Folyamatosan drágul az ivóvíz

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A fogyasztók nagy része eddig nem nyert azzal, hogy rácsatlakoztak a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató rendszerére, mert 2009-hez képest több mint kétszeres árat kell fizetni egy köbméter vezetékes vízért. Ráadásul az ivóvíz, illetve a csatornadíj májustól várhatóan tovább drágul. A szolgáltató – évek óta – egy megnyert európai uniós pályázattal indokolja a drágítást.

Barabás Hajnal

2014. március 12., 10:572014. március 12., 10:57

2014. március 12., 17:052014. március 12., 17:05

2009-hez képest több mint kétszeres árat kell fizetni egy köbméter vezetékes vízért mind Csíkszeredában, mind más csíkszéki településeken. A víz ára májustól várhatóan ismét drágul – ez szerepel a regionális vízszolgáltató, a Harvíz Rt. egységes árpolitikájában. Jelenleg 26 csíkszéki településen szolgáltat vizet a regionális vállalat. Csíkszeredában, Csíkszentmártonban és Csíkszépvízen termel profitot a szolgáltató, a többi településen viszont veszteségesen működik.

Drasztikus áremelések

A megyeszékhelyen 2009 októberében vette át a vízszolgáltatást a közüzemektől a Harvíz Rt. Biró Hajnalka, a Goscom Rt. sajtóreferense elmondta, 2009 elején a vezetékes víz köbméterének ára 1,90 lej, a csatornadíj pedig 1,19 lej volt (ÁFÁ-val), az adott év második felében pedig már többet kellett fizetni: 2,19 lejt egy köbméter vezetékes vízért, a csatornadíj pedig 1,37 lejbe került. Az akkori áremelés tartalmazta az ÁFA 19-ről 24 százalékra való növekedését, illetve a víztisztítószerek árának növekedését is. Összehasonlítva a négy-öt évvel ezelőtti árakat a jelenlegiekkel, elmondható, hogy most egy köbméter ivóvíz a duplájába kerül: 3,63 lej a vezetékes víz, 2,85 lejt pedig a szennyvízelvezetés.

Nem sokat nyer a város

Az ivóvíz-szolgáltatást átvevő Harvíz Rt.-ről eléggé lesújtó Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármesterének korábban megfogalmazott véleménye. „Az a baj, hogy a Harvíz nagyon sok olyan gyors talpalású, uniós pályázatokból finanszírozott rendszert épített ki, amelyre mindössze 80-100 fogyasztó csatlakozott, így azokat nehéz fenntartani és működtetni. A települések jelentős részén a fogyasztók fele sincs rácsatlakozva, sok településen egyszerűen nem is lehetett meggyőzni a lakókat. A megyei vezetés mindenféle meggondolás nélkül szorgalmazza a bővítést, a cégvezetése pedig nem eléggé körültekintően elemzi ezeket, így a bővítés nem feltétlenül jár együtt a gazdaságossággal.”

A polgármester szerint a Harvíz által bonyolított uniós projektből Csíkszereda keveset nyer. „A Harvíznél most nem a hatékonyság a cél, hanem egy több tízmillió euró értékű uniós projekt végigvitele. Ebből Csíkszereda szerepvállalásához képest keveset nyer: a Szépvíz–Csíkszereda közötti ivóvízvezeték felújítása a Harvíz nyertes pályázata nélkül lehetetlen volna, a zsögödi csatornázást viszont saját erőből is meg tudnánk csinálni” – mondta a múlt év végi, a Csíki Hírlapnak adott interjújában Ráduly.

Felemás helyzet Csíkszentsimonban

Csíkszentsimon polgármestere, Fábián László elmondta, az általa vezetett község egy részében a tusnádfürdői Goscom Kft., a másik részében a Harvíz Rt. biztosítja az ivóvizet. Korábban a Községgazdálkodási Kft. szolgáltatta a vizet a helybelieknek, párhuzamosan a tusnádfürdői vállalattal. Tanácsi határozattal bízták meg a Harvíz regionális vállalatot a szolgáltatással, mert az önkormányzat cége nem tudott megfelelni a törvényi előírásoknak. A szolgáltatócsere előtt, 2010-ben csak 1,56 lejt kellett egy köbméter vízért fizetnie a hálózatra csatlakozott 216 háztartásnak. A tusnádfürdői Goscom Kft. ugyanakkor még a Harvíznél is drágábban szolgáltatja a vizet: jelenleg 3,77 lejért köbméterét.

A legkorábban kiépült ivóvízhálózat

Csíkszentmártonban 1995-től kezdték el kiépíteni a vízhálózatot, ezt követen az önkormányzat saját cége, a Meyrin Csíkszentmárton Kft. kezdte szolgáltatni a vizet, a Harviz Rt.-nek pedig egy jól kiépített vízhálózatot adtak át 2010-ben – tudtuk meg Gergely Andrástól, Csíkszentmárton polgármesterétől. Hozzátette magyarázatként, hogy egy kis cég nem tudna a feltételeknek megfelelni, például az előírásoknak megfelelő laboratóriummal kellene rendelkeznie, hogy az időszakos vegyelemzéseket tudják elvégezni. „Ezért is jó, hogy a Harvíz Rt. lett a vízszolgáltató.” A csíkszentmártoniak jelenleg több mint dupláját fizetik a Harvíznek az ivóvízért, mint a szolgáltatócsere előtt.

Igazságtalan vízáremelés

„Naponta 300-400 liter vizet használunk fel a gazdaságban, a csatornadíjjal együtt havonta átlagban 100 lejt fizetünk” – mondta Vitos György. A csíkszentmártoni gazda jelenleg négy tehenet tart, de korábban tizenkettő is volt a gazdaságában. Mint magyarázta, egy tehén átlagban 70 liter vizet is elfogyaszt naponta. Elmondása szerint egyre többet fizetnek a vezetékes vízért. „Amióta a Harvíz Rt. átvette a szolgáltatást, hovatovább emeli a víz árát, pedig befektetést nem kellett eszközöljön, a csíkszentmártoni hálózat új volt, amit készen átvettek” – morfondírozott a gazda, aki igazságtalannak tartja a drágítást.

Tönkrement hálózat Szentegyházán

Szentegyházán is a Harvíz szolgáltatja az ivóvizet. Rusz Sándor, Szentegyháza polgármestere szerint mielőtt megbízták volna 2010 augusztusában a Harvíz Rt.-t a szolgáltatással, 2,50 lej alatti áron számlázták a víz köbméterét. „Tudni kell, hogy nagyon tönkrement hálózatot adtunk át a szolgáltatónak, amelyet évtizedekkel ezelőtt építettek ki. Akkoriban a vasüzemhez vezették a vizet, és annak a csővezetékére csatlakoztatták rá később a tömbházakat” – magyarázta az elöljáró.

„Kegyetlen az állatokkal szemben”

Egyre drágább a víz, többet fizetünk, de a szolgáltatás sem a legjobb – adott hangot felháborodásának egy szentegyházi gazda. Mint mesélte, 15 tehén ellátásához havonta 30-35 köbméter vizet használnak, ami nekik átlagban havonta 100 lej kiadást jelent. „Az a legrosszabb, amikor előzetes bejelentés nélkül, hosszú időre veszik el a vizet, ennél kegyetlenebb dolgot nem is lehetne művelni az állatokkal” – fogalmazott.

Egységes árpolitika

Minden településen, ahol a Harvízre ruházták át a vízszolgáltatást, elfogadták a regionális szolgáltató egységes árpolitikáját. 2010 előtt 35 bani és 2,50 lej közötti áron változott községenként a víz ára, jelen pillanatban minden érintett településen jóval magasabb árat, 3,63 lejt kell fizetni egy köbméter vezetékes vízért.

A szolgáltatási árak tervezett növekedésének táblázata:

ÉV

2011

2012

2013

2014*

2015*

Ivóvíz ára, áfa nélkül - lej/m³

 

2,32

2,67

2,93

3,06

3,30

*Megjegyzés: a 2014 és 2015-ös árak a fenti táblázatban előrejelzések, ezek az infláció függvényében módosulhatnak.

A Harviz Rt. weboldalán megtalálható táblázat is jól jelzi az eddigi drágításokat, és előrevetíti a jövőbeli áremeléseket is. „2012 folyamán az országos szakhatóság (ANRSC) 2380800/2012-es számú jóváhagyása és az 5/2012-es számú Hargita Víz Közösségfejlesztési Társulás határozata értelmében sikerült az egységes árat kialakítanunk. Ez az ár megfelel az európai uniós projektünk árpolitikájának, amelyet a szolgáltatási területünkön levő önkormányzatok már 2011-ben önkormányzati határozattal elfogadtak. Az áremelési folyamat 2012. augusztus 1-től kezdődött” – olvasható a szolgáltató honlapján.

2015-ig biztosan drágítanak

A regionális víz- és csatornaszolgáltató cég ügyvezető igazgatója, Bogáti Csaba megkeresésünkre elmondta, azért van szükség ezekre az intézkedésekre, hogy az uniós pályázati önrészt fedezni tudják. „Az uniós projekthez szükséges önrészt csak hitelből tudjuk biztosítani” – fogalmazott Bogáti. A hitel törlesztéséhez szükséges összeget pedig csak a szolgáltatás árának növelésével tudják garantálni. A cég 2015-ig drágít, becslések szerint a jelenlegi 3,63 lejről 4 lejre. Az ügyvezető igazgató ugyanakkor kiemelte, az egységes árpolitika a szolidaritás elvén alapul, hiszen a nagyobb települések kell fedezzék a kisebbekben eszközölt fejlesztéseket. „A Harvíz fejleszti és bővíti a hálózatát, korszerűsíti a víz- és csatornarendszert, az uniós pályázatok célja éppen az, hogy minden háztartásba eljuttassák az ivóvizet” – magyarázta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését
2025. május 13., kedd

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt

Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt
2025. május 13., kedd

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit

Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit
2025. május 13., kedd

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában

Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában

Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok

A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok
2025. május 12., hétfő

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában

Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában
2025. május 11., vasárnap

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik

Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik
2025. május 08., csütörtök

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is

Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is
2025. május 08., csütörtök

Bors Béla a provokatív plakátokról: ez a realitás

A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.

Bors Béla a provokatív plakátokról: ez a realitás