Fotó: Veres Nándor
Az állattartó gazdák elégedettek a városi piacnapon beszerezhető takarmány árával, ugyanakkor hiányolják az állatvásárokat.
2014. január 08., 16:502014. január 08., 16:50
2014. január 08., 17:202014. január 08., 17:20
A csíkszéki gazdák a városi piacnapon, szerdánként szerezhetik be az állattenyésztéshez szükséges takarmányt a Rét utcai vásáron. A három-négy eladó által kínált takarmányhoz a decemberi áron jutottak hozzá szerdán a vásárlók. A búza kilója 80 bani, ugyanennyi árpáért és zabért egy lejt, a kukoricáért 65 banit, a rozs kilójáért 90 banit, a kukoricadaráért 85 banit kellett fizetni. A nehezen szóra bírható eladóktól megtudtuk, hogy bár vannak vásárlók, általában csak a legszükségesebb mennyiségű takarmányt vásárolják meg, azon felül nem költekeznek.
Ottlétünk alatt valóban egyre-másra jöttek a vevők, gépkocsival, lovas szekérrel. Az eladók széles kínálatából – búza, kukorica, árpa, zab, rozs, napraforgómag, napraforgó-pogácsa, liszt és korpa, valamint burgonya közül – leginkább a kukoricát és a búzát keresték – tudtuk meg az egyik, Csíkszéken termelt takarmányokat kínálótól.
Jó árban a gabona
Györgypál József és Csilip József Csibából érkezett a városi piacnapra. Lovas szekerükre már fel volt pakolva az ezer kiló kukorica, amelyért kilónként 65 banit fizetett ki Györgypál. Ezt az árat nagyon előnyösnek tartotta, hiszen egy évvel korábban gabonát egy lejnél olcsóbban nem lehetett beszerezni. Az állattenyésztéssel foglalkozó gazda ledarálva hasznosítja majd a beszerzett gabonát.
Igény lenne az állatvásárokra
A beszélgetéshez csatlakozott a taplocai András Pál is, aki hiányolta az állatvásárt, véleménye szerint igény lenne rá. A gazdák beszámoltak arról is, hogy kénytelenek távolabbi településekre, sőt más megyébe menni, ha tájékozódni, vásárolni vagy állataikat értékesíteni akarják. Az utóbbi időben például – a csíkszentmártoni vásáron kívül – egészen Homoródszentmártonig, Brassóig, Udvarhelyig, Palánkáig, sőt Szebenig is elutaztak az állatvásárok miatt.
Cserélni is lehet
Pityókával cserélt több mint 200 kiló kukoricát a dánfalvi Antal Gergely a vásáron. Elmondása szerint egy kiló burgonyáért másfél kiló kukoricát kapott, s habár úgy hallotta, van, ahol két kilóval cserélik, így sem bánja az üzletet. „Így is jobb, mint a pityóka, mert ki tudja, milyen termés lesz idén, s a gabona eláll” – vélekedett az állattartással foglalkozó nyugdíjas. Mosolyogva azt is hozzátette, hogy a jó disznótartás titka a törökbúza, a kaszásnak pedig pálinka, a lónak zab való.
Szabályozott állatvásár
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a kormány által 2010-ben elfogadott 45-ös számú határozat szabályozza az állatvásárok működését, ennek értelmében az újranyílt időszakos állatvásárokon minden, kistermelőktől származó ló, disznó, szarvasmarha, juh, kecske és élő madár gazdát cserélhet. Az állatvásároknak azonban számos higiéniai és fogyasztóvédelmi elvárásnak eleget kell tenniük. Ilyen például az állandó állatorvosi felügyelet, az egészségügyi és állategészségügyi működési engedély, lehetőség kell legyen az igazoló iratok kibocsátására, fertőtlenítésre, és könnyen megközelíthető kell legyen a helyszín az állatokat szállító gépkocsik számára. Ugyanakkor fontos, hogy falun kívüli területen működjön, legyen bekerítve, egy kapuval és vezetékes ivóvízzel ellátva a vásárhely.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!