Beköltöztek új otthonaikba a volt Szent Anna Elhelyező Központ értelmi fogyatékkal élő, valamint tanulási nehézségekkel küzdő fiataljai. A hét családi típusú házból és egy rekuperációs épületből álló Csíkszeredai Szociális Szolgáltatási Központ avatóünnepségét szerdán tartották.
2015. október 28., 16:282015. október 28., 16:28
Sztojka Zoltán, a szociális szolgáltatási központ egyik lakója hálás volt azért, hogy új helyre költözhettek. Mint fogalmazott, jó, hogy kisebb csoportokba osztották őket, mert így a nevelők jobban oda tudnak figyelni rájuk. Korábban ugyanis a Szent Anna Elhelyező Központ egy Müller László utcai tömbházban működött, nem éppen megfelelő körülmények között. Nemrég költözhettek be az új családi típusú házakba, amelyeket a csíkszeredai Haladás utcában, a volt növényvédelmi központ helyén építettek fel. A hét, fából épült házat teljesen bebútorozták, a konyhákat is felszerelték, ugyanakkor a nevelőszemélyzet számára is kialakítottak egy szobát. A házak mellé egy rehabilitációs központ épült, ahol többek között a gyógypedagógus, a pszichológus, az egészségügyi dolgozók, a szociális munkások és a gyógytornász számára hoztak létre megfelelő helyiségeket.
Az új létesítmény neve Csíkszeredai Szociális Szolgáltatási Központ, avatóünnepségét szerdán tartották. Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője elmondta, több éve bérelt helyiségben voltak a fiatalok, eddig nem tudtak megfelelő körülményeket biztosítani számukra, úgynevezett bentlakásos rendszerben éltek. „Ez a költözés egy óriási minőségi ugrást jelent, próbálunk most számukra is családi életkörülményeket teremteni” – fogalmazott az intézményvezető. A központ 84 férőhelyes, nemrég több mint 70 fiatal költözött be, rájuk 30 nevelő felügyel. „A visszajelzések pozitívak mind a nevelők, mind a gyermekek részéről. Remélem, ugyanannyira működőképes is lesz a központunk, mint amilyen jól néz ki” – fogalmazott Elekes.
Elisabeta Trifan a gyermekvédelmi hatóság képviselőjeként az avatóünnepségen arról beszélt, hogy a gyermekeknek joguk van minőségi szolgáltatásra. Meglátása szerint ez a projekt ehhez járul hozzá. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kifejtette, sok erőfeszítés és kínlódás árán valósulhatott meg a beruházás, utalva arra, hogy többször is meg kellett hosszabbítani a pályázat határidejét. „Egy projekt sem valósul meg egyszerűen, számos konfliktushelyzet, per, feljelentés és rágalmazás elé kell néznie annak, aki projektet bonyolít le. Meg kell értsük, hogy jó párbeszéddel lehet megoldásokat találni. Meg tudtuk ezt a helyzetet is oldani” – fejtette ki. Az ünnepségen Czikó László csíktaplocai plébános áldását adta az új központra. Az eseményen a fiatalok verset szavaltak és rövid zenés műsort adtak elő, majd a jelenlévők megtekinthették az elkészült házakat, valamint a rekuperációs központot.
4,8 millió lejes pályázat
A szolgáltatási központ felépítéséhez tavasszal fogtak hozzá. A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság 2011-ben nyújtott be pályázatot a szakminisztériumhoz, azonban többször el kellett halasztaniuk a kivitelezést, mert elhúzódott a terület megtisztítása a szennyezett talajtól. A projektet végül 4,8 millió lejből valósították meg, 3,1 millió lejt a gyermekjogvédelmi hatóság, a fennmaradó összeget a megyei önkormányzat biztosította. Ezzel a támogatással nemcsak az építést, hanem a központ három hónapi működési költségét is finanszírozták.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!