Free Camp: a sokszínű alkotótábor

•  Fotó: Czont Léda

Fotó: Czont Léda

Lezárult a nyolcadik FREE Camp Nemzetközi Képzőművészeti Alkotótábor, melyben öt ország tizenegy művésze alkotott tíz napon keresztül.

Péter Beáta

2012. augusztus 23., 20:002012. augusztus 23., 20:00

2012. augusztus 23., 22:332012. augusztus 23., 22:33

A részt vevő képzőművészek táborban készített alkotásaiból csütörtök délután nyílt kiállítás a Szakszervezetek Művelődési Házának márványtermében. A tárlatot Túros Eszter művészettörténész és dr. Nicolae Bucur műkritikus nyitotta meg. Ezt követően a Dan Ştefan Minea, az egyik résztvevő által készített kisfilmet lehetett megtekinteni az alkotói folyamatról.

„A szabadság és nyitottság szellemében megszervezett Free Camp nemzetközi alkotótáboroknak talán legfontosabb karakterjegye a sokszínűség. A részt vevő képzőművészeknek, még ha a kétdimenziós vizuális kifejezésmódhoz alkalmazkodniuk is kell, semmiféle egyéb kötöttséggel nem kell számolniuk. Adott számukra ez a lehetőség – a hellyel, Csíkszereda szűkebb és tágabb környezetével való találkozásnak a lehetősége, máshonnan érkezett, más-más iskolákon edzett alkotókkal való érintkezésnek a lehetősége, ugyanakkor bő egy hét, amely kizárólag művészetről, alkotásról szól. Ez utóbbi is sokak számára lehetőség, mert a művészet egyre kevesebb művésznek jelent megélhetést is egyben” – mondta a kiállítás megnyitóján Túros Eszter művészettörténész.

Az idei FREE Camp alkotótáborban Fazakas Csaba (Ausztria), Hideg Margit (Kanada), Volker Schwarz (Németország), Lehel Endre (Magyarország), Palkó Tibor (Magyarország), Szabó Tamás (Magyarország), Csillag István (Románia), Lucia Dumitrescu (Románia), Dan Ştefan Minea (Románia), valamint Botár László (Románia) – a tábor művészeti vezetője vett részt.

„Alapvető kapcsolódási pontokat jelenthetnek a hellyel való találkozás művészi megnyilvánulásai. A legtöbb alkotó, különösen, aki először fordul meg itt, nem tudja, nem akarja figyelmen kívül hagyni környezetét. Van, aki ezekre az új benyomásokra építi itt készülő alkotásait, hagyja, hogy kissé eltérve megszokott beszédmódjától, teret adjon az itteni benyomásokból adódó játéknak, reflexióknak, és mind tartalmilag, mind eszközhasználatában a hely szellemét hagyja eluralkodni képein. Van, aki ezt egyértelműen teszi, erőteljes kontrasztokra vagy meghatározó szimbólumokra építve, és éppen ezért igen hatásosan, van, aki finoman, elemi szinten, anyagában próbálja megragadni azt, ami számára fontos az adott környezetből, például az itteni földet használva fel festékanyagként, ezáltal is helyhez kötve alkotásait” – említette a művészettörténész a környezetet, mint a kiállított anyagok különféle kifejezésmódjai közötti egyik érintkezési pontot.  A tárlat szeptember 7-ig látogatható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei