Fotó: Veres Nándor
Sok szülő, nagyszülő kíséri iskolába, onnan pedig haza kisiskolás gyermekét, unokáját, átvállalva a több kilós iskolatáskák emelését. Szakember véleménye szerint a kisiskolások hátán viselt nehéz iskolástáskák több hátgerincproblémát is okozhatnak, főként megfelelő testmozgás hiányában.
2014. január 27., 17:582014. január 27., 17:58
2014. január 27., 18:012014. január 27., 18:01
Gyakran láthatunk az iskolába tartó vagy hazafele igyekvő gyermekek mellett iskolástáskát cipelő szülőket és nagyszülőket, akik rendszeresen elkísérik a gyermekeket, megkímélve őket a több kilós táskák emelésétől. Reggelente jóval többen segítik gyermekeiket, unokáikat – mivel olyankor a könyvek-füzetek mellett még emelni kell a tízórait és a vizet vagy teát is –, ugyanakkor délután is sokan áldoznak idejükből erre a célra.
Hiányolt tárolók
Mag András iskolástáskát cipelt, amikor megszólítottuk, másodikos kisfiától vette el csomagját és indult haza az egyik csíkszeredai tanintézettől. Mint elmondta – vagy ő, vagy felesége –, mindig a fiú elé mennek és elveszik tőle a táskát, amely véleménye szerint rendszerint nehezebb, mint amennyi megengedett lenne. Azt is megosztotta velünk, hogy a tantárgyak többségéhez a könyvek, füzetek mellé munkafüzetet is vinni kell, sőt a tornafelszerelés is a táskába kerül, mivel nincs egy szekrény az iskolában, ahol azt tárolhatnák.
„Nagyon nehezek az iskolástáskák, az első osztályos annyi mindent kell vigyen, hogy én negyedik osztályos koromban nem vittem annyit egy fából készült táskában” – számolt be tapasztalatairól Szász Mária, miközben másodikos unokáját várta az iskolaudvaron. A nagymama hozzátette, először hazaviszi nagyobbik unokáját és annak táskáját, majd visszamegy egy órára az első osztályos gyermekért, akinek táskája még nehezebb – a tornafelszerelés is bele van rakva.
Több kilós táskák
Belenéztünk egy első osztályos diák táskájába, aki abban a szerencsés helyzetben van, hogy tankönyvei töltik be a munkafüzet szerepét is, így nem kell minden tantárgyhoz még azt is vinnie. A jó minőségű táskában a könyvek és füzetek mellett találtunk egy kellőképpen felszerelt tolltartót, tornafelszerelést, uzsonnás dobozt, egy almát és fél liter vizet is. A napi négy-öt tanórához szükséges eszközök és az élelem összsúlya 3,5 kg volt, egy hasonló felszereltségű negyedikes hátizsák ennél egy kilóval nyomott többet.
Nem elengedhetetlen, de szükséges munkafüzetek
Porsche Évától, az elemi oktatásért felelős tanfelügyelőtől megtudtuk, az I-IV. osztályos tanulók minden tantárgyból kapnak tankönyvet, azok mellé jó minőségű segédanyagot, kiegészítő munkafüzetet pedig széles kínálatból választhatnak a szülők. Habár ezek használata nem elengedhetetlen, viszont egy minőségi oktatáshoz nem elégséges csupán a tankönyvekből tanítani – véli a tanfelügyelő.
Meglátása szerint egyre több iskolában van tárolási lehetőség, így azokat az segédeszközöket, melyeket csak a tanintézetben használnak, nem kell a gyermekeknek hazavinniük, amellett pedig a testnevelés-, rajz- és kézimunkaórákhoz szükséges eszközöket is sok helyen tárolhatják a termekben. Elismerte, hogy valóban nehezítheti a táskát a plusz feladatos munkafüzet, ha a pedagógusok abból házi feladatot is adnak. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy nemcsak azok jelentenek többletsúlyt, hanem esetenként a fölösleges eszközök, túlzottan felszerelt tolltartók is.
Minden hátizsák terheli a gerincet
„Nincsen olyan iskolástáska, amely jó lenne a gerincnek. Bármennyire jól van kialakítva egy táska, az úgy is terheli a gerincet” – jelentette ki Kelemen Zsófia gyógytornász. Ugyanakkor elismerte azt is, hogy nem mindegy, milyen táskát visel a kisgyerek – egy jó minőségű, gerinckímélő hátizsák kevesebbet árt. Kiemelte, nem ajánlott kerékkel rendelkező, húzható táskát sem vásárolni a gyermekeknek, mert attól csavarodik a kicsik gerince, illetve egyoldalúan terhelődik az. Megoldást szerinte csak az jelentene, ha a gyermekeknek nem kellene a tanulnivalót hazavinniük, hanem az iskolában szekrényekben tarthatnák a tanfelszerelést.
Káros következmények
A gyógytornász kifejtette, a gyermek saját testsúlya tíz százalékát emelhetné, amelynél jóval többet nyomnak a megpakolt táskák. A nehéz hátizsákoktól a gyermek gerince bármerre csavarodhat, annak függvényében, hogy melyik izomcsoportja gyengébb az illetőnek. Így a nehéz táska okozhat hátgerincferdülést, púpos hátat vagy akár lordózist (fokozott ágyéki görbületet) is – vázolta a lehetséges következményeket a szakember.
A testmozgás segít
Kelemen Zsófia szerint kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a gyermek mozogjon, sportoljon, mivel gerince 8-10 éves koráig folyamatosan fejlődik, alakul. Még ha a javallott, napi háromórás szabad levegőn való testmozgást nem is tudják kivitelezni, támogatni kell a gyermeket, hogy rendszeresen minél többet mozogjon. Amennyiben egy mód van rá, a gyermeket nem szabad felmentetni a testnevelésóra alól, arra viszont figyelni kell, hogy ha versenyszerűen sportol, az ne legyen megterhelő számára – hangsúlyozta.
Talpbetét, gyógytorna a biztosítás keretében
Az egészségbiztosítás keretében ingyenesen vagy ártámogatással igénybe vehető a gyerekek számára is gyógytorna, továbbá gyógyászati segédeszközök, mint például ortopéd cipő, talpbetét, ortézis. Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár vezérigazgatója közölte, szakorvos javaslata alapján lehet igényelni náluk finanszírozást gyógyászati segédeszközre. Ennek a pénztár a standard értékét támogatja, tehát ha valaki drágább eszközt akar vásárolni, akkor ki kell fizetnie a különbséget. Gyógytornát is finanszíroznak az egészségbiztosítás keretében, erre a célra magánrendelőkkel, illetve kórházakkal áll szerződésben az egészségbiztosító. Duda Tihamér tájékoztatása szerint térségünkben Csíkszeredában a poliklinikán Krausz doktort, illetve a kórház járóbeteg-rendelését, továbbá Tusnádfürdőn a Csukás szállóban lehet felkeresni a biztosítóval szerződéses viszonyban álló rendelőt.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!