Hargita megye területének mintegy 35 százalékát nyilvánították Natura 2000-es természetvédelmi területté, azt viszont egyelőre homály fedi, hogy milyen gyakorlati haszon származik ebből az ott lakó, illetve ott mezőgazdasági területtel rendelkező gazdák számára. A megyében 25 élő- és madárvédelmi zónát jelöltek ki, a legtöbb ilyen típusú terület Csíkban található.
2015. február 17., 11:002015. február 17., 11:00
Év végéig kell elkészíteni tizenhat Hargita megyei Natura 2000-es természetvédelmi terület kezelési tervét, ezt hatalmas összegből, közel 22 millió lejből valósítja meg a Hargita Megye Tanácsa. A megyében huszonöt élő- és madárvédelmi zónát jelöltek ki, amelyek az uniós jelentőségű növény- és állatfajok, illetve élőhelyük védelmére szolgálnak majd.
Hargita megye területének mintegy 35 százalékát nyilvánították Natura 2000-es természetvédelmi területté. Ezt az ökológiai hálózatot az Európai Unió azért hozta létre, hogy az európai jelentőségű fajok és élőhelyek jelenlegi állapotukban fennmaradjanak.
Ilyen területnek számít például a Csíki-medence és a Csíki-havasok, a Lucs-tőzegláp, a Mohos-tőzegláp és a Szent Anna-tó vagy az Alcsíki-medence. Ezek a területek több védett növény- és állatfaj élőhelyéül szolgálnak, többek között a szibériai hamuvirágnak, a mocsári kőrontónak, a boldogasszony papucsának vagy éppen a hosszúlevelű harmatfűnek, az emlősök közül a barnamedvének, a hiúznak, a farkasnak, illetve több denevérfajnak, a madarak közül pedig a siketfajdnak, a császármadárnak, valamint a harisnak.
Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője a téma kapcsán így nyilatkozott: „A Natura 2000-es területek kijelölésénél csak a természet- és madárvédelmi szempontokat vették figyelembe. Előfordult, hogy helyenként településeket, falvakat, beépített területeket is érintettek. Az tévhit, hogy tilos lenne minden tevékenység ezeken a területeken, hiszen az ökogazdálkodást, a mezőgazdálkodást lehet ott folytatni, viszont ha szigorúan védett területről van szó, akkor egyedi elbírálással, hatástanulmány készítésével döntik el például azt, hogy lehet vagy sem építkezni rajta.”
Hargita megyében összesen huszonöt védett területet jelöltek ki, Csíkban jó részüknek már van gondnokuk. „A gondnokság felelősséggel is jár, mert két éven belül el kell készíteni a terület úgynevezett kezelési, vagyis menedzsmenttervét. Felparcellázzák a területet, fejlesztési zónákat, szigorúan védett zónákat jelölnek ki, és ezek alapján szabályozzák az ott folytatható tevékenységeket” – magyarázta Domokos László. Nem mindegyik területnek van kész kezelési terve, de pozitív példa az Alcsíki-medence, erre a területre a gondnoka, az ACCENT GeoÖkológiai Szervezet már elkészítette a menedzsmenttervet. Folyamatban van még a tusnádfürdői Sólyomkő, a Szent Anna-tó, valamint a Madarasi Hargita kezelési tervének elkészítése, utóbbit a libáni, valamint a zetelaki közbirtokosság vette „gyámba”.
A hivatalos eljárás szerint a kész kezelési terveket beadják a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökséghez szakvéleményezésre. Amint megkapják az intézmény beleegyezését, a kezelési terveket felterjesztik a környezetvédelmi minisztériumhoz. A szaktárca minisztériumi rendelettel lépteti életbe az abban foglaltakat. Jelen pillanatban még nem rendelkezik egyik Hargita megyei területre vonatkozó kezelési terv sem miniszteri jóváhagyással.
Az Alcsíki-medence kezelési tervét már tavaly elkészítette az ACCENT GeoÖkológiai Szervezet, a szóban forgó Natura 2000-es terület gondnoka. Imecs István biológus, a szervezet területi igazgatója megkeresésünkre hangsúlyozta, a Natura 2000-es területek nem megszorításokat, hanem lehetőséget jelentenek a gazdáknak. „A kezelési terv addig lehet nyűg és megszorítás, amíg nem dolgoznak ki a Natura 2000-es területekre támogatási rendszert, viszont kezelési terv nélkül ezt nem teszik meg. Ez egy ördögi kör” – fogalmazott Imecs. Hozzáfűzte: jelen pillanatban még nem létezik Romániában támogatási rendszer a Natura 2000-es területekre.
Hargita Megye Tanácsa tizenhat megyei Natura 2000-es természetvédelmi terület kezelési tervének elkészítésére nyert pályázatot az Európai Unió Környezetvédelmi Ágazati Operatív Programja keretében. „A támogatási szerződést tavaly megkötöttük, és év végére meghirdettük a közbeszerzések jelentős részét” – osztotta meg Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke. Mint részletezte, késésben vannak és versenyt futnak az idővel, hiszen év végéig be kell fejezniük a kezelési tervek elkészítését. „Egyelőre kezdetleges fázisban van a kezelési tervek elkészítése, tavasszal kezdődik a terepdokumentációk begyűjtése, amelyet egy szakcég kutatócsapata fog végezni” – tudtuk meg Borbolytól. Hozzátette: a projekt teljes költségvetése közel 22 millió lej, amely a terepmunkán kívül magába foglal olyan tevékenységeket, mint például a hirdetőtáblák legyártása és kihelyezése, infó-turisztikai pontok létrehozása, turisztikai központ létesítése Csíkszentdomokoson, fórumok szervezése, reklámok készítése, illetve tájékoztató előadások szervezése. Az érintett tizenhat védett területből öt már rendelkezik gondnokkal, a Hargita Megye Tanácsának célja az, hogy a kezelési tervek elkészülte után a fennmaradó tizenegy területre gondnokságot vállaljon.
Az építkezésekre vonatkozó 1991-ből származó 50-es számú törvény az utólagos módosításokkal és kiegészítésekkel előírja, hogy bármely építkezés esetén a beruházónak kötelessége a környezetvédelmi ügynökséghez fordulni, hogy az ügynökség döntsön a beruházás elsődleges besorolásáról a környezetre való hatás függvényében, és eldöntse a környezetvédelmi eljárás mechanizmusát. A környezetvédelmi ügynökség írásos dokumentum formájában közli a kérelmezővel a beruházás besorolását környezetvédelmi szempontból és az esetleges hatástanulmány elvégzésének szükségességét a behatóbb környezetvédelmi eljárás lefolytatása érdekében. Az eljárás végeztével a környezetvédelmi ügynökség kibocsátja az adminisztratív beleegyezést (acord administrativ) vagy a Natura 2000 jóváhagyást (aviz Natura 2000). Az építkezési engedélykérelem mellé szükséges csatolni a környezetvédelmi ügynökség által kibocsátott iratokat.
Amint a mellékelt térképen is jól látszik, Csíkszentlélek községet körbeölelik a Natura 2000-es területek. Pál Péter, Csíkszentlélek polgármestere ennek kapcsán elmondta, még nem tudják, hogy ki kezeli majd ezeket a területeket. Mint fogalmazott, az építkezési engedélyek kibocsátásában történt változás, Natura 2000-es területről lévén szó, plusz kiadással jár az engedélyeztetési folyamat. Olyan esetről viszont nem tud, hogy visszautasítottak volna építkezési kérelmet. Natura 2000-es természetvédelmi területen található a mindszenti kis magánrepülőtér is, amelyről úgy tudjuk, hogy nem rendelkezik megfelelő engedéllyel.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!