Fotó: Veres Nándor
A vártnál nagyobb volt az érdeklődés az első gazdaköri előadáson Csíkszentmártonban: mintegy százan gyűltek össze a helyi közbirtokosság székházában, hogy meghallgassák Macalik Ernő gyógynövényekről szóló előadását péntek este.
2016. január 16., 19:562016. január 16., 19:56
2016. január 16., 20:022016. január 16., 20:02
Zsúfolásig megtelt a csíkszentmártoni Aklos Közbirtokosság székháza az előadásra, még a szervezőket is meglepte az érdeklődők száma – hetven széket készítettek elő a terembe, ehhez képest az előadás kezdetekor több mint száz jelenlevőt számoltak össze.
Információátadás és közösségépítés
A gazdakör újraindítását szorgalmazó Borbáth Ágoston elmondta, mivel korábban nagy népszerűségnek örvendtek a faluban a hasonló tevékenységek, úgy gondolta, ma is segíthet a közösségépítésben a közös programokon való részvétel. Az olyan eseményeken, ahol nemcsak információkat szerezhetnek a falusiak, hanem kérdéseikre egy-egy terület kiváló szakembere adhat választ. Ennek tükrében először Macalik Ernő nyugalmazott biológust hívták meg, hogy rávilágítson a könnyen hozzáférhető gyógynövények jótékony hatásaira.
Mikor szedjünk, mibe gyűjtsünk?
Kiderült, míg a növények gyökereit kora tavasszal és késő ősszel, addig a virágot a növény virágzásának teljében érdemes gyűjteni, a rügyeket pedig azok megpattanásakor. Ajánlott meleg időben (de nem kánikulában), szélcsendben, a déli órákban gyűjteni a növényeket, amelyeket vászonzsákban és kosárban is lehet szállítani, de semmiképp sem műanyag szatyorban. Szárítani lehet bátran a napon is, mivel Csíkszéken elég nedves a levegő ahhoz, hogy ne száradjanak túl – mutatott rá Macalik.
A gyógynövényekről
A jó hangulatú, néha nevetésektől hangos bemutató során többek között elhangzott, hogy a borsmenta elsősorban a gyomorgyulladás kezelésére használható, és az áfonyakóró kiváló étkezési tea, sőt hasmenés ellen is jótékony hatással bír. A virágzásakor szedett áfonyakóró ugyanakkor vércukorszint-csökkentő. Húgyúti fertőzésre vörös áfonya leveléből készítsünk teát, a zsúrló vesetisztító hatású, a bodza vizelethajtó és izzasztó. A gyümölcsfáról szedett fagyöngy vérnyomáscsökkentő, a cickafark pedig általános gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatású. Renyhe epeműködésre a vérehulló fecskefűből készült tinktúra javallott, a bíbor kasvirágból készült pedig az immunrendszer erősítésére használható.
Tisztázni a téves ismereteket
Macalik Ernő kérdésünkre rámutatott, nagy az érdeklődés a gyógynövényekkel kapcsolatos előadásai iránt egész Csíkszéken. Megjegyezte, habár vannak, akik jól tájékozottak, sokan kevés vagy téves – interneten olvasható – információval rendelkeznek, így előadásai során igyekszik ezeket tisztázni.
Legközelebb február 5-én várják az érdeklődőket a csíkszentmártoni közbirtokosság székhelyére, ahol Tiboldi István nyugalmazott állatorvos tart előadást Hagyomány és korszerűség a székely állattenyésztésben címmel. A Magyar Tudományos Akadémia kolozsvári területi bizottságának alelnökét délután hat órától hallgathatják meg a jelenlévők.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
szóljon hozzá!