Fotó: Kristó Róbert
Ígéretéhez híven, idén is gyalog jött Komlóról Csíksomlyóra Fodor Krisztián misszionárius. Ez immár a harmadik zarándokútja.
2012. május 24., 16:182012. május 24., 16:18
2012. május 24., 18:402012. május 24., 18:40
Először azért vállalkozott az útra, mert sokan említették, hogy csoda történik Csíksomlyón. Magyarországon rengeteg búcsúra járt, de ennyi emberrel egy helyen addig még sohasem találkozott, és hasonló meghitt pillanatokban sem volt része. Elmondhatatlan lelki feltöltődést jelentett számára az ittlét. Ezért jött el újra meg újra.
Elsősorban az Istennek köszönte, amiért lehetővé tette, hogy mindannyiszor célba érjen – emelte ki honlapunknak. Amikor első zarándoklatát tervezte, csak próbára akarta tenni magát, de hamar rájött, hogy fel kell ajánlja az útját: a Szűzanyának, a Szentléleknek, hogy segítette útját, Szent Kristófnak, a zarándokok védőszentjének, Magyarország megtéréséért, a papi hivatást teljesítőkért, a Kárpát-medence magyarságáért, valamint a világbékéért. Idén, április 4-én kora reggel indult Komlóról, és csütörtök délután érkezett meg Csíksomlyóra.
Sohasem nélkülözött az úton, mindig jóakaratú segítőkre talált, most már ismerik is, az autósok úton-útfélen köszönésképp dudálnak. Mindenhol szívesen ellátták élelmiszerrel, és szállást is adtak neki. Úgy érzi, hogy ezúttal meg is érkezett, amint bevallotta: kérni fogja, hogy vegyék fel a ferences szerzetesrendbe.
Fodor Krisztián ateista családból származik, de 1998-ban megnézett egy Teréz anyáról szóló dokumentumfilmet, amely örökre megváltoztatta életét. Azóta missziókat vállalt a világ minden zegzugában, Haitin, a Dél-afrikai Köztársaságban, a Fülöp-szigeteken, Ukrajnában és Londonban is. Önként ápolt betegeket, vagy élelmiszert, illetve pénzt gyűjtött a szegényeknek.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!