Ez az első alkalom, hogy egy leadási időszakban, egy kérelemben igényelhetők az eddig négy alkalommal külön-külön kért állattenyésztési támogatások: a hegyvidéki hátrányos helyzetű, juh, illetve szarvasmarha (beleértve a bivalyt, húsmarhát és fejőstehenet), valamint az állami szarvasmarha, illetve juh és kecske utáni támogatások. A Hargita megyei gazdák iratcsomóit hétfőtől veszi el a megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA).
2014. május 08., 15:412014. május 08., 15:41
2014. május 08., 19:142014. május 08., 19:14
„Ebben az a jó, hogy a gazdának elég, ha egy évben egyszer elvégzi az állattámogatásokkal kapcsolatos teendőket. Ám úgy érzem, a hivatal még nincs teljesen felkészülve erre a változásra” – fogalmazott Haschi András. A megyei APIA igazgatója szerint az is kérdéses, hogy a gazdák fel vannak-e arra készülve, hogy ilyen nagy adatmennyiséget egyszerre kezeljenek. „A következő időszakban eldől, hogyan tudunk viszonyulni az új helyzethez, illetve a gazdák is hogyan tudják előkészíteni az iratokat” – jelentette ki az igazgató.
Alig három hét maradt
Haschi kiemelte, elméletileg a támogatási kérelmek leadásának időszaka már április 18-tól elkezdődött. De mivel igencsak nehézkesen indult ez az egész folyamat, a gyakorlatban csak hétfőtől tudják elvenni az iratokat, a leadási határidő május 31. „Nehéz előre megjósolni, de talán húszezer gazdát várunk az APIA-központokhoz. Három hét alatt kellene ezt az egészet mi lebonyolítsuk, ami lehetetlen” – fogalmazott az intézményvezető, abbeli reményét is kifejtve, hogy meghosszabbítják a kérelmek leadási időszakát.
Jól működő rendszer segíti a gazdákat
„Ez is úgy működik, mint minden más a mi esetünkben: van egy jól kialakult rendszerünk községenként a helyi szakmai egyesületekkel, a polgármesteri hivatalokkal, állatorvosokkal, állattechnikusokkal. Ők segítik a gazdákat az ügyintézéssel” – fogalmazott az igazgató. Hozzátette, legtöbb esetben a megbízottak hozzák be az APIA-hoz a dokumentációt, nem feltétlenül kell személyesen is megjelenjenek a gazdák. Az intézményvezető szerint némileg bonyolítja a helyzetet, hogy például a szarvasmarhatartók ettől az évtől kizárólag a Hargita Megyei Szarvasmarhatartók Egyesületétől válthatják ki a kérésleadáshoz szükséges igazolást. Ugyanebben a hajóban eveznek a juhtartók is, nekik is Csíkszeredában láttamozzák a szükséges iratokat.
Marad minden a régiben, kevés változással
A támogatások igénylésének feltételei ugyanazok, mint tavaly, a kért iratok is csak nagyon kis mértékben változtak – számolt be Carmen Miş. A megyei APIA osztályvezetője kiemelte, újdonságként hat, hogy a gazdáknak be kell mutatniuk az általuk kitöltött, az állatállományra vonatkozó gazdasági regisztert. Ennek többek között tartalmaznia kell az állatok azonosítására vonatkozó adatokat (ilyen például a fülszám, faj, fajta, nem és születési dátum), a jószágok gazdaságba lépésének időpontját és módját, esetenként, hogy melyik farmról származnak, illetve ugyancsak esetenként, hogy azok mikor hagyták el a gazdaságot és milyen módozattal.
„A mi esetünkben ez a regiszter 2010-től kell legyen részletesen kitöltve. Volt már olyan gazda, aki hozta a kérést az állatorvos által kiállított, a gazdaságában található állatok összesítésével. Ezt már nem fogadjuk el. A gazdáknak maguknak kell vezetniük a nyilvántartást” – nyomatékosított az osztályvezető. Kiemelte, egy típusregiszter az APIA-tól is igényelhető. Szintén fontos információ, hogy a juhtartók esetében a gazdáktól már nem kérik az állatok azonosságát tartalmazó F1 nyomtatvány másolatát a gazdaságban született és támogatásra javasolt állatokról, illetve az F2 nyomtatvány másolatát a más gazdaságokból származó állatok azonosságáról.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!