Hargita megyében nincs túl nagy hagyománya a húsmarhatartásnak. Közel tíz éve kezdtek húsbikákat használni fedeztetéshez tejhasznú tehenekkel, tiszta fajtákat pedig csak négy-öt éve tenyésztenek vidékünkön – tudtuk meg Sebestyén Sándortól, a Hargita Megyei Húsmarhatartók Egyesületének ügyvezetőjétől.
2012. július 12., 15:422012. július 12., 15:42
2012. július 12., 18:132012. július 12., 18:13
Hargita megyében elsősorban charolais, limousin és angus fajtájú húsmarhákat tartanak a gazdák. A kék belga fajtával apai vonalon foglalkoznak, vagyis csak fedeztetésre használják, ugyanis a tiszta vérű tenyésztésben szinte kizárólag csak császármetszéssel segíthető világra a borjú, viszont a keresztezés során az első generáció születésénél már nincs ellési probléma.
A gazdák Franciaországból, Angliából és Magyarországról hozták az említett húsmarhafajtákat. Mindegyiknek megvan a saját előnye. A charolais például nagyobbat nő, viszont ehhez hosszabb idő kell, a limousin pedig hamarabb eléri a vágósúlyt – magyarázta Sebestyén. Kifejtette, a húsmarhák előnye, hogy kiváló, márványozott húst adnak. A borjak napi húsgyarapodása eléri a 1500–1800 grammot. A húsmarhatartással a legelőt jobban tudja hasznosítani a tenyésztő, olcsóbban jobb minőséget tud előállítani – érvelt a szakember.
Ugyanakkor megtudtuk, kimondott húsmarhával Hargita megyében jelenleg kevesen foglalkoznak. A tiszta fajtájú húsmarhaállomány félezer körülire tehető. A keresztezések száma viszont több tízezer, ugyanis a gazdák főleg a kettős hasznosításban gondolkodnak, a tejhozamú teheneket húsbikával fedeztetik, az üszőt megtartják és a bikaborjakat értékesítik.
A húsbikákat – általában hat-hét hónapos korban, amikor elérik a 250–300 kilogrammot – kereskedő cégeken keresztül Görög-, Spanyol- és Olaszországba exportálják. A Hargita Megyei Húsmarhatartók Egyesületét a többi között azért hozták létre, hogy a gazdák a szervezeten keresztül jobb árban tudják értékesíteni állataikat. Ugyanakkor segítenek a tagoknak a kitűnő tenyészállatok beszerzésében, az állomány növelésében és a szaktanácsadásban. Az egyesület májusban alakult kilenc alapítótaggal – tájékoztatta lapunkat Sebestyén Sándor, aki úgy véli, van jövője vidékünkön a húsmarhatartásnak, ugyanis a hússzükséglet növekedőben van.
A Tarisznyás Márton Múzeum tudományos ismeretterjesztő előadássorozata, a Tarisznyás-estek következő alkalmán, csütörtökön Gál Levente muzeológus tart előadást „Fényképészek, fotográfiák, történetek – Egy fotótörténeti kutatás kezdetei” címmel.
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban május 22-én, csütörtökön 18 órától Garda Dezső történész-politológus „Romániának az Európai Unióba való felvételének a megszavazása és Székelyföld területi autonómiája” címmel tart előadást.
Habár tavaly októberben ünnepélyes keretek között átadták ugyan a gyergyóremetei tanuszodát, a medencében azóta sem csobbant senki. Hosszas várakozás és hiányosságok kijavítása után most végre elérhető közelségbe került a nyitás időpontja.
A hatóságok ideiglenes forgalomkorlátozást vezetnek be május 21-én, szerdán Maroshévízen a Belvedere szálló környékén.
Bekeményített Gyergyóújfalu önkormányzata, nem akarnak lehetőséget adni arra, hogy a mezőkön, utak mentén jelenjenek meg szeméthalmok. Drónnal figyelik azokat a területeket, ahol korábban rendszeresen szemét jelent meg.
Folytatják a folyóba zuhant férfi felkutatását Maroshévízen. A helyi hivatásos és önkéntes tűzoltóság közös erővel keresi az eltűntet, ahogy az időjárás engedi drónt is bevetnek – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
szóljon hozzá!