Fotó: Boda L. Gergely
Az új tanév az egészség megőrzése szempontjából is kihívások elé állítja a szülőket, gyermekeket. Kovács Emőke csíkszeredai háziorvossal ennek kapcsán beszélgettünk többek között étkezésről, kézmosásról, meghűlés elleni védekezésről.
2015. szeptember 16., 11:172015. szeptember 16., 11:17
– Táplálkozási szakemberek hangsúlyozzák a reggeli fontosságát, különösen a gyermekek
esetében. Miért fontos, hogy ne üres gyomorral üljenek be a diákok órára?
– Éjszaka a szervezetünk takarékon működik, ilyenkor csökken a vérnyomás, lassul a keringés-, légzésműködés, a gyomor-bélrendszer működése, és reggel alacsonyabb a vércukorszintünk is. Ha reggelizünk, akkor máris nem a tartalék energiakészletünkből kell gazdálkodnunk, hanem biztosítjuk szervezetünk számára a nap indításához szükséges energiát, az agyműködéshez nélkülözhetetlen glukózt, így jobban tudunk koncentrálni az előttünk álló feladatokra.
– Iskolakezdés után rendszerint elkezdődik a náthaszezon is. Hogyan lehet erre felkészülni, védekezni ellene?
– Ősz elején inkább az úgynevezett meghűléses megbetegedések jellemzők, mivel lehűl a hőmérséklet és ez kedvez egyes vírusok elszaporodásának. Védekezni a higiéniai szabályok betartásával lehet: a rendszeres, alapos kézmosással, zsebkendő használatával, a zsúfolt környezet elkerülésével. A réteges öltözködés is fontos tényező, valamint a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás, a szabad levegőn való mozgás, a megfelelő mennyiségű alvás.
– Érdemes-e ilyenkor például egy vitaminkúrát tartani a gyermeknek? Ha igen, milyen vitaminok ajánlottak?
– Iskolakezdés utánra nem javasolnék vitaminkúrát, hiszen a nyári szezonális zöldség- és gyümölcsfogyasztással elméletileg a szervezet vitaminkészlete rendben kellene legyen. De mivel a napsütéses órák száma csökken, és a gyerekek egyre kevesebb időt töltenek a szabad levegőn, javasolnám a D-vitamin használatát ősztől tavaszig, kicsiknek csepp, nagyobbaknak tabletta formájában. Ezenkívül az immunrendszer erősítésére ma már nagyon sok készítmény kapható, véleményem szerint azonban nem kell túlzásokba esni, fontos ezen készítmények kúraszerű és nem állandó jellegű használata, kiválasztásuk előtt pedig érdemes tanácsot kérni szakembertől.
– Mit kell tenni, ha megbetegszik a gyerek? Mikor kell otthon tartani?
– Jó kérdés. Egy szülő ismeri a gyermekét, általában már a konkrét tünetek megjelenése előtt látja, ha valami készülődik. Ha csak különálló tünetek vannak, vagy néhány enyhe tünet, de nem rossz a gyermek állapota, akkor elég a pihenés és tüneti kezelés. Tehát ha csak egy kicsit köhög a gyermek, de jól eszik, jól alszik, jó a kedve, jó az állapota, akkor elég a köhögéscsillapítók vagy köptetők használata a köhögés formájának függvényében. Ha orrfolyással állunk szemben, számomra kérdés annak jellege, mennyisége, hogy tud-e enni, aludni a gyermek. Ha ez enyhe lefolyású, akkor elégséges lehet a sóoldatos orrtisztítás. Nagyon fontosnak tartom az orrjáratok tisztán tartását, mert így kivédhetjük egy középfülgyulladás kialakulását vagy az orrmandula gyulladását. A láz egy fontos tünet. Sokszor gyanakodva néznek a szülők, mikor mondom, hogy szeretem a lázas gyermeket. A láz jó, azt jelenti, hogy a szervezet „harcos katonái” munkába álltak, és próbálják semlegesíteni a kórokozót. Lázas gyermeknek sok pihenésre van szüksége, ilyenkor nem tud figyelni, koncentrálni a foglalkozásokon, a közérzete sem jó, ezért semmiképp se vigyük közösségbe. Ha az említett tünetek három nap után sem enyhülnek, akkor orvosi vizsgálat javasolt, tartsuk otthon és kövessük az orvos utasításait.
– Visszakerültek a gyermekek hátára, vállaira a táskák is. Miért fontos, hogy ezek ne legyenek túl nehezek, hogyan károsíthatja egy túlpakolt táska a gyermek egészségét?
– Az iskoláskorú gyermek növekedésben van, a gerincoszlop még fejlődés alatt áll, a hátizomzat fejlettsége eltérő az iskoláskorú gyermekek körében, ezért fontos, hogy a súlyterhelés ne legyen több, mint a testsúly 10–20 százaléka. Két vállon hordható, széles-, állítható pántú, kényelmes hátitáskát válasszunk, mely egyenletes terhelést ad, illetve a háti rész igazodjon a gerincoszlophoz
A teljes interjú elolvasható a Csíki Hírlap szeptember 16-án megjelent lapszámában.
szóljon hozzá!