Fotó: Kristó Róbert
Identitás és nemzetfelfogás – ezen témakörökkel foglalkozik a Pro Minoritate negyedéves kisebbségpolitikai folyóirat idei első száma, melyet kedden este mutattak be Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán, a Lázár Ház dísztermében.
2013. április 23., 20:412013. április 23., 20:41
2013. április 23., 21:062013. április 23., 21:06
Házigazdaként dr. Zsigmond Barna Pál főkonzul köszöntötte a jelenlevőket, mint mondta, a 21 éve megjelenő folyóirat nagyon fontos műhelye a kisebbségkutatásnak.
Kósa András László főszerkesztő elmondta: a jelenlegi lapszám borítója Ütő Gusztáv akcióművész székely zászlós és autonómiáról szóló fotói alapján készült, persze nem arra szánták, hogy érzelmi feszültséget keltsenek vele, inkább hogy a figyelmet felkeltsék, és erről a témáról a politikusokhoz, a döntéshozókhoz tudományosan megalapozott tanulmányokat juttassanak el.
A lapszámot Oláh Sándor társadalomkutató ismertette, mint mondta, két nagyobb tömbre oszthatók a tanulmányok. Az egyikben a határt mint komplex rendszert és az identitást vizsgálják, a másikban pedig kelet-európai és nyugat-európai identitásokat elemeznek társadalomkutatók. Ezenkívül persze színfoltként jelen vannak benne sokkal szubjektívebb hangvételű esszék, az egyikből például azt tudhatjuk meg, hogy mi történhetett volna, ha Ady Endre Konstancára kerül, és élni kényszerül a trianoni döntést követő rendszerekben.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!