Fotó: Kristó Róbert
Megfelelő eszközök hiányában csupán három éve tudták megalakítani a gyimesfelsőloki önkéntes tűzoltó-alakulatot. Jelenleg közel ötven önkéntes segít tűz esetén a bajbajutottakon. Az önkéntes tűzoltó csoportokat bemutató sorozatunk e heti részében a baleset-biztosítás nélkül dolgozó gyimesfelsőloki önkéntesek munkájáról számolunk be.
2014. november 05., 18:222014. november 05., 18:22
2014. november 05., 18:442014. november 05., 18:44
Gyimesfelsőlokon 2011-ig nem működött önkéntes tűzoltó-alakulat, mivel nem álltak rendelkezésre megfelelő eszközök – avatott be Simon Ferenc. A gyimesfelsőloki önkéntes tűzoltóparancsnok elmesélte, a községben lakást vásárolt budapesti Várnagyi Mihály jóvoltából három éve átvehettek egy Ausztriából hozott tűzoltóautót. A járművet felszerelve hozták, így tömlőket, csatlakozókat és védőruházatot is kaptak egyúttal a gyimesfelsőloki önkéntesek. Bevetéseken azóta is ezt a vízszivattyúval ellátott járművet használják.
Ideiglenes garázsban az autó
Az autónak nagyon örülnek, hasznosnak tartják, de mivel nem tartályos, emiatt csak ott tudják alkalmazni, ahol van tűzcsap vagy vízforrás a közelben. Fontosnak tartanák egy tartályos autó beszerzését, azonban erre egyelőre nincs lehetőségük – osztotta meg a szakember. Autójuk jelenleg a helyi tejbegyűjtő központ garázsában áll, amelyet egész addig használhatnak, amíg a csarnok számára tejszállító autót vásárolnak. Emiatt egyre sürgősebb egy megfelelő garázs kialakítása is, ebben a helyi önkormányzatra számítanak.
Továbbá szükségük lenne védősisakokra és légzőkészülékekre is, ezek megvásárlására szintén a helyi polgármesteri hivataltól kaptak ígéretet. Legalább öt sisakot szeretnének a tűzvonalban tevékenykedők számára – fejtette ki a parancsnok.
Hároméves alakulat
„Fiatal az alakulat” – hangoztatta többször is a parancsnok beszélgetésünk során, belátva, hogy tapasztalatlanságuk a munkájukon is meglátszik néha. Volt példa arra, hogy a csíkszeredai hivatásos tűzoltók autójával egyszerre érkeztek a helyszínre. Szeretnék, ha legalább két sofőrt alkalmazna az önkormányzat, így jóval lerövidülhetne a bevetési idejük.
Közel ötvenen önkénteskednek
Jelenleg negyvenkilenc – húsz és ötvenöt év közötti – férfi tagja van az alakulatnak. A közel ötven tűzoltóból csupán öt-hat huszonéves, szintén ennyien ötven év felettiek. S bár többen is jelezték, hogy szeretnének csatlakozni a csapathoz, a fiatalok közül sokan nincsenek otthon, Felsőlokról is sokan vállalnak külföldön munkát – mondta el Simon Ferenc. Megjegyezte, a csapat összeállításakor törekedtek arra, hogy minden falurészben legyen öt-hat önkéntes, akik szükség esetén gyorsabban érnek a helyszínre, mivel a hosszú patakvölgyekből időbe telik az autóig, illetve a helyszínre jutni.
Biztosítás nélkül a tűzbe
Az önkéntesek közül többen más településen dolgoznak, így egy-egy nappali bevetés esetén legtöbb 10-15 emberre számítanak. Ezek az emberek baleset-biztosítás nélkül vonulnak ki egy-egy égő épülethez, mivel a helyi önkormányzat egyelőre nem kötötte meg az önkéntesek biztosítását – mondta sajnálkozva a tűzoltó.
Képzett önkéntesek
A parancsnok kiemelte, szerencsés helyzetben vannak ugyanakkor, hiszen több önkéntesük volt tűzoltó katona, akiktől sokat tanulhatnak a még tapasztalatlan ifjak. Ennek érdekében törekednek havonta gyakorlatokat tartani, sőt az utóbbi időszakban a jászberényi hivatásos tűzoltók képzésén is részt vettek. A magyarországi szakemberek két hétvégén tartottak elméleti és gyakorlati felkészítőt Gyimesfelsőlokon, amelynek végén vizsga keretében az önkéntes tűzoltók számot adtak a tudásukról.
Kétszer oltottak idén
Idén két tűzhöz kellett kivonulniuk, egy parlagtüzet oltottak, majd pedig egy csűr gyulladt ki. A korábbi években is viszonylag kevés tűzesetük volt, és ami történt, azt emberi mulasztás okozta. Emiatt a megelőzésre is figyelmet fordítanak, igyekeznek felkészíteni a helyieket, figyelmeztetni, hogy például szárazság idején akárhol ne gyújtsanak tüzet – fejtette ki az önkéntes. Megtudtuk, mivel eddig nem szerveztek közös szabadidős tevékenységeket a bevetéseken, gyakorlatokon, felkészítőkön kívül, ezután szeretnének olyan programot összeállítani maguknak, amelyben ez is helyet kapna, így például tűzoltóbál szervezésén gondolkodnak. Céljaik között szerepel ugyanakkor a csapat versenyképessé tétele.
Sikeres éjszakai bevetés
Az alakulat emlékezetes esetei közül Simon Ferenc némi gondolkodás után azt emelte ki, amikor két éve egy gyimesközéploki erdőtűzhöz vonultak ki vízszivattyús autójukkal az éjszaka közepén. Háromszáz méter tömlőt húztak ki a hegy oldalára, s szivattyújukkal „kinyomatták a vizet a hegy tetejéig”. A sikeres erőfeszítésre azóta is szívesen gondolnak vissza az alakulat tagjai.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
szóljon hozzá!