Fotó: Kristó Róbert
A Professzorok Erdélyben előadássorozat csíkszeredai nyitórendezvényén Visy Zsolt magyarországi régészprofesszor beszélt a magyar kulturális örökség megőrzésének jelentőségéről. Az előadást pénteken a Sapientia EMTE csíkszeredai épületében tartotta meg.
2013. november 08., 22:052013. november 08., 22:05
2013. november 08., 23:152013. november 08., 23:15
Szarka Gábor, Magyarország csíkszeredai konzulja köszöntötte a hallgatóságot, majd elmondta, a Professzorok Batthyány Körének tagjai tartanak majd előadásokat a városban. „Nagyon örülünk a professzoroknak, hiszen nemcsak egy tudományos körről van szó, hanem egy értékközösségről” – vallotta Szarka. A konzult követően a házigazda, Kósa István, a Sapientia EMTE Műszaki és Társadalomtudományok Karának dékánja üdvözölte a kezdeményezést. „Meggyőződésem szerint ez az előadássorozat hozzájárul ahhoz, hogy a tudósok felelősségteljesebben járuljanak hozzá a világ fejlődéséhez” – fogalmazott a dékán.
Őrizzük és védjük műtárgyainkat
Visy Zsolt régészprofesszor, az UNESCO MNB kulturális szakbizottságának elnöke A magyar kulturális örökség megőrzésének jelentősége a Kárpát-medencében címmel tartotta előadását. Bemutatójában többek között kitért arra, hogy a kulturális örökséget törvényi, intézményi és gyakorlati (restaurálás, konzerválás, őrzés) úton lehet védeni, ugyanakkor ehhez hozzátartozik a műtárgy-restitúció is. Mint mondta, Magyarországról a szovjet hadsereg rengeteg műtárgyat magával vitt, a közel 80 ezer tárgyat tartalmazó listát összeállították, a jegyzéket továbbították Moszkvába, de nem kaptak rá választ. Háborús időszakokban gyakran előfordult, hogy a műkincseket magukkal vitték a betolakodók. A műtárgyak eltüntetése azonban nemcsak háborús, hanem folyamatos, a jelenben is zajló jelenség. A professzor továbbá felhozott olyan eseteket is, amelyek műemlékek rombolásáról szóltak. Pécsen például, egy gótikus ház festett vakolatát verte le egy szakmához nem értő. „Fél nap alatt így lehet tönkretenni több százéves örökséget” – fogalmazott a régész.
Erdély kulturális öröksége
„A magyar kulturális örökség egységes, és ebben benne van az erdélyi, székely örökség is, ezt mi Magyarországon a sajátunknak tekintjük. Ennek a rendkívül gazdag, sokszor érintetlen állapotában lévő örökségnek a megvédése, ápolása tekintetében felelősséggel tartozik a magyar tudományos élet, a közélet, az intézmények, a kormány” – hangsúlyozta Visy. Hozzátette: „Magyarországnak sok olyan örökségvédelmi programja létezik, amely Erdély különböző területein zajlik, jelenleg például Énlakán végeznek feltáró munkát” – tudtuk meg a régészprofesszortól.
Az előadássorozat folytatódik
A Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa és a Professzorok Batthyány Köre által szervezett előadássorozat következő meghívottja Kilár Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi karának oktatója. A vegyészprofesszor Velünk élő kémia címmel tart laikusok számára is érdekes bemutatót december 11-én. Náray-Szabó Gábor, a Professzorok Batthyány Kör elnöke január 20-án jön Csíkszeredába. A professzor Merre tart a magyar nemzet címmel fog előadást tartani.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!