Fotó: Kristó Róbert
Ragyogó napsütésben került sor vasárnap délelőtt az öt évvel ezelőtt megálmodott, rengeteg munkával, odaadással és áldozattal létrehozott új csíkszentimrei napközi otthon felavatására. Az intézmény a kor követelményeinek maradéktalanul megfelelő környezetben egyelőre hetvenkét gyerek testi-lelki fejlődését biztosítja.
2012. október 21., 17:322012. október 21., 17:32
2012. október 21., 21:162012. október 21., 21:16
Az avatóünnepségen Kencse Előd községvezető és Ferencz Károly, a tanintézmény igazgatója elmondta, hogy a korábban használt épület régi tulajdonosainak való visszaszolgáltatása után „muszáj volt nagyot álmodni” annak érdekében, hogy továbbra is megoldható maradjon a kicsik nevelése. Olyan épületben kellett gondolkodni, mely akár több évtizedig is kiszolgálja a falut. A mintegy kétmillió lejes projekt finanszírozásához tíz százalékkal járult hozzá a helyi önkormányzat, a fennmaradó összeg előteremtéséről pedig a Hargita Megyei Tanács, a román állam, a testvértelepülések és a Hargita Megyei Tanfelügyelőség gondoskodott.
A két óvodai és egy napközis csoport egy minőségi, minden részleteiben átgondolt intézményt vehetett már tanévkezdéskor birtokba, az azóta eltelt egy hónap pedig bebizonyította, hogy a gyakorlatban is működőképes épületről van szó – hangoztatta beszédében Korodi Attila parlamenti képviselő, aki az erő, kitartás és egészség mellett minél több gyerek vállalását is kívánta a helybéliektől. „Csíkszentimre egy újabb csodálatos középülettel gazdagodott. Az ilyen – merész – tervek valóra váltásával igazolni tudjuk, hogy jó irányba haladunk, és igenis van jövőnk” – fűzte hozzá a politikus.
„Úgy érzem, sikerült megoldanunk, hogy a napközi otthon a faluképbe illeszkedve is újat tudjon nyújtani” – árulta el Korodi Szabolcs tervező, büszkén számolva be arról, hogy a sablonoktól elszakadva nincs egyetlen téglalap alakú terem vagy külső rész sem, így „a gyerekek sok újdonsággal, felfedezésre váró dologgal találkozhatnak”.
A beszédek után a tanintézmény nagycsoportosainak énekes és verses előadását követhették figyelemmel az egybegyűltek, majd a szülőbizottság egy gesztenyefa elültetésével jelezte, hogy élet költözött a napközibe. Az ünnepség zárásaként Fábián Zoltán plébános megáldotta, míg Kencse Előd községvezető, Bartolf Hedvig jelenlegi és Ferencz S. Alpár volt főtanfelügyelő, Becze István megyei tanácsos és Ferencz Károly igazgató felavatta az épületet.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!