Fotó: Kristo Robert
Megfelelő lesz a kínálat bárányhúsból húsvét alkalmával. A szakemberek szerint az állatok elérték már az ideális vágósúlyt, így lesz, miből válogatni az ünnepi asztalra. Rossz hír viszont a vásárlóknak, hogy tavalyhoz képest a bárányhús kilójáért akár húsz százalékkal is többet fizetünk.
2012. március 22., 17:432012. március 22., 17:43
2012. március 22., 18:402012. március 22., 18:40
Amint azt dr. Püsök Lászlótól, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivőjétől megtudtuk, a hatósághoz a napokban várják a kéréseket ideiglenes vágópontok létesítésére. Elmondása szerint hagyományszerűen Kászonban, Csíkszentdomokoson, Gyergyószentmiklóson, Székelykeresztúron, Gyimesfelsőlokon, illetve Alsósófalván lesznek ilyen létesítmények.
Az engedélyeztetéshez egyébként ugyanazokat a feltételeket kell teljesíteni, mint a korábbi években. Az épület a levágáshoz és tároláshoz megfelelő helyiségekkel és felszereltséggel kell rendelkezzen, ugyanakkor hideg és meleg víz, illetve villanyáram kell legyen az ingatlanban, emellett a melléktermék gyűjtésére alkalmas konténer. A létesítményben állandó állatorvosi felügyeletet szükséges biztosítani, kizárólag az általuk kiállított bizonylattal értékesíthető a hústermék a piacokon.
A szóvivő ugyanakkor kiemelte, az egyéni gazdaságokban csak saját fogyasztásra vághatók le az állatok. Hozzátette, jó lenne, ha ezekben az esetekben is kérnék az állatorvosi vizsgálatot. Az illetékes felhívta a figyelmet, hogy lehetőleg kerüljük az úgynevezett feketézőktől való vásárlást, hiszen nem tudhatjuk, milyen eredetű a hústermék.
Felértékelődött a juhtenyészet
A bárányok mintegy tíz napja elérték a vágósúlyt, így bőven lesz felhozatal a piacokon – tudtuk meg Bándi Zoltántól. A Hargita Megyei Juhtenyésztők Egyesületének elnöke valószínűnek tartja, hogy az árak a tavalyihoz képest mintegy húsz százalékkal nagyobbak lesznek. Azaz élősúlyban 12–13 lej között lehet majd bárányt vásárolni, a piacokon 21–25 lej lesz között mozoghat a levágott bárány kilónkénti ára. „A drágulásnak több oka is van” – jegyezte meg az egyesületi vezető. Meglátása szerint ennek egyik meghatározó tényezője, hogy egyre több törökországi kereskedő vásárol a hazai piacon, ennek köszönhetően felértékelődött a juhtenyészet. Így a nagy termelők zömének például nem igazán éri meg húsvétkor értékesíteni az állatot, hiszen tovább hizlalva azt, jobb árat kap az élősúlyban eladott állatért.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!