Ha szívesen hallgat népzenét, de kerüli a táncházat, mert nem tud táncolni, a hétvégén a lehető legjobb alkalom kínálkozik arra, hogy elsajátítsa legalább a felcsíki táncok alaplépéseit. Az Élő Erdély Egyesület péntek délutántól, másfél napos intenzív táncoktatást szervez Csíkszeredában.
2014. november 13., 22:212014. november 13., 22:21
2014. november 13., 22:222014. november 13., 22:22
„2011-ben szerveztük meg az első tánctábort a Kovászna megyei Benedekmezőn. Igazából az egyesület tagságának igényéből merült fel az ötlet, hogy legyen egy csapatépítő jellegű, közösségi rendezvény, ami nyilván nem volt teljesen zártkörű, de alapvetően az egyesületi tagokból, illetve az ő ismerősi körükből kerültek ki a táborozók. Az Élő Erdély Egyesület egyik fő célkitűzése ugyanis, hogy minél ismertebbé tegye Erdélyt a honismeret iránt érdeklődők számára. Ide tartozik a hagyományőrzés, a néptánc és ezért is vállalta fel az egyesület a tánctáborok szervezését” – elevenítette fel a tánctábor megszervezésének alapötletét Vas Réka, egyesületi tag, szervező.
Az Élő Erdélyes tánctáborok sora 2012-ben a Madarasi Hargitán, majd 2013-ban Mikházán folytatódott, idén pedig Csíkszereda a helyszín. Ezúttal a Csíki Székely Múzeum pinceterme ad otthont a táncoktatásnak. „Idén is volt igény a táborra, sokan jelezték is ezt, és akárcsak korábban, közösségi jellegű, csapatépítő, de másokat is befogadó rendezvényre lehet számítani. A tánctanulás a gerince a programnak, de lesznek közösségi programok, játékok, vetélkedők, múzeumlátogatás” – mesélte a szervező.
Táncház, nem csak a táborozóknak
A másfél napos intenzív táncoktatásra eddig 25-en jelentkeztek, többek között Kolozsvárról, Gyergyószentmiklósról, Barótról és természetesen Csíkszeredából, illetve környékéről. „Ezúttal felcsíki táncokat tanulunk és ennek nagyrészt az a magyarázata, hogy az idei rendezvényeink helyszíne, témája a Csíki-medence volt, és a tánctáborral tulajdonképpen ehhez szerettünk volna igazodni. Ugyanakkor több részvevő is jelezte, hogy felcsíki táncokat szeretne tanulni. Vannak olyan jelentkezők, akik korábban nem vettek részt tánctáborban, táncházban, de bejelentkeztek a táborba és mi ennek nagyon örülünk. Volt jelentkező, aki azt mondta, szeretne egy hétvégét hasznosan eltölteni, más meg úgy érezte, most jött el a pillanat, hogy a néptáncot is kipróbálja. Mi mindenkit szeretettel vártunk függetlenül a tánctudási szinttől, illetve attól, hogy párra, vagy pár nélkül jönne” – fűzte hozzá Vas Réka.
A tábor szervezője ugyanakkor kihangsúlyozta, szombaton este nyolc órától táncházat tartanak, ez pedig azok számára is nyitott, akik nem vesznek részt a táborban. Ugyanakkor szintén nyitott a vasárnap fél tizenkettőre tervezett múzeumlátogatás is.
A táborban táncot oktat András Lóránd és András Mária, míg a talpalávalót a tusnádfürdői Cándra zenekar húzza.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!