűzoltósággal való kapcsolatuknak köszönhetően kaptak egy szállító autót, amelyben ugyan nem volt tartály, viszont volt benne vízszivattyú, és a helyszínre lehetett szállítani a szükséges eszközöket. „Ez adott egy lendületet az akkori tűzoltóknak, hiszen már volt járművünk, amivel tudtunk mozogni, így azt követően komolyabban kezdtünk szerveződni” – osztotta meg a parancsnok. Megjegyezte, jó csapat verődött össze az évek során, s egyre inkább igényt tartottak egy tartályos autóra. Végül 2012-ben a többszöri ígéret után sikerült megvásárolni egyet, amelyet azóta is használnak.
A tartályos autójuk mellett rendelkeznek vízszivattyúval, generátorral, műszaki mentéshez szükséges feszítő-vágóval, láncfűrészekkel, tömlőkkel, sugárcsövekkel. Az önkormányzat által vásárolt díszruházat mellett eddig öt teljes védőruházattal rendelkezett az alakulat. December elején újabb öt teljes védőfelszereléssel bővül eszköztáruk, amelyeket Hargita Megye Önkormányzatának 20 ezer lejes és a helyi önkormányzat 15 ezer lejes támogatásával tudtak megvásárolni.
Habár több dologra lenne szükségük, a legfontosabb mégis egy megfelelő tűzoltószertár kialakítása, hiszen jelenleg az önkormányzat épületében lévő egyik irodában gyűlnek össze a megbeszélésekre – osztotta meg az illetékes. Hozzátette, autójuk a szabad ég alatt áll, ennek legnagyobb hátulütője pedig, hogy telente víz nélkül kell tartaniuk.
A 18 és 50 év közötti önkéntesek idén havonta két alkalommal találkoztak, korábban azonban hetente gyűltek össze, amikor pedig versenyekre készültek, heti két alkalommal is gyakoroltak. Ezeken a találkozókon elsősorban gyakorlatozni szoktak a tűzoltók, de az elméleti kérdések megbeszélésre is rendszeresen fordítanak időt.
Idén nem kellett a városban oltaniuk, de a szomszédos települések tűzeseteihez kivonultak, emellett volt nyolc útlezárásuk is.
Mivel minden tűzeset más, Imets nehezen tudott egy emlékezetes esetet kiválasztani, végül eszébe jutott a legnehezebb munkájuk, amely a pár évvel korábban kigyulladt 11-es villánál volt. A gerendás épületben a régi, meggyengült kémény gyulladt ki, a tűz a felpadolt gerendák között átjutva lobbantotta lángra a tetőteret. A hatalmas füstben alig láttak, reflektorokkal világítva oltották a látható tűzforrást, de a füst nem akart fogyni, és nem tudtak rájönni, hogy mitől gyullad újra a felső szint. Akkor a hivatásos tűzoltókkal együtt több mint 12 órát dolgoztak a helyszínen.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!