Fotó: Veres Nándor
Csíkajnádra látogattunk a csíkszéki önkéntes tűzoltó-alakulatokat bemutató sorozatunk kapcsán. Csupán négy hónapja szervezték újra az ottani alakulatot, de már folyamatban van a tűzoltó-egyesületük bejegyeztetése, béreltek szertárt, tűzoltóautóvá alakítottak egy személygépjárművet. Folyamatosan gyakorlatoznak és fejlesztési lehetőségeken gondolkodnak.
2014. december 22., 21:302014. december 22., 21:30
Augusztusban szervezték újra a csíkajnádi önkéntes tűzoltó-alakulatot, azóta nyolc önkéntes tevékenykedik a településen, illetve kilencedikként a parancsnok kisiskolás fia, Erős Attila, aki felnőtteket megszégyenítve mutatkozott be a gyakorlatokon. Havonta két alkalommal találkoznak, és az utóbbi hetekben már tizenegyen jöttek össze – számolt be Szőgyör Domokos. Az önkéntes alparancsnok hozzátette, Ajnádon több mint százéves múltja van az önkéntes alakulatnak: Sipos István csendőrtörzsőrmester még az első világháború előtt alakított egy csapatot, amely tűz esetén a helyiek segítségére sietett. Az általa Diósgyőrből hozatott, vontatható, kézi működtetésű vízszivattyút még 2000-ben is használták oltáshoz, jelenleg felújítás alatt áll. Az önkéntesek szeretnék használható állapotba hozni, hogy egy-egy tűzoltó bemutatón szemléltethessék a korábbi és a mostani oltási módokat.
Kevés eszköz áll a 18 és 55 év közötti önkéntes tűzoltók rendelkezésére. A pár darab tömlő, munkavédelmi sisak és a kisebb teljesítményű vízszivattyújuk mellé sikerült egy helyi vállalkozótól kapott Dacia típusú személygépjárművet átalakítani. Így a nyár elejétől már nem saját autójukkal vonulnak a helyszínre, hanem a felszerelt gépjárművel indulnak oltani – részletezte az önkéntes. Ugyanakkor megjegyezte, nemcsak az autót alakították át, hanem megfelelő elosztó és sugárcső hiányában az egyik vízgázszerelő önkéntes vállalta az eszközök elkészítését. A jelenlegi, bérelt szertár tetőzetének cseréjét a helyiek segítségével szintén az önkéntesek vállalták, csak az alapanyagot biztosította számukra az önkormányzat.
Október folyamán bejegyeztettek egy egyesületet, amelynek már csak a törvényszéki elbírálása van hátra. Az egyesületet azért hozták létre, hogy könnyebben élhessenek a pályázati lehetőségekkel, ezáltal pedig bővíthessék eszközkészletüket, illetve hogy az önkormányzat által ígért anyagi támogatást el tudják számolni – mutatott rá az alparancsnok. Kiemelte, a legfontosabb a megfelelő védőruházat – tűzálló ruha, sisak, csizma, kesztyű – beszerelése lenne, hogy legalább a tűzvonalban dolgozók megfelelően védve legyenek a lángoktól. Emellett szeretnék a szertárt is felújítani, ennek kivitelezésére már kaptak ígéretet a helyi önkormányzattól.
Nagyobb autót nem szeretnének, mivel a településen van nyolc tűzcsap és öt patak, amelyek vízforrásként lefödik a lakott területeket, így vízszivattyúval is tudnak dolgozni, egy nagyobb teljesítményű szivattyú azonban megkönnyítené a munkájukat – ezt már Erős Ferenc mondta. A tűzoltóparancsnok megjegyezte, tömlőkre is szükségük lenne, hiszen a meglévő kevéssel folyamatosan számolniuk kell, hova csatlakozzanak, hogy elérjenek a tűzig. Ötvenéves tömlőt is használnak, mivel azok kenderrel borítottak, és jóval időtállóbbak, mint az újabb műanyagok.
Idén két bevetésük volt: egy csíkszentmihályi tűzesethez és egy árvízriasztáshoz kellett kivonulniuk. Mivel a településen nincs megfelelő térerő, így a bejelentés után nem üzenetben értesítik egymást, hanem a falu két végéről indul el egy-egy önkéntes, és közeledve a helyszínig minden tűzoltónak szól, hogy hová kell menniük. A szertárhoz érkező első három-öt ember ül autóba és indul a tűzhöz, hiszen mostanra már annyira begyakorolták a tennivalókat, hogy akár hárman is tudnak oltani. A később érkezők oda állnak be segédkezni, ahol szükség van rájuk – foglalta össze a két szakember.
Évente két alkalommal tűzvédelmi ellenőrzéseket tartanak a település minden portáján. Az újjászerveződésük óta bekapcsolódtak a környékbeli és községbeli tűzoltó rendezvényekbe, részt vettek a vacsárcsi, szentmihályi bemutatókon, valamint a helyi falunapok keretében tűzoltó-találkozót is szerveztek. Ezeknek a találkozásoknak a legfőbb hozadéka, hogy habár észre sem veszik, rengeteget tanulnak egymástól – részletezték. Példaként a csicsói önkénteseket említették, akik a több éves tapasztalatukkal sok jó tanáccsal látták el az ajnádiakat.
Egyik legemlékezetesebb történetük, amikor egy gyakorlaton a parancsnok mutatta, hogyan kell elhajítani egy B tűzoltótömlőt. A nedves füvön állva, ahogy lendítette a tömlőt, kiugrott a lába alóla, és fenékre esett. Azóta minden gyakorlaton elemlegetik, hogy a tömlőt ne úgy hajítsák, ahogy a parancsnok mutatta – mesélték mosolyogva az önkéntesek. Szintén sokszor emlegetnek egy korábbi tűzesetet, amikor egy bozóttűzhöz szinte a teljes falu kivonult a Récéd tetejére oltani, azonban miután megfékezték a tüzet, nem volt, mivel hazajutni. Az egyik helybéli terepjáróval volt kint, az ő autója után kötöttek egy nagy fenyőfát, amelyre ötven ember felült, s úgy húzatták hazáig őket.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!